Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Dużo, więcej, najwięcej – w tych branżach zarobisz

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_a9846c15054286519.jpg
Dużo, więcej, najwięcej – w tych branżach zarobisz

Dobra praca = dobra płaca? Okazuje się, że w każdej branży popularne przysłowie może oznaczać zupełnie coś innego. W których można zarobić najwięcej? Prezentujemy czołówkę TOP 3.

Odpowiednie wynagrodzenie to podstawa satysfakcji z pracy. Jest też bardzo ważnym motywatorem wyboru określonego pracodawcy, zawodu, miasta, a także branży. Różnice w zarobkach nawet na podobnym szczeblu kariery są znaczące. Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń Sedlak & Sedlak, osoby pracujące w najlepiej opłacanej branży zarabiają ponad dwukrotnie więcej niż związani zawodowo z kulturą i sztuką.

W jakich branżach można liczyć na największe zarobki?


Dużo zarabiają w bankowości

Mediana wynagrodzenia całkowitego osób zatrudnionych w tym sektorze ukształtowała się w 2011 roku na poziomie 4 600 PLN brutto. Oznacza to, że połowa pracowników tej branży zarabia mniejszą kwotę, a druga połowa większą.

Na najwyższe dochody (6 450 PLN brutto) mogli liczyć zatrudnieni w Warszawie, ale nie obyło się bez niespodzianek. Zaskakująco wysokie okazały się płace w Katowicach (5300 PLN brutto), które były zdecydowanie większe niż w Krakowie (w stolicy Małopolski mediana wynagrodzeń wyniosła 4 707 PLN brutto)

Już na szczeblu pracownika szeregowego można w branży bankowej liczyć na dobre wynagrodzenie (mediana 3000 PLN brutto). Awansując na stanowisko specjalisty wypłata może wzrosnąć niemal o 1/3 (4200 PLN brutto). Starszy specjalista zatrudniony w sektorze bankowym otrzyma pensję rzędu 6400 PLN brutto, a kierownik o 800 zł więcej.

W Polsce w sektorze bankowym zatrudnionych jest około 200 tys. osób, wygląda jednak na to, że liczba ta będzie spadać, ponieważ spowolnienie gospodarcze zrewidowało ambitne plany banków.

Więcej dostanie się w telekomunikacji

Wysokie zarobki w telekomunikacji tłumaczyć można dynamicznym rozwojem całej branży i dużą konkurencją wśród pracodawców o wykwalifikowanych specjalistów. Tylko między 2010 a 2011 rokiem liczba ogłoszeń o pracę w tym sektorze, publikowanych na portalu Pracuj.pl wzrosła o 60%.

Jak wykazało Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń 2011, jedna czwarta osób zatrudnionych w tej branży, zarabiała poniżej 3150 PLN brutto, natomiast 25% najlepiej zarabiających otrzymywało wynagrodzenie większe niż 8500 PLN brutto. Mediana wynagrodzeń wyniosła 5200 PLN brutto. Na wyższą pensję można liczyć w Warszawie  (7230 PLN) i województwie Mazowieckim (około 7000 PLN brutto).

Na początku drogi zawodowej, w tej branży trzeba zwykle się zadowolić pensją rzędu 2500 PLN brutto, jednakże podwyżka związana z awansem na stanowisko specjalisty pozwala już cieszyć się dochodami wyższymi niż w branży bankowej (4715 PLN brutto). Starszy specjalista zarobi co miesiąc 6900 PLN brutto, natomiast kierownik 7000 PLN brutto.

Najwięcej dla informatyków – IT najlepiej płacącą branżą

Najbardziej opłacalną branżą okazało się IT. Nie jest to chwilowy wyskok, ale wieloletni trend, który z pewnością utrzyma się jeszcze co najmniej kilka lat. W tym sektorze śmiało też można mówić o rynku pracownika – to pracodawcy zabiegają o najlepszych specjalistów i menedżerów oferując im coraz wyższe zarobki. Co ważne, od współczesnych informatyków nie wymaga się jedynie doświadczenia i profesjonalizmu, ale także wysokich umiejętności interpersonalnych.

Mediana zarobków informatyków, ukształtowała się w badaniu Sedlak & Sedlak na poziomie 5500 PLN brutto. Warto jednak przyjrzeć się różnicom w wynagrodzeniach pomiędzy poszczególnymi województwami, bo te są ogromne. Informatycy, którym zależy na wysokich zarobkach powinni zainteresować się pracą na Mazowszu (6750 PLN brutto) oraz w Małopolsce i na Pomorzu (6000 PLN brutto). Zdecydowanie najmniej zarobią natomiast w województwie podkarpackim (3225 PLN brutto) i świętokrzyskim (2800 PLN brutto).

Szeregowy pracownik może liczyć w tej branży na pensję rzędu 3400 PLN brutto. 25% zatrudnionych na szczeblu entry level zarabia w tej branży poniżej 2500 PLN brutto, a 25% absolwentów znajduje pracę z wynagrodzeniem przekraczającym 4650 PLN brutto. Mediana wynagrodzeń dla specjalisty ukształtowała się na poziomie 4810, starszych specjalistów 7000, a kierowników 7800 PLN brutto.

2012-12-17 ,