Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Ile zarabiają urzędnicy z Komisji Europejskiej?

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_bc762ab1238915847.jpg
Ile zarabiają urzędnicy z Komisji Europejskiej?
Urzędnik zatrudniony w Komisji Europejskiej może zarobić nawet kilkanaście tysięcy euro na miesiąc. Początek kariery to 2 654 EUR, ale na najwyższym szczeblu pracownik KE zarabia ponad 18 370 EUR. Obecnie w Komisji Europejskiej pracuje ponad 33 tys. osób. Jak zostać eurourzędnikiem, jakie wymagania trzeba spełnić, by wejść na najwyższy szczebel zarobków i ile w sumie można zarobić jako urzędnik Komisji Europejskiej?
 
Urzędników do Komisji Europejskiej, jak również innych instytucji unijnych, wybiera się w otwartych konkursach organizowanych przez Europejski Urząd Doboru Kadr (EPSO). Konkursy sprawdzają wiedzę merytoryczną kandydatów i ich umiejętności zawodowe. Odrębnie organizowane są również konkursy mające na celu obsadzenie stanowisk kadry kierowniczej średniego i wyższego szczebla.
 
Grupę najniższą rangą stanowią pracownicy biurowi i sekretarki.  Ich wynagrodzenie mieści się w przedziale od 2 654 do 5 568 EUR. Jeśli chcą awansować na wyższe szczeble, muszą przejść tzw. procedurę certyfikacji – skomplikowane szkolenie zakończone egzaminami. Wtedy pracownik biurowy staje się asystentem i zarabia co najmniej 5 568 EUR, by po 12 latach dojść do kwoty 11 681 EUR miesięcznie. W ostatniej grupie zaszeregowania (grupa administratorów) istnieją tylko 3 stopnie awansu. Największe wynagrodzenie wynosi aż 18 371 EUR miesięcznie. Corocznie podstawa wynagrodzenia jest waloryzowana z uwzględnieniem siły nabywczej oraz inflacji w krajach UE.
 
Pensja urzędnika KE to oprócz wynagrodzenia podstawowego także przywileje w postaci dodatkowych świadczeń, do jakich uprawnieni są poszczególni urzędnicy. Są to:
  • dodatek rodzinny, w tym:
    • na gospodarstwo domowe,
    • na dziecko pozostające na utrzymaniu,
    • dodatek edukacyjny,
  • dodatek zagraniczny,
  • za przebyte kilometry, itd.
Liczebność pracowników KE według krajów pochodzenia (w %)
 
 
Źródło: Opracowania własne Sedlak & Sedlak na podstawie HR Key Figures Card – Staff Members, European Commission 2014
 
2014-05-26 ,