Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Praca przez agencję – rozwiązanie dla studentów i absolwentów

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_f52a27eef29472816.png
Praca przez agencję – rozwiązanie dla studentów i absolwentów

Coraz więcej studentów i wczesnych absolwentów korzysta z zatrudnienia poprzez agencje pracy. Nie jest to forma zatrudnienia, z której wszyscy będą zadowoleni, nie mniej jednak oferuje znacznie więcej niż można wnosić po obiegowej opinii. Na polskim rynku pracy funkcjonuje wiele rzetelnych agencji, które oferują bardzo różnorodne oferty pracy, także te atrakcyjne, które umożliwiają dalszy rozwój zawodowy. Grunt to dobrze i świadomie wybrać.

Na czym polega pośrednictwo pracy? W dużym uproszczeniu wygląda to tak: pracodawca zleca agencji pracy rekrutację oraz obsługę administracyjną pracownika zatrudnionego na umowie okresowej. Oznacza to, że formalnie będzie on zatrudniony nie w firmie, w której pracuje, ale w agencji pracy.

Dowiedz się więcej o rodzajach umów o pracę.

Na przestrzeni ostatnich lat można zaobserwować dynamiczny wzrost zainteresowania pracodawców taką formą zatrudniania pracowników. Jedni mówią o tym w kontekście problemu społecznego i tak zwanych „umów śmieciowych”, drudzy wskazują na pozytywne tego skutki – mniejsze bezrobocie i szansę na dorywczą pracę, innym takie rozwiązanie po prostu odpowiada, ponieważ mają szansę na zdobycie cennego doświadczenia zawodowego. Jedno jest pewne – nic nie wskazuje, żeby ten trend miał się nagle odwrócić, dlatego też warto wiedzieć jak korzystać z oferty agencji pracy, żeby na tym zyskać.

Mikołaj Szwochert, ekspert ds. rynku pracy w Youngpro.pl podkreśla, że agencje pracy tymczasowej to idealne rozwiązanie dla studentów, którzy ze względu na zajęcia nie mogą podjąć stałej pracy, jednak szukają pierwszych doświadczeń zawodowych. – Agencje pracy tymczasowej to nie tylko pewność obsługi kadrowej, personalnej i księgowej, ale dodatkowo gwarancja stałego dostępu do ofert zatrudnienia – dodaje Mikołaj Szwochert. – Gdy pracownik tymczasowy sprawdzi się przy pierwszych projektach będzie z pewnością polecany przy innych, a w ramach rozwoju zawodowego rekomendowany na coraz wyższe stanowiska. To rozwiązanie, które jest korzystne dla wszystkich stron współpracy.

Warto również podkreślić, że bardziej istotny z punktu widzenia pracownika jest rodzaj zawartej umowy, niż fakt, że zawiera ją z agencją, a nie z pracodawcą użytkownikiem (faktycznym pracodawcą).

Praca przez agencję: to nie tylko proste prace dorywcze

Praca tymczasowa kojarzy się ze stanowiskami, które nie wymagają większych kwalifikacji. Duże niedopowiedzenie! Choć stosunkowo najłatwiej trafić na ogłoszenia rekrutacyjne, które oferują właśnie taką pracę, to ich różnorodność jest o wiele większa.

Mikołaj Szwochert, ekspert ds. rynku pracy w Youngpro.pl radzi dokładniej przyjrzeć się ofertom agencji pracy. – Stale prowadzone są procesy dotyczące stanowisk obsługi klienta, sprzedaży niższego szczebla, telemarketingu oraz w branży logistycznej – mówi Mikołaj Szwochert. – Jednak pracować tymczasowo można na każdym stanowisku, taką formę zatrudnienia często wybierają firmy poszukujące pracowników na zastępstwo.

Potwierdza to Iwona Mitros Marketing Coordinator z Grafton Recruitment Polska. – Niestety cały czas funkcjonuje przeświadczenie, że praca tymczasowa odnosi się tylko do prostych stanowisk, niewymagających specjalistycznych kwalifikacji i najczęściej obracająca się wokół stanowisk fizycznych – twierdzi Iwona Mitros. – To błędne myślenie gdyż obecnie praca tymczasowa zyskuje coraz większe znaczenie wśród pracodawców poszukujących kandydatów na określony okres. Bardzo często firmy poszukują zastępstw dla osób będących na urlopach macierzyńskich/wychowawczych,  na czas realizacji danego projektu lub w związku z większą ilością pracy.

Jakie więc perspektywiczne, z punktu widzenia rozwoju zawodowego studentów i wczesnych absolwentów, stanowiska pracy mogą zaproponować agencje pracy? – Z naszego doświadczenia obserwujemy, że trudniej jest zatrudnić doświadczonego specjalistę na czas tymczasowy, gdyż kandydaci nie chcą rezygnować ze stałej pracy – mówi Iwona Mitros z Grafton Recruitment. – Nasza agencja poszukuje zarówno na stanowiska asystenckie jak i specjalistyczne. Wśród naszych ostatnich rekrutacji znalazły się stanowiska: programista C/C++/Java, księgowy, specjalista ds. marketingu i PR, analityk finansowy, analityk biznesowy, specjalista ds. rekrutacji, specjalista ds. kontroli i kosztów czy specjalista ds. cen transferowych.

Praca przez agencję: jak zweryfikować wiarygodność agencji

Internetowe fora i grupy dyskusyjne dot. pracy tymczasowej pękają w szwach od komentarzy osób, które czują się oszukane przez nierzetelne agencje pracy. Należy pamiętać, że w Rejestrze Podmiotów Prowadzących Agencje Zatrudnienia wpisanych jest ponad 3400 biur. Wśród nich znajdują się zarówno nieuczciwe i partyzanckie, które nie dysponują odpowiednim zapleczem intelektualnym i finansowym, jak i w pełni profesjonalne o wysokim standardzie pracy.

Jak zatem zweryfikować agencję pracy?  Iwona Mitros z Grafton Recruitment doradza wnikliwy internetowy research.  – Jest kilka sposobów na sprawdzenie wiarygodności firm specjalizujących się w poszukiwaniu pracowników tymczasowych – mówi Iwona Mitros. – W ostatnim czasie takich agencji pojawiło się bardzo dużo. Pamiętajmy aby wcześniej upewnić się czy taka firma jest wpisana do Rejestru Agencji Zatrudnienia prowadzonego przez Marszałka Województwa w danym regionie.

– Agencja pracy tymczasowej powinna posiadać stronę internetową gdzie możemy zapoznać się z najważniejszymi informacjami odnośnie samej firmy a także zasadach jej funkcjonowania i ewentualnej współpracy – kontynuuje Iwona Mitros. – Jednak najlepszym sposobem jest kopalnia informacji jaką jest Internet. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę nazwę firmy i poszukać opinii na jej temat. Warto zastanowić się dwa razy nim pozwolimy jakiejś firmie przetwarzać dane osobowe zawarte w naszym CV.

Praca przez agencję: zarobki i warunki podobne jak u stałych pracowników

W obiegowej opinii funkcjonuje również przekonanie, że „tymczasowi” są gorzej traktowani i opłacani niż pracownicy zatrudnieni na czas nieokreślony. Nie jest to jednak prawdziwe przekonanie. Kodeks pracy wyraźnie zabrania dyskryminacji pracowników czasowych i nie mogą być oni traktowany mniej korzystnie w zakresie warunków zatrudnienia od pracowników zatrudnionych przez pracodawcę.

Kamila Rosiak z działu Temporary & Outsourcing w Grafton Recruitment podkreśla, że istnieje wiele praktyk i narzędzi, które chronią pracowników tymczasowych przed nierównym traktowaniem ze strony pracodawcy. – Agencje powinny przestrzegać zasady o nie dyskryminowaniu pracowników tymczasowych pod względem płacy, warunków pracy, równego traktowania – mówi Kamila Rosiak. – Pracownik tymczasowy musi być traktowany na takich samych zasadach co pracownik zatrudniony w danej firmie na stałe. Taki obowiązek ciąży i na Agencji i na pracodawcy użytkowniku. Zadaniem  Agencji jest dopilnowanie aby ta umowa była przestrzegana. Przed podpisaniem umowy agencja ma obowiązek poinformować pracownika o ustaleniach dotyczących jego przyszłego zatrudnienia. Właściwa umowa musi m.in. wskazywać pracodawcę użytkownika, ustalony okres wykonywania pracy oraz warunki zatrudnienia, takie jak: rodzaj pracy, wymiar czasu pracy, wynagrodzenie oraz miejsce wykonywania pracy – kończy Kamila Rosiak z Grafton Recruitment.

Praca tymczasowa nie musi również oznaczać gorszych zarobków. Jaką pensję otrzymują zatrudnieni przez agencję? – Wiele zależy od rangi stanowiska oraz decyzji pracodawcy – przyznaje Mikołaj Szwochert z Youngpro.pl. – Praca tymczasowa nie jest w inny sposób opodatkowana. Dlatego wynagrodzenie nie powinno być niższe niż osoby zatrudnionej na tym stanowisku na podstawie umowy na czas nieokreślony. W międzynarodowych korporacjach zdarza się nawet, że wynagrodzenia osób zatrudnionych na czas określony są wyższe niż u stałych pracowników. Pracodawcy chcą w ten sposób motywować pracujących tymczasowo pracowników.

Zarobki i warunki w pracy tymczasowej są podobne jak przy analogicznym stanowisku przy umowie o pracę na czas nieokreślony. Podobne są również wymagania stawiane kandydatom. – Zazwyczaj wymagania stawiane pracownikom tymczasowym są takie same jak kandydatom poszukiwanym na stanowiska stałe – potwierdza Iwona Mitros z Grafton Recruitment. – Zakres obowiązków jest taki sam w obu przypadkach dlatego wymaga się takiego samego zaangażowania i takich samych kwalifikacji. Jedyna różnica polega na świadomości kandydata, że pracuje w danej firmie na określony okres, czasami krótszy, czasami dłuższy.

Uprawnienia pracownika tymczasowego

  • Prawo do równego traktowania w zakresie warunków pracy
  • Prawo do dostępu do szkoleń podnoszących kwalifikacje zawodowe, jeżeli wykonuje pracę na rzecz pracodawcy użytkownika w okresie dłuższym niż 6 tygodni
  • Prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 2 dni za każdy miesiąc pracy u pracodawcy użytkownika
  • Prawo do korzystania z infrastruktury socjalnej przysługującej innym pracownikom u pracodawcy użytkownika
  • Prawo do odszkodowania za naruszenie zasad równego traktowania

2011-10-06 ,