Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Długodystansowcy zarabiają najwięcej

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_cece785eb98402094.jpg
Długodystansowcy zarabiają najwięcej
Według badań Homo Homini, przeprowadzonych w kwietniu 2013 r., wśród firm zrzeszonych w PSSB, w grupie najlepiej zarabiających konsultantek dominują osoby z wieloletnim doświadczeniem w sprzedaży. Stanowią one jednak nieliczną grupę. Osoby z ponad 10-letnim stażem w branży sprzedaży bezpośredniej to zaledwie 16% ogółu sprzedawców. Tylko dla niespełna 13% respondentów praca w sprzedaży bezpośredniej jest głównym źródłem dochodu. To właśnie te osoby, są w stanie zarobić powyżej średniej krajowej.

- Sprzedawcy deklarujący bardzo niskie zarobki – a jest ich zdecydowana większość – to osoby kupujące produkty jedynie na własny użytek lub poświęcające sprzedaży zaledwie kilka godzin w tygodniu, a nawet w miesiącu. Respondenci spędzający 40 i więcej godzin tygodniowo, z kilkuletnim stażem pracy, deklarują dochody pow. 5 000 zł brutto i więcej miesięcznie – mówi Mirosław Luboń, dyrektor generalny Polskiego Stowarzyszenia Sprzedaży Bezpośredniej, zrzeszającego 16. największych firm w branży.
 
Wykres 1 – Staż pracy a zarobki

Źródło: Badanie Instytutu Homo Homini kwiecień 2013 r.
 
W grupie osób deklarujących swój dochód do 500 zł brutto miesięcznie dominują osoby z rocznym stażem pracy w sprzedaży bezpośredniej, poświęcające do 3 godzin tygodniowo na pracę konsultantki oraz współpracujące z firmami w celu zakupu produktów dla siebie po niższych cenach. 26% ankietowanych poświęcających na pracę w branży od 3,5 do 7 godzin tygodniowo deklaruje dochody do 2 000 zł brutto miesięcznie. Wysokość zarobków uzależniona jest od indywidualnych predyspozycji, stażu pracy w zawodzie oraz tego, czy stanowi ona główne czy dodatkowe źródło dochodów. Średnie zarobki osób (6% badanych) pracujących w wymiarze godzinowym odpowiadającym standardowej połówce etatu lub całemu etatowi wynoszą powyżej 5 000 zł brutto miesięcznie. Jedynie 4% respondentów pracuje 40 godzin tygodniowo i więcej, osiągając  dochody na poziomie 8 000 –  9 000 zł brutto miesięcznie.

To, jak poziom miesięcznego wynagrodzenia w sprzedaży wzrasta wraz z doświadczeniem i zaangażowaniem, dobrze ilustruje przykład Grażyny Jakielskiej, współpracującej z firmą Avon, która karierę w branży rozpoczęła w 1993 roku. Początkowo zajęcie traktowała jako pracę dodatkową. Pracą etatową była posada pielęgniarki. Jako młoda mama dwumiesięcznego syna, chciała wrócić na rynek pracy, godząc obowiązki macierzyństwa i pracy zawodowej. Rozpoczynając współpracę z Avon, miała wpływ na godziny i czas pracy. W firmie przeszła wszystkie szczeble kariery od Konsultantki poprzez Dywizjon Menadżera Sprzedaży i Regionalnego Menadżera Sprzedaży. 

- Jestem osobą otwartą na nowe doświadczenia, zmiany, pozytywnie nastawioną i pełną energii. Zajęcie w sektorze sprzedaży bezpośredniej daje mi niezależność, większe dochody, pozwala spełniać marzenia moje i mojej rodziny. Ta praca jest moją pasją od 20 już lat – mówi Grażyna Jakielska, obecnie Dywizyjny Menadżer Sprzedaży.

Osoby z wieloletnim stażem w firmach sprzedaży bezpośredniej, takich jak: Avon, Oriflame, Vorwerk, Forever Living Products, Mary Kay, Amway, czy Betterware Poland Limited, zyskują status najwyższej klasy konsultantów i dystrybutorów oraz są laureatami prestiżowych konkursów przedsiębiorczości i sprzedaży, takich jak na przykład Polish National Sales Awards.

Metryka badań:
  • Czas realizacji badania: kwiecień 2013
  • Miejsce realizacji: badanie ogólnopolskie
  • Metoda: CAWI (Computer Assisted Web Interview)
  • Próba: osoby pracujące w systemie sprzedaży bezpośredniej, współpracujące z firmami zrzeszonymi w Polskim Stowarzyszeniu Sprzedaży Bezpośredniej
  • Wielkość próby: N=3892;


2014-02-25 ,