Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Zdalne praktyki zawodowe. 5 wad, 5 zalet

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_12855b8946761965.jpg
Zdalne praktyki zawodowe. 5 wad, 5 zalet

Odbywanie praktyk zawodowych bez wychodzenia z domu to nowy, ale nieśmiało rosnący trend na polskim rynku pracy. Idealna propozycja do stereotypowego przedstawiciela Pokolenia Y – wydawać by się mogło. Przed wysłaniem swojej aplikacji warto zapoznać się zarówno z wadami jak i zaletami takiego rozwiązania.

Zdalne praktyki polegają na realizacji określonego przez pracodawcę programu praktyk w dowolnym miejscu bez konieczności fizycznego kontaktu z przełożonym. Komunikacja odbywa się głównie drogą mailową, telefonicznie lub poprzez komunikator internetowy. Praktykant nie jest rozliczany z czasu pracy tylko z jej efektów.

Na portalach rekrutacyjnych można od czasu do czasu spotkać ofertę praktyk zdalnych. Najczęściej są to oferty praktyk dziennikarskich, ale zdarzają się również oferty dla początkujących grafików, informatyków, copywriterów.

Przed zdecydowaniem się na praktyki zdalne warto rozważyć wady i zalety wynikające z ich specyfiki.

Wygoda. Pracujesz kiedy chcesz i jak chcesz. Najlepsze pomysły przychodzą Tobie do głowy po północy? Nie ma problemu, ważne żebyś wywiązywał się z ustalonych deadline’ów.

Mniejsze szanse na networking. Praktyki w biurze firmy to wspaniała okazja by poznać wartościowe kontakty wśród profesjonalistów i budować z nimi długofalowe relacje. Wspólny lunch, żarty, spotkania integracyjne – praktykanci online muszą obyć się bez tego. Brak kontaktów to także ryzyko wyobcowania.

Oszczędność czasu i pieniędzy. Dojazd do miejsca pracy potrafi zająć mieszkańcom dużych miast nawet godzinę i to tylko w jedną stronę. Miejskie korki, brzydka pogoda i drożejące bilety komunikacji miejskiej również nie są zmartwieniem pracujących w Home Office.

Bilokacja. Studia we Wrocławiu, praktyka w Londynie? Dlaczego nie. Praktyki zdalne to możliwość zdobycia doświadczenia u wartościowego pracodawcy, który nie ma siedziby w miejscu zamieszkania.

Nie poznasz pracodawcy. Praca w zaciszu własnego pokoju skutecznie dystansuje praktykanta od realiów pracy u pracodawcy. Praktyki zdalne są więc dobrą metodą na poznanie firmy, jej atmosfery i perspektyw rozwoju.

Work-life-study balance. Zdalne praktyki dają się łatwo pogodzić ze studiowaniem, nawet jeśli Twój kierunek nie należy do najłatwiejszych, a na uczelni spędzasz cały tydzień.

Wolniejszy rozwój. Praktykanci zdalni muszą przede wszystkim liczyć na siebie i posiadać wewnętrzną motywację do rozwoju. Raczej nie ma co liczyć na mentorską opiekę, cykl szkoleń i częste informacje zwrotne. Praktyki zdalne to dobre rozwiązanie dla osób, które posiadają już pewien poziom kompetencji i chcą je sprawdzić, zbudować portfolio, albo podtrzymać kontakt z branżą.

Własne narzędzia pracy. Wybierając praktyki zdalne samodzielnie należy zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia pracy. W większości przypadków wystarczy komputer, pakiet biurowy i połączenie z Internetem. W szczególnych sytuacjach potrzebny jest jednak dostęp do specjalistycznego oprogramowania.

Brak biurowych dystraktorów. Urodzinowe torty, pogawędki przy dystrybutorze wody, towarzyscy koledzy z biura, spotkania, wydarzenia, szkolenia. Wszystko to miłe, ale rozprasza od wykonywania pracy. Pracując w domu można o nich zapomnieć.

Domowe dystraktory. Wypady do kuchni, pogawędki z współlokatorami, znajomi zaczepiający na facebooku, ciekawe programy w TV – w domu również można łatwo stracić koncentrację.

2013-04-02 ,