Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

W doradztwie biznesowym rutyna nie istnieje

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_7ef9567c7d938759.jpg
W doradztwie biznesowym rutyna nie istnieje

Nie zna nudy konsultant biznesowy. Wchodzi w buty klienta, poznaje go od podszewki, ale z perspektywy helikoptera, a rozwiązania wypracowuje na warsztatach, podczas burzy mózgów. Maciej Godlewski, starszy konsultant w PwC zdradza portalowi Youngpro.pl dlaczego w konsultingu nie można mówić o typowym dniu pracy, szczerze odpowiada, jakie są wady i zalety tej profesji oraz udowadnia, że możliwości rozwoju jakie oferuje jego firma to nie wizerunkowy miraż.

Youngpro.pl: Jak wygląda typowy dzień pracy konsultanta?

Maciej Godlewski: Jestem starszym konsultantem w zespole do spraw strategii i operacji w dziale konsultingu PwC - zajmuje się doradztwem w obszarze zarządzania łańcuchem dostaw oraz logistyką dla klientów z wielu sektorów.

Pyta Pan o standardowy dzień pracy konsultanta - takie pojęcie na szczęście nie istnieje, tutaj praktycznie nie ma powtarzalności - każdy dzień jest inny, wypełniony w dużej mierze spotkaniami i warsztatami z naszymi klientami oraz wypracowywaniu najlepszych rozwiązań poprzez analizy i tzw. "burze mózgów", które regularnie przeprowadzamy w naszym biurze między sobą. Musimy pamiętać, że rola konsultanta jest zupełnie inna niż rola audytora - audytor ma za zadanie wejść w szczegół, konsultant musi spojrzeć na klienta jako całość, żeby dobrze zrozumieć kontekst problemu. Ja to nazywam perspektywą z helikoptera.

Który z projektów okazał się dla Pana najciekawszy?

Myślę, że jednym z najciekawszych case’ów mojej dotychczasowej kariery w PwC jest całkowita zmiana koncepcji logistyki w polskich operacjach dużej międzynarodowej firmy. Interesująca w projekcie jest jego wielowątkowość - wspieramy Klienta w decyzjach gdzie najlepiej ulokować magazyny, co zrobić z obecnymi, jak podejść do kwestii zatrudnieniowych i prawnych - no i przede wszystkim uzyskać korzyści finansowe z całego przedsięwzięcia. Przy projekcie mam przyjemność pracować z wieloma ekspertami PwC, co pozwala wypracować kompleksowe rozwiązanie dla Klienta.

Jak to się stało, że zdecydował się Pan właśnie na zawód doradcy – konsultanta biznesowego?

Karierę rozpocząłem w Wielkiej Brytanii zaraz po ukończeniu studiów - moją pierwszą pracą był program rozwoju absolwentów w międzynarodowej firmie produkującej stal, gdzie miałem okazje nauczyć się jak działa zarządzanie łańcuchem dostaw w dużej firmie produkcyjnej, w której rocznie wytwarzanych jest ponad 20 milionów ton stali. W firmie spędziłem 5 lat w różnych komórkach i oddziałach na terenie Europy, by docelowo dołączyć do centralnego zespołu zajmującego się transformacją łańcucha dostaw i logistyki na poziomie grupy. Miałem przyjemność pracować z osobami z wieloletnim doświadczeniem w metalurgii, jak i zespołami konsultantów z wielu firm doradczych z całego świata. Doświadczenie to dało mi ogromne doświadczenie i całościowy pogląd na biznes. Pomyślałem sobie wtedy - mam doświadczenie, które potencjalnie może być wykorzystane w wielu firmach z różnych branż. Dlaczego nie spróbować swoich sił jako doradca? Szczęśliwie, zbiegło się to z moją chęcią powrotu do Polski - i tak oto, w czerwcu zeszłego roku przeniosłem się do Warszawy, by rozpocząć moją przygodę z konsultingiem w PwC.

I związał się Pan z zawodem i firmą na lata. Jakie są wady i zalety pracy jako konsultant?

Dla mnie największą motywacją do działania jest zadowolenie Klienta - bo o to tak naprawdę chodzi, Klienci przychodzą do nas z problemem, a jeśli na koniec dnia uzyskują od nas rozwiązanie, które nie tylko spełniło, ale i przerosło ich oczekiwania - to dla nie ma nic bardziej motywującego.

Wady? Nie ma róży bez kolców - praca konsultanta, jak każda ma swoje wady i na pewno nie jest dla każdego. Powiem tak - jeśli lubisz spokój, rutynę i stabilność dnia pracy, być może nie jest to ścieżka dla Ciebie.

Zalety? Myślę, że różnorodność - projektów, klientów i doświadczeń. Nie ma na rynku dwóch identycznych firm - w związku z tym  każdy projekt jest kompletnie unikatowy. Tutaj krzywa uczenia nigdy się nie wypłaszacza!

Wiele się o tym mówi, że w Wielka Czwórka oferuje duże możliwości rozwoju kariery. Jak to wygląda w PwC?

Proszę sobie wyobrazić, że ludzie to tak  naprawdę najważniejszy zasób PwC - nasza firma nie posiada zakładów produkcyjnych, magazynów, sieci handlowych, etc. Wartością dodaną dla Klientów PwC są tu ludzie i ich wiedza i doświadczenie. W związku z tym PwC kładzie ogromny nacisk na rozwój pracowników - zachowując przy tym odpowiednie proporcję między wiedzą teoretyczną przekazywaną w formie szkoleń jak i praktyczną zdobytą podczas realizacji projektów. W firmie istnieje również program coachingu, który daje pracownikowi wsparcie ze strony bardziej doświadczonych osób w firmie

W kwestii samych szkoleń, w ciągu mojego krótkiego bądź co bądź stażu pracy w PwC, brałem udział w wielu różnych szkoleniach zarówno technicznych, jak i miękkich - miałem okazję być na szkoleniach w Polsce - zarówno w naszym biurze w Warszawie jak i w ośrodkach szkoleniowych w kraju i za granicą (m.in w Szwecji). Firma korzysta również z dobrodziejstw technologii - częstą formą są szkolenia przez internet, zarówno te samodzielne jak i zespołowe przy użyciu różnego rodzaju narzędzi komunikacyjnych.

Wszystkim studentom i świeżo upieczonym absolwentom życzę wielu sukcesów  i powodzenia!

****

Dowiedz się więcej o pracy i rozwoju w dziale doradztwa biznesowego PwC - odwiedź profil pracodawcy na Youngpro.pl!

2013-03-18 ,