Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Nie bój się poprawek

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/
Nie bój się poprawek
Z poprawkami na studiach jest jak ze studenckimi imprezami - są częścią trybu życia studenta. Jeśli jednak nie zdamy wszystkich poprawek, niestety będziemy mieć problemy, a nawet zostaniemy wykreśleni z listy studentów. A że różne przypadki chodzą po studentach, pokazuje chociażby niemal corocznie Wydział Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie prawo cywilne w pierwszym terminie czasem oblewa prawie cały rok studiów. Dla przykładu w 2011 roku, jak donosiło Radio ZET, było to aż 80 procent studentów.

Oczywiście to jest jeden z rekordów dotyczący kierunków studiów. Niejako na przeciwległym biegunie w tej sprawie są studenci, którzy mają albo bardzo dużo poprawek, albo wcale. A tu postaw można wyróżnić kilka:

Student któremu wszystko się udaje. Nie jest ich wielu, w zależności od kierunku studiów (a raczej poziomu nauczania na nim) od pięciu do trzydziestu procent. Zawsze zdają, nawet jeśli się nie przykładają. Jeśli nawet obleją egzamin, potrafią przekonać profesora bez względu na jego płeć, aby nie wpisywał dwói do indeksu. Generalnie ich takie zagadnienie, jak przygotowanie do sesji poprawkowej nie dotyczy. 

Student, który bardzo chce. Ale ma pecha. Relatywny odsetek na polskich uczelniach: podobny jak powyżej, chociaż jest to typ studenta zupełnie odwrotny. Dla niego sesja poprawkowa to chleb powszedni, a przez pięć lat studiów ma zmarnowanych pięć miesięcy marzec i pięć miesięcy wrzesień. Nie jest to typ imprezujący, czy nieprzejmujący się nauką. Generalnie chodzi na wykłady i uczy się na egzaminy. Z różnych powodów na przynajmniej jednym egzaminie w sesji (a zwykle większej liczbie) podwija mu się noga i odpada. 

Student zwykły. Taki średniak. Nie uczy się źle, ale też nie uczy się dobrze. Jeśli trafi mu się sesja poprawkowa (ale nie zdarza się to często: trzykrotnie - pięciokrotnie w toku studiów), raczej nie traktuje jej jako wielkiego wyzwania, jak też nie potrzebuje dużej motywacji do pracy. Zwykle egzamin poprawkowy traktuje jak egzamin w pierwszym terminie i nie psuje sobie z jego powodu wakacji. Odsetek na studiach: 40 – 70 procent. Podtypem studenta średniaka jest student średniak kujon. Również obleje kilka egzaminów w ciągu całych studiów, za każdym razem jest to dla niego dużym zaskoczeniem i on akurat poświęca wakacje na przygotowanie się do sesji poprawkowej. 

Studenckie legendy mówią jeszcze o studencie imprezowiczu, dla którego sesja poprawkowa to regularny sposób zaliczania egzaminów. Nie uważamy jednak, aby procent takich osób był na tyle duży, aby rzeczywiście je wyróżniać, dlatego je pominiemy. A ty do jakiego typu się zaliczasz?
2012-09-14 ,