Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Zawód: kontroler

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_4aa1243f323154959.jpg
Zawód: kontroler

„Jeśli jesteśmy gotowi do nieustannego rozwoju to droga jest łatwa - bywa tylko czasochłonna”

Kontroler finansowy to prawa ręka i partner biznesowy zarządu, dostarczający informacji finansowych niezbędnych w podejmowaniu strategicznych decyzji. Od kontrolera oczekuje się zaawansowanej wiedzy z dziedziny analizy finansowej, rachunkowości finansowej i zarządczej oraz kwalifikacji zawodowych z obszaru finansów. Więcej o kulisach pracy w kontrolingu w rozmowie z Piotrem Stryjeckim - Kontrolerem Finansowym w Scania Polska S.A.

Wielu studentów ekonomii czy finansów widzi się w przyszłości na stanowisku kontrolera finansowego. Jaka jest recepta na odniesienie sukcesu w tym obszarze finansów?

Jak w każdym zawodzie receptą na sukces jest szczere zainteresowanie tym co się robi. Dzięki temu następuje nasz nieustanny rozwój. Dobrym początkiem jest jak najwcześniejsze odbycie praktyki w dziale finansowym. To pozwoli nam zestawić zarówno nasze wyobrażenie o zawodzie z tym, czym się kontroler zajmuje, jak również naszej wiedzy nabytej w trakcie studiów z praktyką.

Dlaczego zdecydował się Pan na pracę w charakterze kontrolera finansowego? Czy ciężko było Panu dojść do tego miejsca, w którym znajduje się Pan teraz?

Zawód łączy w sobie wiedzę z zakresu finansów oraz umiejętności analityczne, czyli dwie rzeczy które mnie interesują, więc wybór był prosty. Na drodze do miejsca w którym teraz jestem pojawiło się sporo wyzwań, ale również i satysfakcja z przezwyciężenia ich. Jeśli jesteśmy tego świadomi i jesteśmy gotowi do nieustannego rozwoju to droga jest łatwa - bywa tylko czasochłonna.

Kontroler to jedna z najważniejszych osób w strukturze firmy, obarczona ogromną odpowiedzialnością. Jakie są największe wyzwania w Pana pracy?

Kontroler to stanowisko wspierające działalność innych działów, więc ma wpływ na dużą ilość decyzji. Istotne zatem jest przygotowanie danych odpowiadających konkretnej potrzebie, a jednocześnie bardzo rzetelne sprawdzenie ich zgodności z rzeczywistością. Niejednokrotnie przy tym wykorzystuje się modele finansowe (logiczne, statystyczne czy matematyczne), które czasami trzeba stworzyć. Jest jeszcze jedna rzecz, o której należy pamiętać – presja czasu (związana np. z analizami ad hoc, wynikających z samej zmienności otoczenia ekonomicznego w jakim działa przedsiębiorstwo).

Jak postrzega Pan kontroling na tle innych zawodów w branży finansów? Czy uważa Pan swoją profesję za prestiżową?

Jak każde stanowisko, ma swoją funkcję do spełnienia. Odpowiedzialność jest duża, ale i satysfakcja pracy na nim jest duża - patrząc z tej perspektywy jest prestiżowe (jak wiele innych stanowisk).

Jakie kompetencje są niezbędne, by zrobić karierę w kontrolingu?

Umysł analityczny, systemowe podejście do napotkanych wyzwań i obowiązków, rzetelne podejście do wykonywanej pracy, odporność na stres, a przede wszystkim gotowość do nieustannego doskonalenia swoich umiejętności oraz zdobywania nowej wiedzy.

2014-10-26 ,