Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Testy psychologiczne podczas rekrutacji. 6 rzeczy, które warto wiedzieć

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_ecc894884d5624809.jpg
Testy psychologiczne podczas rekrutacji. 6 rzeczy, które warto wiedzieć

Zwykle wolę działać w grupie. Często próbuję nowych potraw. Większość ludzi, których znam, nie lubi mnie. Zakreśl „1.” jeśli zdecydowanie się zgadzasz. Zakreśl „5” jeśli zdecydowanie się nie zgadzasz. Takie pytania w teście na rozmowie kwalifikacyjnej? Czemu nie! Choć rzadko, to jednak czasem rekruterzy sięgają po testy psychologiczne by sprawdzić predyspozycje kandydatów. Należy się ich bać? Jak warto odpowiadać? Na pytania odpowie Agata Jędrasik, HR Business Partner w Grafton Recruitment.

Youngpro.pl: Testy psychologiczne, czyli w zasadzie co?

Agata Jędrasik: Testy tego typu są wykorzystywane przy: rekrutacji i selekcji jak też  przy rozwoju pracownika lub jego zindywidualizowanej ocenie Mają na celu zbadanie czy nasz profil osobowościowy pasuje do profilu stanowiska. Jest to z reguły tylko jeden z etapów, jest on jednak niezwykle ważny z punktu widzenia pracodawcy chociażby ze względu na to, że obiektywizuje całościową ocenę. Pytania mogą nam się wydawać czasami dziwne, spotkałam się już z różną reakcją osób biorących udział w tego typu testach, czasami była to irytacja, czasami podekscytowanie. Warto jednak zawsze pamiętać, że testy te są głęboko przemyślane, a ich wyniki dostarczają nam bardzo cennego, obiektywnego feedbacku, mówiąc wprost pozwalają nam dowiedzieć się więcej o sobie. Pamiętajmy o tym, że im większą świadomość siebie samych posiadamy, tym skuteczniej będziemy sobie radzić zarówno w pracy jak i w życiu osobistym.

Dostajemy do wypełnienia test. Pojawia się pytanie jak odpowiadać?

Oczywiście nie ma żadnego klucza, który pomoże nam wypełnić test w taki sposób, który umożliwi nam dostanie pracy. Wynika to z tego, że każdy pracodawca szuka kogoś innego. Wypełniając test nie wiemy, czy firma pozyskująca pracownika szuka silnego lidera, czy dobrego teamplayera, czy osobę o silnych stronach analitycznych. Dlatego jedyną słuszną drogą jest wypełnienie testu zgodnie z samym sobą. Należy dokładnie przeczytać instrukcję i postępować zgodnie z nią. Z doświadczenia wiem, że najlepiej odpowiadać szybko na  pytanie, nie zastanawiać się zbyt długo nad odpowiedzią. Wtedy w teście wychodzi że jesteśmy spójni, nie kombinujemy.

Lepiej więc odpowiadać szczerze.

Ostatnią rzeczą do jakiej bym zachęcała to naginanie faktów. Pamiętajmy o tym, że zdobycie pracy to jedno, a pozostanie na stanowisku to drugie. Priorytetem powinno być dla nas znalezienie pracy, w której będziemy się spełniać, która do nas pasuje. Naginając fakty, nawet gdy osiągniemy sukces w postaci zatrudnienia, to będzie to sukces bardzo krótkotrwały. Bardzo szybko może potem się okazać, że nie jesteśmy tacy jak deklarowaliśmy. Na dłuższą metę nie da się oszukać rzeczywistości.

Nie ma chyba jednak czego się bać

Oczywiście nie należy się bać, jakkolwiek ludzie biorący udział w jakimkolwiek procesie  np. rekrutacji są oczywiście  z reguły podenerwowani. Testy psychologiczne wypełniamy sami, a w związku z tym to my sami decydujemy o ich treści. Wyniki takich testów dostarczają nam bardzo cennego feedbacku i znam wielu ludzi, którzy bardzo cieszą się z możliwości wzięcia udziału w testach, bo mają wtedy okazję dowiedzieć się więcej o sobie, co daje świadomym osobom możliwość pracy nad sobą, co prowadzi ich do sukcesu.

A jeśli odmówimy wypełnienia testu?

Oczywiście każdy ma prawo odmówić zrobienia testu,  trzeba jednak zdawać sobie z tego sprawę, że może to spowodować zakończenie na tym etapie procesu dla osoby która odmówiła. Jeżeli bierzemy udział w rekrutacji i test jest jednym z jej elementów, to porównanie wszystkich kandydatów jest możliwe tylko wtedy, gdy kryteria są takie same dla wszystkich. Nie możemy więc liczyć na to, że w momencie gdy odmówimy wykonania jakiegokolwiek elementu rekrutacji, będziemy nadal w procesie.

Czy rekruter, który będzie analizował test musi być psychologiem?

Testy są sprawdzane latami, profesjonalne firmy inwestują dużo pieniędzy w badania pozwalające pracować nad wysoką wiarygodnością testów. Nie wszystkie testy wymagają przeprowadzenia ich przez osoby w wykształceniem psychologicznym. Natomiast do przeprowadzania tego typu testów zawsze potrzebna jest certyfikacja. Osoba certyfikowana zobowiązuje się do etycznego podejścia, zna bardzo dobrze zagadnienie i wie, który test może przeprowadzić sama. Np.. Hogan proponuje dwa testy, do przeprowadzenia których wystarczy certyfikacja, i jeden, z którego certyfikować powinna się osoba z wykształceniem psychologicznym. 

2013-03-05 ,