Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

(Pomyślne) starcie z pierwszym rokiem studiów

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_2ebcedf2d6169738.jpg
(Pomyślne) starcie z pierwszym rokiem studiów

Studia, to rządzący się swoimi prawami, zupełnie nowy rozdział w życiu każdego młodego człowieka. Wraz z początkiem drogi akademickiej nadchodzą wyzwania związane z nagłym przeskokiem ku dorosłości i koniecznością zmierzenia się z nowym otoczeniem i odmiennym trybem życia. Studia są również okresem odpowiedzialnych wyborów, rzutujących na przyszłość prywatną i zawodową. Jak odnaleźć się w roli studenta i przetrwać pierwszy rok akademicki? Oto kilka wskazówek.

1. Akcja aktywizacja!

Wraz z początkiem studiów wkraczamy w środowisko nieznanych ludzi, w otoczeniu których spędzimy prawdopodobnie kolejne kilka lat edukacji. Najlepszą receptą na szybką adaptację w społeczności studenckiej jest zaangażowanie się w jedną lub kilka form aktywności oferowanych przez uczelnię, adekwatnych do naszych zainteresowań. Pozwoli to nie tylko poznać w krótkim czasie grono osób o podobnym profilu zainteresowań, ale również będzie stanowiło cenny wpis w CV. – Działalność w samorządzie, organizacjach studenckich, czy kołach naukowych jest okazją do wykształcenia i rozwoju kompetencji deficytowych na współczesnym rynku pracy i przez to bardzo pożądanych przez firmy – umiejętności współpracy w grupie, odpowiedzialności, jak i samoorganizacji – komentuje Anna Uździło z portalu YoungPro.

2. Zapanuj nad finansami

Aby uniknąć wcielenia się w rolę stereotypowego studenta pierwszego roku, który już w połowie miesiąca nie ma środków na koncie, za to ciąży nad nim zaległa opłata za czynsz, warto już na początku kariery naukowej rozsądnie podejść do kwestii zarządzania finansami. W tym celu należy rozpisać i podzielić na części pierwsze comiesięczne wydatki – z góry odłożyć kwotę na opłatę mieszkania oraz rachunki, ustalić sumę przeznaczaną na odzież i kosmetyki, czy wyjścia ze znajomymi. Równie ważne jest zaplanowanie codziennych posiłków. W celu oszczędzenia na wydatkach na jedzenie warto ograniczyć dużo droższe stołowanie się „na mieście” na rzecz gotowania w domu, np. na zmianę ze współlokatorami. Warto też przyjąć konkretną strategię rozdysponowania swoich środków finansowych, np. ustalić dzienny bądź tygodniowy limit wydatków.

3. Praktykuj do woli

Decyzja dotycząca wyboru konkretnego kierunku studiów często nie należy do przemyślanych i do końca świadomych. Wynika to z faktu, że wielu maturzystów nie zdaje sobie sprawy z tego, z jakim zawodem chce związać swoją przyszłość i jak będą wyglądały studia na danym fakultecie. Dobrym sposobem na weryfikację dokonanego wyboru przyszłości zawodowej jest udział w stażach i praktykach jeszcze na początku edukacji akademickiej. - Uczestnictwo w programach staży lub praktyk jest okazją do sprawdzenia, w jaki sposób rysuje się nasza przyszłość zawodowa i czy kształcenie się w tym kierunku faktycznie nam odpowiada – radzi Anna Uździło. Dzięki skonfrontowaniu naszych oczekiwań wobec kariery zawodowej z rzeczywistością już na początku studenckiego życia, będziemy mieli czas na ewentualną zmianę miejsca kształcenia bez poczucia, że zmarnowaliśmy kilka lat na niewłaściwym kierunku studiów.

4. Podejdź do sesji z głową

Pierwsza sesja to jedno z najbardziej stresujących przeżyć dla pierwszorocznych studentów. Kluczem do jej pomyślnego rezultatu jest wykształcenie w sobie umiejętności zarządzania czasem i samodyscypliny. Ich dodatkowym atutem jest fakt, że są bardzo cenionymi kompetencjami na rynku pracy. – Umiejętne zarządzanie czasem jest gwarantem efektywnej pracy, nawet w sytuacji, gdy bierzemy udział w kilku projektach jednocześnie – potwierdza Anna Uździło. Aby osiągnąć cel w postaci bezproblemowo zdanych egzaminów, warto nie tylko regularnie uczęszczać na zajęcia i wykłady, ale dodatkowo się na nich udzielać. Aktywna postawa na zajęciach i wykładach popłaca - często przekłada się na benefit w postaci wyższej oceny, a nawet zwolnienia z egzaminu. By nagle nie zaskoczył nas ogrom liczbowy końcowych zaliczeń, powinniśmy ponadto skorzystać z opcji, jaką jest tzw. egzamin zerowy wyznaczany we wcześniejszym terminie, przed rozpoczęciem regularnej sesji egzaminacyjnej.

Nie taki pierwszy rok studiów straszny jak go malują. Aby przetrwać go bezboleśnie, wystarczy podejść do życia studenckiego rozsądnie, wyznaczając sobie kolejne cele. Aktywna i otwarta postawa, a także umiejętność planowania – zarówno czasem, jak i finansami sprawią, że pierwszy rok studiów, zamiast szkoły przetrwania stanie się wartościowym i cennym doświadczeniem.

2014-10-09 ,