Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Z rekruterem na „Ty”?

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_d20d1dc6128134351.jpg
Z rekruterem na „Ty”?

Nonszalanckie przejście na „Ty”, czy dworska uprzejmość? Podczas rozmowy rekrutacyjnej żadna skrajność nie jest mile widziana. Jak jednak wyważyć między profesjonalnym dystansem, a dobrą atmosferą? Zapytaliśmy eksperta i jak się okazało żaden poradnik w tej materii nie pomoże. Rekrutera należy "wyczuć".

Quote

Iwona Mitros, Marketing Coordinator w Grafton Recruitment Polska.

Rozmowa rekrutacyjna jest dla większości kandydatów spotkaniem/etapem stresującym. Każda z osób, która ma już za sobą jakieś doświadczenie zawodowe, miała okazję uczestniczyć w procesie rekrutacyjnym. Setki stron i porad o tym jak najlepiej przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej a napięcie związane z oczekiwaniem i tak pozostaje z nami do momentu rozpoczęcia a nawet zakończenia rozmowy. Czy tak musi być zawsze?

Zupełnie inaczej będzie wyglądać rozmowa rekrutacyjna w agencji interaktywnej, gdzie stawia się przede wszystkim na osobowość kandydata a zupełnie inaczej do banku gdzie będą liczyć się przede wszystkim kwalifikacje. W przypadku stanowisk gdzie liczy się innowacyjność i kreatywność można na rozmowie pokusić się o nieco luźniejsze relacje z rekruterem, pamiętając jednak przy tym aby wcześniej zorientować się w jakim kierunku chciałby poprawić rozmowę sam rekruter.

Na pewno im więcej rozmów kwalifikacyjnych tym nasza pewność podczas kolejnych wzrasta. Pamiętajmy, że nie ma przepisu na idealną rozmowę rekrutacyjną. O tym jaki będzie jej przebieg i jak będziemy ją wspominać jest uzależnione od oby stron: kandydata i rekrutera. Co ważne wbrew powszechnemu przekonaniu, że podczas rozmowy analizuje się jedynie doświadczenie, kwalifikacje i motywacje kandydata, to również kandydat ocenia czy informacje o stanowisku/firmie przekazywane przez rekrutera potwierdzając chęć podjęcia pracy w danej organizacji. Warto poprowadzić rozmowę w taki sposób aby kandydat po rozmowie wyszedł z przekonaniem, że właśnie z tą firmą, niezależnie od końcowego wyniku samej rekrutacji, chciałby związać swoją przyszłość.

Jeżeli dopiero zaczynamy naszą „przygodę” z pracą warto sięgnąć po ogólnie dostępne informacje aby przygotować się na najczęściej padające pytania. Dużo mówi się o tym co wypada robić a czego nie, ale pamiętajmy, że każda rozmowa jest inna, podobnie rekruter. O tym jaki ma ona charakter zależy również od samego stanowiska na jakie aplikuje kandydat. Inaczej rozmowa wyglądać będzie na stanowisko stażysty działu marketingu a https://mail.google.com/mail/images/cleardot.gifinaczej na stanowisko kontrolera finansowego. Nie należy popadać w skrajności, od zbyt sztywnego podejścia do zbyt luźnego. Wybadaj jak samą rozmowę chce poprowadzić rekruter. Jeżeli jest to możliwe postaraj się zachowywać w sposób naturalny. Nie zapominajmy, że uśmiech nie jest zabronimy.


Aktualne ogłoszenia o pracę z Grafton Recruitment skierowane do studentów i absolwentów można znaleźć na profilu agencji na Youngpro.pl.

2013-03-13 ,