Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Oszczędny student - gatunek popularny czy rzadko spotykany?

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_bf903378e54395305.jpg
Oszczędny student - gatunek popularny czy rzadko spotykany?

Oszczędny student - gatunek popularny czy rzadko spotykany?

Rozpoczęcie studiów to krok ku samodzielności, dla niektórych jeszcze jej przedsionek, dla innych skok na głęboką wodę. Jak studenci radzą sobie z codziennymi wydatkami, czy umieją oszczędzać i w jaki sposób gospodarują swoim, zwykle skromnym budżetem – o tym traktuje infografika przygotowana przez vouchercloud.

Okres studiów to prawdziwy egzamin z umiejętności zarządzania własnym, bądź co bądź ograniczonym, budżetem. Konieczność liczenia się z każdym groszem powoduje, że wielu studentów ucieka się do rozmaitych sposobów na oszczędzanie. Jak się okazuje studenci potrafią wykazać się niemałą gospodarnością, stosując sprytne sposoby na uratowanie kilkudziesięciu złotych miesięcznie w portfelu, a czasem nawet i więcej. Najczęściej stosowanym „trikiem” jest kupno długookresowego biletu na przejazdy komunikacją miejską, który wypada bardzo korzystnie w porównaniu do biletów jednorazowych. Z reguły do wyboru są bilety na: miesiąc, semestr lub cały rok. Jeszcze ekonomiczniej postąpimy przesiadając się z tramwaju czy autobusu na rower. Oszczędzić można również na jedzeniu – zamiast wciąż stołować się w barach, taniej i nierzadko zdrowiej będzie przyrządzać sobie posiłki samemu. Zaciskanie pasa nie oznacza rezygnacji z życia towarzyskiego – studenci mogą wybierać i przebierać w miejscach rozrywki, które oferują im szereg zniżek i ulg, począwszy od kin i teatrów, a  na obiektach sportowych skończywszy. Pomocną dłoń do żaków wyciągają również uczelnie, umożliwiając im zdobycie stypendiów naukowych i socjalnych oraz grantów. Co ważne, wymienione sposoby z jednej strony są proste do wdrożenia, z drugiej, nie wpływają znacząco na komfort życia codziennego.

Według statystyk z infografiki vouchercloud, na inną opcję podreperowania budżetu, jaką jest praca zarobkowa, zdecydowało się blisko 44% studentów mieszkających poza domem rodzinnym. Wydaje się to najlepszym sposobem nie tylko na sfinansowanie codziennych oraz ponadprogramowych wydatków, ale także na uniknięcie ryzyka wpisania do rejestru bezrobotnych, który w 2010 r. zasiliło ponad 126 460 absolwentów do roku od ukończenia studiów.

2014-10-17 ,