Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Praca dla absolwenta. 8 stanowisk do obsadzenia od zaraz

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_c39a1c0b752092822.jpg
Praca dla absolwenta. 8 stanowisk do obsadzenia od zaraz

Jaki jest współczesny rynek pracy - każdy widzi. Dużo ofert dla umysłów ścisłych, mało dla humanistów, a bezrobocie wśród absolwentów może w tym roku przekroczyć 30%. Nic nie zapowiada nagłej zmiany. Zamiast więc miesiącami czekać na wymarzoną posadę, lepiej skorzystać z dobrej kondycji niektórych branż. Przedstawiamy zestawienie 8 zawodów, w których znajdzie pracę absolwent.

Bez upiększeń. Polskie uczelnie oddają rynkowi pracy co roku tysiące absolwentów. Rynkowi, który analitycy nazywają rynkiem pracodawcy, ponieważ wysokie bezrobocie umożliwia im przebieranie w aplikacjach i twarde negocjacje płacowe. Z drugiej strony mówi się o tzw. niedoborze talentów. Jak wynika z badania ManpowerGroup aż 37% polskich pracodawców ma trudności w obsadzeniu stanowisk z powodu braku kandydatów o odpowiednich kwalifikacjach.

Sytuacja niekorzystna zarówno dla pracodawców, jak i absolwentów, którzy często bezskutecznie szukają pracy, lub pracują poniżej swoich kwalifikacji. Co może w takich okolicznościach zrobić młody, wykształcony człowiek? – Szukać rozwiązań optymalnych i nie oczekiwać cudu – mówi Mikołaj Szwochert, kierownik projektu Youngpro.pl. – Są branże i są zawody, w których absolwenci różnych kierunków studiów, świetnie się sprawdzą. Czasem potrzeba zmiany myślenia – z idealistycznego na realistyczne. To nierzadko może za sobą pociągać konieczność odbycia szkolenia, czy bezpłatnej praktyki, ale w dłuższej perspektywie może się to opłacać – kończy Mikołaj Szwochert.

Toczy się bitwa o talenty – twierdzą eksperci ds. rynku pracy. – Międzynarodowe korporacje walczą o kandydatów twardo stąpających po ziemi i wpisujących się w wymagania rynku pracy – mówi Iwona Mitros, Marketing Coordinator w Grafton Recruitment. – Przejawia się ona chociażby w uczestnictwie tych firm w targach pracy, współpracy nawiązywanej z uczelniami czy organizacji atrakcyjnych programów stażowych. Osoby ambitne, znające języki, udzielające się w organizacjach studenckich mogą liczyć na pracę w prestiżowych firmach.  Często doświadczenie nie jest wymagane a pracodawcy stawiają na potencjał, osobowość kandydata i znajomość języków obcych – twierdzi Iwona Mitros.

Zapytaliśmy ekspertów ds. rekrutacji z czołowych agencji pracy, działających na terenie Polski, rekrutacje na jakie stanowiska są obecnie przeprowadzane najczęściej? Klucz: powinna to być praca, w której pracodawcy mile widzą świeżo upieczonych, ale wykształconych absolwentów. Wytypowali oni 8 TOP stanowisk. Większość z nich to prace opierające się na wykonywaniu prostych procesów biznesowych, należy pamiętać, że z biegiem czasu zamienią się w coraz bardziej odpowiedzialne pozycje. – Większość z nas zaczynała od stanowiska asystenckich, dzięki którym zdobyliśmy pierwsze doświadczenie aby móc spróbować swoich sił przy bardziej zaawansowanych zadaniach – mówi Iwona Mitros z Grafton Recruitment.

Praca dla absolwenta: młodszy księgowy w centrum usług wspólnych

Księgowy to profesja znana od wieków. Nowością, która została wprowadzona dzięki globalizacji, jest księgowość prowadzona przez centra usług wspólnych. Mówimy o nich, kiedy międzynarodowa korporacja jednoczy wszystkie działy danego rodzaju, pracujące dla krajowych filii, w jeden. Przejmuje on wtedy ich obowiązki i w ramach danej specjalizacji obsługuje wszystkie oddziały firmy z danego regionu świata. Co ciekawe, Polska jest liderem w Europie Środkowo-Wschodniej jeśli chodzi o przyciąganie inwestycji tego rodzaju. Jak wynika z prognoz ABSL w 2012 roku pracowało w tym sektorze aż 100 tys. rodaków, a w przeciągu ostatnich lat liczba etatów wzrosła o 50%.

– Nie wygląda na to, żeby ten trend miał się zmienić – mówi Katarzyna Parasiewicz, starsza konsultantka ds. rekrutacji z agencji doradztwa personalnego Hays Poland. – Do Polski cały czas wchodzą nowi inwestorzy, jak chociażby Carl Zeiss, który otwiera centrum księgowe na 100 osób w Poznaniu, czy Bayer który chce zatrudnić 200 osób w Trójmieście. Są to bardzo znane marki, co świadczy o ogromny zaufaniu inwestorów do naszego kraju. W chwili obecnej prowadzimy kilkadziesiąt podobnych procesów rekrutacyjnych w największych miastach Polski – wylicza Katarzyna Parasiewicz. Jak przyznaje, liczba ta cały czas się zwiększa, ponieważ agencja cały czas prowadzi negocjacje z kilkoma pracodawcami, którzy poszukiwać będą księgowych do nowo otwieranych, bądź działających już w Polsce centrów usług wspólnych.

Typowe obowiązki na tym stanowisku zależą od tego, do którego działu rekrutowana jest dana osoba. – W dziale zobowiązań (AP, czyli Accounts Payable) jest to księgowanie faktur, płatności oraz transakcji bankowych. W dziale należności (AR, czyli Accounts Receivable) jest to wystawianie faktur oraz windykacja należności a kolei w dziale księgi głównej (GL, czyli General Ledger) pracownicy zajmują się przede wszystkim zamykaniem miesiąca oraz tworzeniem sprawozdań – tłumaczy konsultantka z Hays Poland.

Centra usług wspólnych zatrudniają absolwentów z reguły tylko do działów Account Payable oraz Accounts Receivable. Jakie wymagania trzeba spełnić? – Potrzebna jest podstawowa wiedza z zakresu księgowości - wystarczą wiadomości ze studiów ekonomicznych, np. zarządzanie a jeszcze lepiej finanse i rachunkowość - oraz znajomość języka obcego. Język angielski jest obowiązkowy a każdy dodatkowy jest mile widziany. Na rozmowy zapraszamy osoby które ukończyły kierunki księgowe/finansowe lub filologiczne oraz obcokrajowców – przyznaje Katarzyna Parasiewicz.

Wg. danych agencji Hays Poland, młodszy księgowy w centrum usług wspólnych ulokowanym w Warszawie może liczyć na zarobki rzędu 3000-3500 PLN butto. Za znajomość drugiego języka obcego, poza angielskim, można jednak otrzymać wynagrodzenie wyższe o 15%. Osoby władające rzadkimi językami, takimi jak szwedzki czy norweski  zarobią odpowiednio 20% więcej.

Praca dla absolwenta: asystent/ka

Asystent/ka to stanowisko pomocnicze, a w języku potocznym oznaczające podległego współpracownika. Czasami można się spotkać z opiniami, że to osoby od „czarnej roboty”? Pytanie co to oznacza, ponieważ jak wskazują doradcy zawodowi, jest to stanowisko, dzięki któremu można nauczyć się naprawdę sporo. Bywa, że właśnie dlatego, że na barkach asystenta/ki leży wiele kluczowych dla przedsiębiorstwa obowiązków, którymi nikt inny „nie może się zająć”.

Asystent/ka to stanowisko, które jest coraz bardziej doceniane w firmach, a co za tym idzie klienci bezpośredni często zlecają takie rekrutacji firmom rekrutacyjnym – twierdzi Iwona Mitros z Grafton Recruitment. – Osoby na stanowiska wspierające działy lub zarząd są poszukiwane przez nas cały czas i to zarówno w ramach pracy stałej jak i tymczasowej. Według naszych obserwacji ich ilość nie powinna się zmniejszyć, ponieważ wbrew pozorom znalezienie odpowiedniej asystentki  wymaga sporego nakładu czasu i środków. Tylko w zeszłym roku, rekrutowaliśmy pracowników na ponad 200 stanowisk asystenckich – mówi Iwona Mitros z Grafton Recruitment.

Praca na takim stanowisku wiąże się  ze wsparciem konkretnej osoby lub całego działu. – Chociaż potocznie najczęściej używa się zwrotu asystentka, to jak najbardziej poszukiwani są też mężczyźni. Jeżeli poszukiwane są osoby do konkretnego działu to często w kręgu zainteresowań są osoby studiujące na kierunku związanym z danym działem, np. asystent/ka działu marketingu  powinna studiować marketing lub kierunki pokrewne – mówi Iwona Mitros.

Do najczęstszych oczekiwań stawianych kandydatom zaliczyć można znajomość języków obcych, bardzo dobrą znajomość obsługi komputera i dobrą organizację własnego czasu pracy.  Doświadczenie uzależnione jest od firmy i samego stanowiska.

– Są asystentki, które mogą być zaangażowane w negocjowanie umów czy zarządzanie flotą samochodową i tutaj doświadczenie jest wskazane. Zdarzają się jednak oferty dla osób ambitnych, które dopiero zaczynają swoja przygodę zawodową i właściwego doświadczenia jeszcze nie posiadają. Na takim stanowisku może sprawdzić się każdy. To najlepsza droga aby zdobyć pierwsze doświadczenie – przekonuje ekspert z Grafton Recuitment. – Przekrój wynagrodzeń jest różny, uzależniony od firmy, zakresu obowiązków i doświadczenia. Asystent/ka działu może liczyć na wynagrodzenie rzędu 3 000 – 5 000 zł brutto, natomiast wynagrodzenie asystenta/ki bezpośrednio wspierającego/ej osobę zarządzającą to kwoty na poziomie 5 000 – 8 000 zł brutto miesięcznie – wylicza Iwona Mitros.

Praca dla absolwenta: specjalista IT w Helpdesk

Specjalista IT w Helpdesk to stanowisko, które wymaga połączenia dwóch, często zestawianych jako przeciwstawne, rodzajów umiejętności: ścisłych – analitycznych, komputerowych oraz miękkich – interpersonalnych. Jako osoba odpowiedzialna za zdalną pomoc techniczną musi codziennie godzić ogień z wodą - taktownie przyjmuje na siebie żale klientów, radzi i pomaga, ale także chłodno analizuje zaistniały problem i rzeczowo go rozwiązuje. – Specjalista IT w Helpdesk to osoba, która blisko współpracuje z klientem dlatego powinna być dobrze zorganizowana, komunikatywna oraz lubić pracę zespołową – twierdzi Iwona Mitros z Grafton Recruitment.

To nie wszystko. – Od kandydatów będących zainteresowanych tym stanowiskiem wymagana jest znajomość języków obcych ponieważ często te osoby obsługują klientów z całego świata. Dlatego najczęściej pracę w centrach helpdesk znajdują osoby po kierunkach filologicznych lub ze względu na ich znajomość poszczególnych technologii technicznych – mówi Iwona Mitros.

Jakie są perspektywy zatrudnienia? – Firmy z różnych krajów przenoszą swoje działy obsługi klienta do Polski, dlatego zapotrzebowanie na takie stanowiska będzie rosło w miarę lokowania się nowych inwestorów. Polska cały czas jest krajem atrakcyjnym pod względem zarobków dla dużych organizacji, które do tej pory swoje działy miały rozproszone w różnych lokalizacjach.  W ciągu roku nasza firma poszukuje ok. 50-70 osób na takie stanowiska w różnych miastach. Wynagrodzenie w zależności od doświadczenia wahać się może od 3 000 PLN brutto miesięcznie do 5 000 PLN brutto – szacuje specjalistka z Grafton Recruitment.

Praca dla absolwenta: asystent/ka ds. rejestracji leków

Branża farmaceutyczna to dobre miejsce do rozwoju kariery zawodowej, a to z co najmniej dwóch ważnych powodów. Po pierwsze, należy do jednych z najszybciej rozwijających się sektorów gospodarki światowej. Po drugie, utrzymuje armię personelu naukowego, która prowadzi niezliczoną ilość badań nad nowymi lekami. Opatentowane medykamenty należy jednak zarejestrować i wprowadzić na rynek zgodnie z obowiązującymi w danym kraju przepisami. To zadania działu rejestracji leków, który powinna posiadać każda firma farmaceutyczna w Polsce.

– Dział ten kontroluje proces uzyskiwania rejestracji produktów leczniczych, poprzez kontakt z odpowiednimi urzędami, przede wszystkim z Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych a także ocenia materiały marketingowe i opakowaniowe pod względem zgodności z obowiązującym prawem. Musi też śledzić zmiany w prawie farmaceutycznym i procedurach rejestracyjnych aby na czas wprowadzić odpowiednie zmiany – mówi Łukasz Dominiak, konsultant ds. rekrutacji z Hays Poland.

Do obowiązków asystenta w takim dziale należy m.in. pomoc w przygotowywaniu i weryfikowaniu wniosków i dokumentacji leków, udział w opracowywaniu prezentacji, administracja prowadzonych procesów, archiwizacja, czy organizacja pracy biurowej w dziale.

Wymagania na tym stanowisku to wykształcenie medyczne, farmaceutyczne lub pokrewne, znajomość prawa farmaceutycznego i przepisów prawa Unii Europejskiej w zakresie rejestracji leków oraz dokładność i skrupulatność – mówi Łukasz Dominiak. Oprócz tego wymagana jest znajomość języków obcych, biegła obsługa pakietu MS Office oraz sumienność i dokładność. Zdaniem konsultanta z agencji Hays Poland, miesięczne wynagrodzenie asystenta wynieść może od 3000 do 4000 PLN brutto.

Praca dla absolwenta: doradca/agent w call center

Specjalista ds. telefonicznej obsługi klienta na liście zawodów dla absolwenta, nie powinien specjalne dziwić. Call center chętnie zatrudniają zarówno absolwentów, jak i studentów. Dla wielu z nich jest to pierwsza praca w większej firmie i pierwsze doświadczenie zawodowe. Centra obsługują zarówno klientów z Polski jak i zagranicy, a charakter zadań wynika od przydzielenia do linii przychodzącej bądź wychodzącej.

Główną przyczyną prowadzenia wielu procesów rekrutacyjnych jest bardzo duża rotacja oraz ogólnie trend do zlecania części usług na zewnątrz. Rotacja występuje również oczywiście w centrach zagranicznych, ale zazwyczaj jest mniejsza, bo wynagrodzenie jest wyższe - choć nie zawsze – a sama  praca jest trochę ciekawsza, chociażby przez konieczność wykorzystywania języka obcego – tłumaczy Katarzyna Parasiewicz z Hays Poland.

Typowe obowiązki pracownika call canter sprowadzają się do obsługi klientów, aktywnej sprzedaży produktów i usług, odpowiadania na pytania, czy pomocy w rozwiązywaniu problemów. – Do jedynych wymagań należy właściwie otwartość i komunikatywność. Na takim stanowisku może pracować osoby po dowolnym kierunku studiów, najchętniej jednak absolwenci filologii, gdyż mamy wtedy gwarancję, że bardzo dobrze znają język obcy – tłumaczy konsultantka. Do tego można dodać jeszcze dobrą dykcję i dużo entuzjazmu, bo pierwsze dni w tej pracy bywają ciężkie.

Ile można zarobić w call center? Zdaniem Katarzyny Parasiewicz pracownik obsługujący klientów z zagranicy może liczyć na 2500-3000 PLN brutto. Jego pensja wzrasta o 10% jeśli zna jeden dodatkowy język, o 15% jeśli jest to rzadki język. Potwierdzają to wyniki badania płac portalu Wynagrodzenia.pl, 25% najlepiej zarabiających pracowników call center zarabia powyżej 3000 PLN brutto i można przyjąć, że są to doradcy klienta zagranicznego. 25% najgorzej zarabiających agentów otrzymuje natomiast co miesiąc mniej niż 1600 PLN brutto.

Można odnieść wrażenie, że praca w call center nie ma dobrego PR’u. Bywa, że tego typu firmy nie przestrzegają standardów dobrego pracodawcy, są jednak i takie, w których pracownicy pracują przez lata. Grunt to dobrze wybrać oraz dokładnie przemyśleć decyzję o rozpoczęciu pracy na stanowisku telefonicznego doradcy klienta. Pomóc może w tym praktyczny poradnik Praca w Call Center – Wszystko Co Należy Wiedzieć Przed Wysłaniem CV opublikowany na portalu Youngpro.pl.

Praca dla absolwenta: programista

Od lat, jak mantrę powtarza się, że informatyka to potęga, a programista to jeden z najbardziej poszukiwanych na rynku pracy zawodów. Zatrudnienie znajdzie nie tylko w wielkich firmach informatycznych, które tworzą, sprzedają i serwisują własne oprogramowanie, czy w start-up’ach, które już nie tylko mnożą kolejne strony internetowe, ale także piszą aplikacje na urządzenia mobilne. Zdaniem Mikołaja Szwocherta, kierownika Youngpro.pl proces informatyzacji dotknął każdą branżę. – Działy IT weszły na stałe w struktury organizacyjne nawet mniejszych firm. W związku z tym od kilku lat można zauważyć trend dużego zapotrzebowania na programistów – mówi ekspert. Jak przyznaje, co tydzień publikuje na portalu Youngpro.pl ogłoszenia na stanowisko programisty skierowane do studentów i absolwentów.

Początkowo szukano specjalistów, jednak w miarę kurczenia się rynku rekruterzy sięgali po młodszych pracowników i studentów – właśnie w tej grupie odkryli duży potencjał. Wiele firm na stałe współpracuje z Biurami Karier uczelni technicznych, gdzie kształcą się młodzi programiści. Dlatego studenci tych uczelni mają duże szanse na rozpoczęcie kariery zawodowej już w trakcie studiów, co pozwala uzyskać tytuł magistra posiadając na rynku pracy stopień specjalisty – kontynuuje Mikołaj Szwochert z Youngpro.pl

Nie oznacza to jednak, że wystarczy opanować biegle języki oprogramowania i można już spokojnie przebierać w ofertach pracy. Mikołaj Szwochert zwraca uwagę, że coraz częściej pracodawcy zwracają uwagę na umiejętności miękkie, a zwłaszcza umiejętność pracy w zespole, komunikatywność, a także umiejętność pracy w zmiennym środowisku. Poza znajomością języków oprogramowania, niezbędna jest także znajomość języka angielskiego.

Wysokie wymagania stawiane kandydatom nie powinny jednak odstraszać. Branża IT oferuje bowiem wysokie zarobki, a jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń portalu Wynagrodzenia.pl – najwyższe spośród wszystkich branż. Szeregowy pracownik może liczyć na pensję rzędu 3400 PLN brutto. 25% zatrudnionych na szczeblu entry level zarabia w tej branży poniżej 2500 PLN brutto, a 25% absolwentów znajduje pracę z wynagrodzeniem przekraczającym 4650 PLN brutto.

Praca dla absolwenta: młodszy specjalista ds. HR / kadr i płac

Propozycja dla absolwentów studiów humanistycznych i ekonomicznych – młodszy specjalista ds. human resources. Wielu pracodawców nie bez kozery definiuje, że to pracownicy, a nie kapitał, czy maszyny są ich największym zasobem. Ci, którzy jeszcze tego nie dostrzegli, wraz z pogłębiającym się niedoborem talentów w popłochu odrobią tą lekcję. To co najcenniejsze wymaga pielęgnacji i w tym może pomóc profesjonalny i liczny dział HR. Niektórzy pracodawcy decydują się natomiast na usługi agencji pracy, firm zajmujących się konsultingiem HR, czy outsourcing działu kadr i płac.

Human Resources dzieli się obecnie na tzw. miękki i twardy HR. Pierwszy dotyczy takich funkcji jak rekrutacja, planowanie ścieżek awansów, organizacja szkoleń, ocenianie pracowników. Drugi sprowadza się do naliczania wynagrodzeń i szeroko rozumianej administracji pracowniczej.

Na stanowisku młodszego specjalisty ds. HR oczekuje się pewnego doświadczenia zawodowego. – Zazwyczaj stanowisko młodszego specjalisty ds. HR łączy się z rocznym doświadczeniem na podobnym stanowisku. Zarówno w twardym, jak i w miękkich HR. Na takie stanowiska są preferowane osoby z psychologii, zarządzania i zarządzania zasobami ludzkimi.  – mówi Magdalena Mulet, konsultant w agencji zatrudnienia Manpower.

Ze zdobyciem pierwszych doświadczeń zawodowych w tej branży nie powinno być problemów. Agencje pracy oferują bowiem wiele stanowisk dla praktykantów. Warto jednak dokładnie przyjrzeć się widniejącym w ogłoszeniu rekrutacyjnych spisie obowiązków i aplikować tam gdzie oferowane są najbardziej rozwijające praktyki, omijać natomiast agencje poszukujące praktykantów jedynie do telefonicznej akwizycji usług.

Na jakie zarobki może liczyć absolwent w branży HR? Wg. portalu Wynagrodzenia.pl, asystent ds. personalnych może liczyć na pensję rzędu 2500 PLN brutto, a 25% najlepiej zarabiających otrzymuje wynagrodzenie większe niż 3000 PLN brutto.

Praca dla absolwenta: doradca klienta

Ostatnia propozycja pracy dla absolwenta poszukującego pracy od zaraz to stanowisko doradcy klienta np. w placówce banku, firmie ubezpieczeniowej, bądź telekomunikacyjnej. – Doradca klienta to kluczowe stanowisko w przedsiębiorstwach handlowych i usługowych. Jednak większość firm zatrudniając doradców klienta nie wymaga rozbudowanej i specjalistycznej wiedzy, ale umiejętności interpersonalnych – tłumaczy Mikołaj Szwochert z Youngpro.pl.

Zdaniem eksperta stwarza to świetną szansę  dla studentów, którzy chcą rozpocząć swoją karierę i łączyć wiedzę akademicką z praktyką w branży. – Przykładem może być branża finansowa, gdzie studentowi trudno jest znaleźć zatrudnienie w działach banków, które tworzą produkty lub zajmują się wewnętrznymi procesami bankowymi. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest rozpoczęcie pracy na stanowisku doradcy klienta – twierdzi Mikołaj Szwochert.

– W takim miejscu wymagana jest wiedza produktowa i rozbudowane umiejętności interpersonalne, które pozwolą na profesjonalną obsługę klienta banku – jednak podstawowa wiedza z zakresu finansów i bankowości będzie dużym atutem i szansą na rozwój w strukturach organizacyjnych – kończy kierownik Youngpro.pl.

Warto zaznaczyć, że branża finansowa i branża telekomunikacyjna co roku znajdują miejsce w czołówce branż oferujących najwyższe wynagrodzenie. Całkowita pensja doradcy finansowego to około 4000 PLN brutto, ale 25% najmniej zarabiających zarabia poniżej 2500 PLN brutto i można przypuszczać, że taka kwota zostanie zaproponowana świeżo upieczonemu absolwentowi (dane: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń). Potwierdza to opinia Magdaleny Mulet z agencji zatrudnienia Manpower, której zdaniem na stanowiskach sprzedażowych absolwenci zazwyczaj otrzymują podstawę w wysokości 2000 PLN brutto, plus premię uzależnioną od wyników sprzedaży.

2013-01-07 ,