Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Zadania i dyskusje grupowe na Assessment Centre. 5 porad

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_51024181ef6296245.jpg
Zadania i dyskusje grupowe na Assessment Centre. 5 porad
Grupowe dyskusje i zadania podczas Assessment Centre dla wielu są z natury rzeczy stresujące, krępujące i sztuczne. Kliku kandydatów na jedno stanowisko, stłoczeni w jednym pokoju i zmuszeni do współpracy. Każdy ich ruch śledzą czujne rekruterskie oczy. Let the Hunger Games Begin! Wyjaśniamy krok po kroku na jakie pułapki uważać i jakie chwyty stosować.

Assessment Centre to jedno z najskuteczniejszych narzędzi, dzięki którym rekruterzy dopasowują właściwą osobę na właściwe miejsce. Gdyby zapytać o zdanie kandydatów, zapewne dodaliby, że jest to nierzadko najtrudniejszy etap rekrutacji.

Przed samym spotkaniem pracę domową odrabiają rekruterzy – przygotowują profil kompetencyjny zawierający cechy i umiejętności, które powinien posiadać kandydat. Jak łatwo przypuszczać, nie jest on uniwersalny tylko ściśle dopasowany do stanowiska pracy, kultury organizacyjnej pracodawcy, a także do preferencji menedżera działu. Wyobrażenie o nim może dawać ogłoszenie rekrutacyjne, które powinno zawierać zestaw wymagań i obowiązków. To ono jest naszym drogowskazem. Nie ma się jednak co oszukiwać, jeżeli kompletnie nie pasujemy z załączonym opisem – nawet najlepsze umiejętności aktorskie nie pomogą. Dużo łatwiej zadeklarować je w CV, papier jest cierpliwy, dużo trudniej natomiast utrzymać maskę podczas zadania grupowego trwającego ponad godzinę.

Istnieje jednak kilka złotych zasad, których stosowanie przybliży nas do celów:

1. Poznaj przeciwnika. Podczas Assessment Centre będziesz miał kilka okazji, by porozmawiać prywatnie z innymi uczestnikami. Kluczowym momentem na tego typu interakcje jest oczekiwanie w lobby na nadejście zespołu rekruterów, dlatego przyjdź 10-15 minut wcześniej, by mieć okazję z nimi porozmawiać i poznać wszystkich. Nawet jeśli kandydują na to samo stanowisko, bądź dla nich miły i przyjaźnie nastawiony. Zbierz informacje i zapytaj co wiedzą o Assessment Centre oraz o pracodawcy. Sprawdź czy mają już doświadczenia wyniesione z innych AC, a także dowiedz się kim są, jakie są ich mocne i słabe strony. Postaraj się zapamiętać ich imiona i używaj ich podczas zadania. Daj się polubić. To ważne – zaraz wyjaśnimy dlaczego.

2. Strategiczne sojusze. Podczas symulacji grupowych, bardzo często stawiane jest kandydatom zadanie, które wymaga opracowania jednego wspólnego rozwiązania, pomysłu, oferty. Kiedy będziesz przekonywał resztę do swoich racji przyda się Tobie wsparcie sojuszników, czyli osób, które Cię lubią i zgadzają się z Tobą. Jeżeli inni kandydaci będą postrzegali Ciebie jako antypatycznego rywala – nie licz na pomoc
.
3. Działaj zespołowo. W trakcie zadań grupowych będą oceniane Twoje umiejętności interpersonalne. Obecnie pracodawcy poszukują raczej graczy zespołowych niż samców alfa, którzy wszystko wiedzą najlepiej i najchętniej wszystko zrobiliby samemu. Słuchaj co inni mają do powiedzenia, doceniaj dobre pomysły, zachęcaj „cichych” członków grupy, by wyrazili swoją opinię i nie broń jak niepodległości swoich racji. Kiedy nie rozumiesz, co Twoi konkurenci maja na myśli – proś o wytłumaczenie i parafrazuj ich słowa.

4. Zajmij bezpieczną pozycję. Nie daj się wkręcić w zapisywanie przemyśleń na kartce, albo flipchart’cie – nie będziesz mógł się skupić na argumentowaniu i wyszukiwaniu rozwiązań. Upewnij się, że ktoś kontroluje czas, jaki pozostał do końca zadania. Jeżeli zadanie jest skomplikowane rozpocznijcie pracę od rozplanowania jego realizacji.

5. W bój z uśmiechem. Na Assessment Centre nie idziesz za karę. Rekruterzy naprawdę chcą zobaczyć zmotywowanych i podchodzących do wyzwań z entuzjazmem kandydatów. Zrelaksuj się i bądź sobą.


2013-06-25 ,