Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Czas poliglotów

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_a3d8a8e0ad1363430.jpg
Czas poliglotów

Nowoczesne usługi biznesowe to jeden z najbardziej innowacyjnych i perspektywistycznych sektorów polskiej gospodarki. W centrach SSC/BPO tworzone są cały czas nowe etaty. Pracodawcy z tej branży dysponują atrakcyjnymi ofertami, zarówno dla specjalistów w danej dziedzinie, jak i absolwentów będących na początku swojej kariery zawodowej.

U kandydatów poszukuje się wysoko rozwiniętych umiejętności miękkich ponieważ praca w tego typu centach ma charakter zespołowy. Ponadto liczą się zdolności analitycznego myślenia i logicznego wnioskowania. Jednak na obecnym rynku pracy na wagę złota stają się absolwenci władający językami obcymi. Dalej pożądanym na rynku pracy językiem obcym jest oczywiście angielski. Dziś to uniwersalny język biznesu, w którym jesteśmy się w stanie porozumieć w prawie każdym zakątku świata. Mówi się jednak, że język angielski jest jak dowód osobisty - trzeba go mieć, żeby wejść na imprezę ale dzięki niemu wcale nie stajemy się kimś wyjątkowym. Aby wyróżnić się z tłumu i stać się łakomym kąskiem dla rekruterów, trzeba czegoś więcej… Norweski, szwedzki, turecki, arabski czy hebrajski – jeszcze do niedawna osoby uczące się takich języków były uważane za nieszkodliwych dziwaków. Tymczasem dziś takie umiejętności to prawdziwy skarb.

Usługi biznesowe wykonywane w centrach w Polsce świadczone są w ponad 30 językach. Do wielkiej czwórki pod względem najczęściej wykorzystywanych języków do obsługi klientów należą: język angielski, niemiecki, polski i francuski. Absolwenci władający tymi językami mogą liczyć na wynagrodzenie w przedziale 2400-3500 PLN brutto, natomiast specjaliści – 3500-4500 PLN brutto miesięcznie. Pożądany przez pracodawców pozostaje również włoski, hiszpański, czeski i rosyjski. Tu wynagrodzenie przewidziane dla osób bez doświadczenia plasuje się na poziomie 2800 –3500 PLN brutto miesięcznie, a dla specjalistów 3800-4500. Nie oznacza to, że inne języki pozostają w tyle, coraz bardziej popularne, a tym samym pożądane u kandydatów stają się języki skandynawskie takie, jak norweski, duński czy szwedzki. Osoby ze znajomością tych języków mogą liczyć na wynagrodzenie 3300-4000 PLN brutto, jeśli nie posiadają doświadczenia, specjaliści natomiast z doświadczeniem 2-3 letnim nawet na 4500-6000 PLN brutto. Wzrasta również rola języków niszowych takich jak: hebrajski, arabski, chorwacki, serbski czy litewski, które czynią z kandydata prawdziwą perełkę. Absolwenci władający tymi językami mogą osiągnąć wynagrodzenie w wysokości 3500 – 4000 brutto, specjaliści - 5000-6500 brutto. Ponadto centra usług biznesowych oferują szereg pakietów socjalnych: opiekę medyczną, kartę multisport, dofinansowania do szkoleń a nawet dofinansowania do posiłków.

Sektor SSC/BPO cały czas się rozwija, powstają nowe centra zlokalizowane głównie w największych miastach Polski takich jak: Warszawa, Kraków, Poznań, Łódź, Wrocław, Gdańsk i Gdynia. W związku z tym to właśnie w tych rejonach ciągle rośnie zapotrzebowanie na językowców. I tak np. osoby z biegłą znajomością języka czeskiego czy słowackiego bez problemu znajdą pracę w każdej z wyżej wymienionych lokalizacji, ale to właśnie w Krakowie czeka na nich najwięcej ofert pracy zarówno w obszarze księgowości, bankowości oraz w customer service. Natomiast popyt na języki skandynawskie rośnie szczególnie w Łodzi i Poznaniu. W każdej lokalizacji bez wątpienia króluje niemiecki i francuski. Na kandydatów gotowych na zmianę miejsca zamieszkania czekają atrakcyjne pakiety relokacyjne oraz pełne wyzwań międzynarodowe środowisko pracy.

Im więcej języków znamy, tym więcej drzwi na rynku pracy stoi przed nami otworem. Lepiej jednak nie łapać zbyt wielu przysłowiowych srok za ogon. Jeśli kandydat zna trzy-cztery języki w średnim stopniu, to zazwyczaj nie będą one brane pod uwagę podczas procesów rekrutacyjnych. Dużo korzystniej jest opanować w stopniu biegłym dwa języki, niż kilka w stopniu tylko komunikatywnym, ponieważ pracodawcy wymagają kompetencji językowych na naprawdę wysokim poziomie. Tak naprawdę każdy język obcy perfekcyjnie opanowany jest wartością dodaną kandydata i każdy znajdzie zastosowanie w odpowiedniej firmie lub branży. Wszystko zależy od tego, w czym jesteśmy dobrzy i co chcemy robić...Autor: Anna Kulawiak, konsultantka Antal SSC/BPO

Przygodę z zagadnieniami Human Resources rozpoczęłam trzy lata temu. W swojej karierze zawodowej pomogłam znaleźć zatrudnienie dla blisko pół tysiąca osób. Obecnie pracuję w firmie Antal International gdzie odpowiadam za realizację projektów rekrutacyjnych na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie w obszarze SSC/BPO.


2014-02-03 ,