Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Kondycja rynku pracy w sektorze finansowym

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_d276cde8349564620.jpg
Kondycja rynku pracy w sektorze finansowym

Jak pokazują wyniki raportu ManpowerGroup, branża finansowa jest umiarkowanie optymistycznie oceniana pod względem prognoz zatrudnienia. Ofert adresowanych do finansistów przybywa, choć ich liczba zależna jest od wielkości oraz obszaru działalności firmy. Rosną też wymagania stawiane przez pracodawców z tego sektora, a wraz z nimi i świadomość kandydatów w zakresie budowania swojej kariery.

Warszawa, 6 października 2014 r. – Rynek pracy staje się coraz bardziej przychylny kandydatom. Poprawę nastrojów odczuwa się również w sektorze finansowym. Jak pokazują wyniki raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia1, to gałąź gospodarki, dla której już od kilku kwartałów odnotowuje się umiarkowanie optymistyczne prognozy zatrudnienia. Wzrasta liczba ogłoszeń rekrutacyjnych, szczególnie tych zamieszczanych przez małe i średnie przedsiębiorstwa z branży. Polityka zarządzania personelem firm tej wielkości jest mniej rozbudowana. Poszukując wsparcia chętniej otwierają się zatem na zdobycie niezbędnej wiedzy z zewnątrz.Pracowników poszukują również duże firmy, choć liczba wakatów w tych organizacjach jest bardziej ograniczona. Duzi gracze, posiadający rozbudowane struktury i chętniej inwestujący w rozwój swoich pracowników, preferują
model awansów wewnętrznych, co stanowi utrudnienie dla kandydatów z zewnątrz. Jednocześnie chłonnym polem dla poszukujących pracy finansistów stał się sektor SSC/BPO, czyli centów usług wspólnych oraz centrów outsourcingowych. Rynek ten już od pewnego czasu jest najbardziej otwartym na nowe inwestycje2.

- Rynek pracy cały czas się zmienia i nie żyjemy już w czasach, w których możliwe jest długoterminowe zaprogramowanie swojej kariery. Ma to również coraz większe przełożenie na karierę w finansach, – komentuje Adrian Szymański, Starszy Konsultant w firmie doradztwa personalnego Experis, rekrutującej specjalistów oraz kadrę zarządzającą w obszarach finansów, inżynierii oraz IT – Kilka lat temu stanowisko księgowego było gwarantem stabilności, dziś przez rozwój outsourcingu w tej dziedzinie, ilość stanowisk w standardowej księgowości również ulega zmniejszeniu. Zupełnie nagle pojawił się więc rodzaj biznesu, który w przeciągu kilkulat ewoluował na tyle mocno, że zarobki osób pracujących w tym sektorze zaczęły przewyższać zarobki osób na wyższych stanowiskach prowadzonych według standardowego modelu biznesowego. Jednocześnie większe możliwości oferowane kandydatom decydującym się pracować w tej branży wiążą się ze wzrostem stawianych wobec nich wymagań, – mówi przedstawiciel Experis

Praca w centrach SSC/BPO to też dobry start dla finansistów stawiających dopiero pierwsze kroki w zawodzie. W przypadku większości stanowisk podstawowym wymogiem wobec kandydatów jest umiejętność swobodnego komunikowania się w języku angielskim, z uwzględnieniem zagadnień branżowych. Wszystko jednak zależy od konkretnego stanowiska oraz związanych z nim wymagań. Pracodawcy bowiem coraz częściej oczekują od kandydatów kwalifikacji ściśle odpowiadających wymogom pracy na danym stanowisku, a także inwestycji w rozwój posiadanych kompetencji. Ta potrzeba zatrudnienia pracownika, którego doświadczenie i wiedza są możliwie jak najbardziej adekwatne do potrzeb stanowiska, jest obserwowana również w przypadku innych firm zatrudniających finansistów. Liczy się zatem ukończenie dodatkowych kursów lub też studiów podyplomowych. Bardzo ważnym elementem są specjalistyczne certyfikaty finansowe, takie jak ACCA, CIMA, CFA, które potwierdzają posiadaną przez kandydata wiedzę. Poszukiwana jest też bardzo dobra znajomość języków obcych, pośród których nadal najczęściej wymieniany jest angielski. Dużą rolę w pracy na stanowiskach finansowych odgrywają również tak zwane umiejętności miękkie. W zależności od wymogów stanowiska mogą należeć do nich
np. umiejętność współpracy z zespołem, umiejętność pracy pod presją czasu, dokładność w wykonywaniu obowiązków, elastyczność. Ta ostatnia cecha jest szczególnie istotna, gdyż współczesny rynek pracy zmienia się bardzo dynamicznie.

– Kandydaci na rynku finansowym stają się coraz bardziej świadomi konieczności poszerzania swojej wiedzy poprzez zdobywanie niezbędnych certyfikatów i kwalifikacji, – wyjaśnia Adrian Szymański. – Z większym rozmysłem układają też ścieżkę rozwoju pod kątem dostosowywania jej do swojego miejsca na rynku pracy. Dzięki temu rzadziej spotyka się w tej branży osoby inwestujące w swój rozwój z przypadku, jak np. analityka z kilkuletnim doświadczeniem posiadającego dyplom MBA, który w jego przypadku nie ma większego znaczenia dla dalszej kariery, podczas gdy dużo lepszą inwestycją byłby np. kurs VBA. Ta rosnąca świadomość oczekiwań wobec kandydatów ma bezpośrednie przełożenie na ich lepsze dostosowanie do rynku potencjalnych wakatów, dzięki czemu również szybciej znajdują nowe miejsce na rynku pracy, – dodaje przedstawiciel Experis.

Wyspecjalizowana firma doradztwa personalnego Experis współpracuje z pracodawcami oraz kandydatami odpowiednio dopasowując i łącząc te dwie grupy na zmieniającym się wciąż rynku pracy. Poszukującym pracy specjalistom wskazuje miejsca zatrudnienia ciekawe dla ich dalszego rozwoju i adekwatne do ich potrzeb. Experis zajmując się rekrutacją, doradza również kandydatom w zakresie budowy ich kariery dostarczając informacji na temat poszukiwanych na rynku kompetencji oraz tego, na co powinni położyć nacisk, by realizować stawiany sobie cel zawodowy.

1 Wyniki publikowanego co kwartał przez ManpowerGroup raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia, dostępne są na www.manpowergroup.pl w sekcji „Raporty rynku pracy”.
2 Wg danych Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych branża BPO przyciąga najwięcej nowych inwestycji w Polsce. PAIiIZ obsługuje aktualnie 38 projektów z tego sektora, o łącznej wartości 30,9 mln euro, które w przyszłości mogą utworzyć 11 505 nowych miejsc pracy.

Kontakt dla mediów:
Małgorzata Sacewicz-Górska
+48 608 480 596
+48 22 50 40 852
malgorzata.gorska@pl.manpowergroup.com

***

Experis

Experis™ jest światowym liderem w dziedzinie doradztwa personalnego i rekrutacji specjalistów. Firma zapewnia klientom kompetencje, których potrzebują do rozwoju swoich organizacji. Experis łączy wiedzę na temat branży z wyjątkowym zrozumieniem ludzkiego potencjału, dzięki czemu zapewnia firmom niezbędnych specjalistów i kadrę zarządzającą w obszarach IT, inżynierii oraz finansów. Firma specjalizuje się również w dostarczaniu rozwiązań projektowych, które pozwalają klientom przyspieszać rozwój i optymalizować koszty prowadzonej działalności. Oferta Experis obejmuje rozwiązania on-site, off-site oraz offshore. Więcej informacji o Experis Polska znajduje się na stronie: www.experis.pl.

ManpowerGroup w Polsce

ManpowerGroup, światowy lider innowacyjnych rozwiązań dla rynku pracy, od 2001 r. wspiera firmy i kandydatów w Polsce. Organizacja posiada 40 agencji i jest obecna w 25 miastach w całym kraju. ManpowerGroup oferuje unikalne rozwiązania dla firm i kandydatów poprzez: ManpowerGroup™ Solutions, Manpower® i Experis™.

Usługi w Polsce obejmują pracę tymczasową, rekrutację stałą i badanie kompetencji pracowników, zatrudnienie zewnętrzne, outsourcing procesów, doradztwo personalne, zarządzanie karierą i outplacement. Realizowana przez ManpowerGroup usługa outplacementu jest oparta o metodologię, materiały oraz narzędzia Right Management, światowego eksperta w obszarze zarządzania talentami i karierą. Więcej o ManpowerGroup w Polsce na stronie www.manpowergroup.pl.

O ManpowerGroup

ManpowerGroup™ (NYSE: MAN) jest światowym liderem innowacyjnych rozwiązań dla rynku pracy. Firma tworzy i dostarcza wysoce skuteczne rozwiązania, które pomagają firmom osiągać cele biznesowe i zwiększać konkurencyjność. Dzięki ponad 60-letniemu doświadczeniu ManpowerGroup – firma warta 22 miliardów dolarów – oferuje pracodawcom pełen wachlarz innowacyjnych rozwiązań, które podnoszą efektywność i pozwalają
odnieść sukces w Erze Człowieka. Rozwiązania te są odpowiedzią na wszelkie potrzeby firm w obszarze talentów: od rekrutacji i badania kompetencji, poprzez szkolenia i zarządzanie karierą do zatrudnienia zewnętrznego, outsourcingu procesów i doradztwa personalnego.

ManpowerGroup posiada największą w branży sieć obejmującą prawie 3 800 biur w 82 krajach, dzięki której łączy globalną perspektywę z wiedzą o trendach na rynku pracy i zrozumieniem lokalnych uwarunkowań. Pozwala to każdego roku odpowiadać na potrzeby 400 000 klientów, w tym małych i średnich przedsiębiorstw ze wszystkich sektorów oraz największych światowych korporacji. Rozumiejąc siłę ludzkiego potencjału i cele biznesowe firm ManpowerGroup skutecznie wspiera przedsiębiorstwa i kandydatów, by osiągali więcej, niż wydawało się możliwe. Łącząc firmy z talentami, ManpowerGroup prowadzi do rozwoju przedsiębiorstw, buduje sukces osobisty i wspiera równowagę społeczną. Te silne więzi umacniają i napędzają świat pracy. Innowacyjne rozwiązania ManpowerGroup dostarczane są przez ManpowerGroup™ Solutions, Manpower®, Experis™ oraz Right Management®. Więcej o tym jak ManpowerGroup pomaga firmom odnieść sukces w Erze Człowieka na stronie www.manpowergroup.com

2014-10-09 ,