Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Studia czy sport?

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_f639083e4a9cad8a781b81f7c8ba5ee32306251.jpg
Studia czy sport?
Czy podjęcie studiów musi oznaczać koniec kariery sportowej? Wielu studentów staje przed takim właśnie problemem. Zastanawiają się, wahają, zadają pytania. Tymczasem odpowiedź jest prosta. Studiować i trenować, a jeszcze lepiej studiować kierunki pozwalające na pracę w sporcie i trenować!


Studenci nie mają pomysłu na to, co jeśli talentu sportowego zabraknie na awans do kadry. Z tego powodu wielu uważa, że przed podjęciem studiów trzeba dokonać wyboru: nauka albo trening. Jednak w nowoczesnych klubach sportowych jest miejsce dla uczących się. Zarówno tych, którzy kontynuują karierę sportową, jak i tych, którzy zamiast talentu sportowego mają pasję.
 
Czasami wystarczy po prostu zaryzykować i zgłosić się do klubu. Porozmawiać z prezesem czy trenerem. Wielu młodych ludzi właśnie w ten sposób odnalazło ciekawe perspektywy rozwoju. A jeśli ktoś nie ma tyle odwagi? Pozostaje uczelniane biuro karier, Internet lub telefon.
 

Klubom zależy na studentach

 
Czasem trudno połączyć treningi z nauką – mówi Maciej Smolanowicz, student Politechniki Poznańskiej i piłkarz A-klasowej Concordii Murowana Goślina. – Jednak bardzo często treningi odbywają się w godzinach wieczornych, tak aby wszyscy byli obecni. Studenci nie są traktowani ulgowo. Jednak czasem mają dodatkowe małe przywileje. Piłkarzy Concordii studiujących w Poznaniu na treningi i mecze dowozi specjalny, prywatny bus.
 
Niestety ciągle jeszcze nie jest to w Polsce reguła. Można jednak zauważyć, że coraz więcej klubów idzie tą drogą. Wybierają kosztowny, ale jednak pożyteczny system inwestycji w zawodników. Oczywiście dużo szybciej zmiany te postępują w przypadku sportów zespołowych, popularnych w naszym kraju.
 

Nowoczesne kluby potrzebują wykształconych pracowników

 
– W klubach potrzeba przede wszystkim masażystów i specjalistów do spraw badania wydolności – mówi Arkadiusz Kaliszan, wieloletni piłkarz, a obecnie trener. Tego nadal w Polsce brakuje, szczególnie w mniejszych jednostkach.
 
Niektóre kluby organizują praktyki i staże. Studentom AWF najlepiej jest zgłosić się do uczelnianego biura karier, które może skontaktować z odpowiednimi osobami. Praca w profesjonalnym otoczeniu pozwala nabyć doświadczenie i przekonać się, jakie mechanizmy rządzą zawodowym sportem.
 
Oferta nie zamyka się jednak tylko dla studentów wychowania fizycznego. Potrzebni są również specjaliści z zakresu zarządzania i marketingu. Nowoczesne spojrzenie na promocje i budowanie marki klubu jest bardzo pożądane. Nawet jeśli taka praca nie jest atrakcyjna pod względem finansowym, to daje ogromne możliwości wykazania się samodzielnością i kreatywnością. Jest to bardzo atrakcyjny element w CV dla pracodawców z dużych firm.
2011-02-13 ,