Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Telefoniczna rozmowa kwalifikacyjna - 15 praktycznych porad

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_a9d6535138466196.jpg
Telefoniczna rozmowa kwalifikacyjna - 15 praktycznych porad

Spotkanie twarzą w twarz z rekruterem to najpopularniejsza metoda selekcji kandydatów. Bywa jednak, że obie strony nie mogą się spotkać osobiście, lub kosztowałoby to za dużo zachodu. Czasami też rekruterzy chcą porozmawiać tylko przez chwilę by potwierdzić parę faktów z CV. W takich sytuacjach stosuje się telefoniczną rozmowę kwalifikacyjną. Jak ją przejść?

 1. Wyszukaj w Internecie informacje dot. rekrutera. Być może znajdziesz jego zdjęcie, zapisz sobie link i otwórz gdy będziesz z nim rozmawiał. To pomoże nieco zmniejszyć psychologiczny dystans z rekruterem.
 2. Nagraj profesjonalne nagranie na skrzynce głosowej. Powinno być rzeczowe i krótkie. Żadnych żartów, śpiewów, nieformalnych zwrotów. Najlepiej jakby brzmiało po prostu tak: „Witam, tutaj [imię i nazwisko], nie mogę teraz rozmawiać, proszę zostaw wiadomość. Odzwonię tak szybko jak już będę mógł/mogła”. Jeżeli nie chcemy podawać swoich personaliów, to możemy je zastąpić numerem telefonu.
 3. Jeżeli masz włączoną usługę „granie na czekanie” – wyłącz je najlepiej jeszcze przed wysłaniem dokumentów aplikacyjnych.
 4. Ustalając datę i godzinę rozmowy kwalifikacyjnej upewnij się, że będziesz miał wtedy czas i znajdziesz się w cichym i odosobnionym pokoju.
 5. Jeżeli posiadasz telefon stacjonarny poproś osobę przeprowadzającą rekrutację o zadzwonienie właśnie na ten numer. Dzięki temu nie ryzykujesz trudności spowodowanych słabym zasięgiem. Jeśli podałeś numer telefonu komórkowego, upewnij się wcześniej, że jest naładowany.
 6. Może się zdarzyć, że rekruter będzie chciał z Tobą porozmawiać od razu, bez wcześniejszego umówienia się na dłuższą konwersację. Jeżeli zadzwoni w sytuacji, w której nie masz komfortu rozmowy telefonicznej, uprzejmie przeproś rozmówcę, podaj powód dlaczego nie możesz jej kontynuować i spróbuj ustalić termin i godzinę ponownego telefonu.
 7. Rozmowa telefoniczna spłyca nieco kontekst wypowiedzi, m.in. dlatego, że nie widać mimiki rozmówcy. Należy więc mówić prosto, rzeczowo i na temat. Lepiej używać raczej krótkich zdań i jak ognia unikać dygresji. Każdą dłuższą wypowiedź warto. Dzięki temu upewnimy się, że rozmówca dobrze nas zrozumiał.
 8. Uśmiechaj się – może brzmi to niesamowicie, ale udowodniono że tembr głosu wydaje się wtedy bardziej przyjazny.
 9. Podobno podświadomie poznajemy czy nasz rozmówca, stoi, siedzi, czy pokłada się wygodnie na kanapie. Najbardziej polecana przy tej sytuacji jest pozycja siedząca lub stojąca.
 10. Miej pod ręką własne CV i kartkę na notatki. CV przyda się, gdy rekruter zechce dopytać czym dokładnie zajmowałeś się 3 lata temu, jaki był Twój zakres obowiązków etc. Na kartce spisuj pytania zadawane przez rekrutera i miej ją przed oczami gdy będziesz na nie odpowiadał.
 11. Możesz również przygotować sobie inne materiały, czy nawet gotowe odpowiedzi na pytania, które zapewne padną (np. Dlaczego chcesz dla nas pracować? Dlaczego chcesz zmienić pracę? Jakiego wynagrodzenia oczekujesz? Czym zajmowałeś się w firmie X?)
 12. Bądź dobrym słuchaczem! W telefonicznej rozmowie kwalifikacyjnej możesz być oceniony nie tylko za to jak odpowiadasz na pytania, ale także czy i jak ich słuchasz. Po pierwsze nie przerywaj rozmówcy, nawet jeśli w połowie wypowiedzi już wiesz co chce powiedzieć. Po drugie upewnij się, czy dobrze zrozumiałeś pytanie – parafrazuj. Po trzecie jeśli potrzebujesz chwilę przemyśleć odpowiedź daj znać, że jesteś na linii. Zbyt długa cisza może zasugerować rekruterowi, że połączenie zostało przerwane. Najlepiej powtórz pytania, sparafrazuj, zacznij od ogólnego wstępu.
 13. Istnieje niepisana zasada – jeżeli podczas telefonicznej rozmowy kwalifikacyjnej, rekruter sam nie rozpocznie tematu, to nie pytamy o przyszłe wynagrodzenie.
 14. Sprawdź jak się wypowiadasz. Nagraj odpowiedź na 3 różne pytania rekrutacyjne a następnie przesłuchaj. Wyłapiesz dzięki temu irytujące wtrącenia, słówka (np. wtrącenia „tak?” na końcu zdania), czy nieprzyjemne dźwięki (np. yyyyy).
 15. Na końcu rozmowy podziękuj rekruterowi za poświęcony czas i wyraź gotowość spotkania się na bezpośredniej rozmowie kwalifikacyjnej, na której będziesz miał możliwość uzupełnić podane informacje i w pełni zaprezentować swoją kandydaturę. Możesz podkreślić, że bardzo zależy Tobie na tej pracy.

2013-02-22 ,