Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Sabbatical - twój gap year od pracy

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_f71a68ff4d7780726.jpg
Sabbatical - twój gap year od pracy
Co, jeśli marzenia o urlopie stają się rzeczywistością? A kolejny poranek, kiedy trzeba wstać i pójść do pracy to tylko zły sen? Wcale nie mamy na myśli dwutygodniowych wakacji, lecz trzy, cztery, a nawet dwanaście miesięcy nieobecności w pracy. Sabbatical. Dla wielu, to słowo, może brzmieć enigmatycznie. O co w nim chodzi oraz do kogo jest skierowane – postanowiliśmy się przyjrzeć  temu zjawisku bardziej szczegółowo. 

Urlop ekstremalny, sabbatical – słowo zaczerpnięte z języka hebrajskiego -  to nic innego jak kilkumiesięczne wagary od pracy. Są one benefitem, którym coraz częściej cieszą się pracownicy największych, międzynarodowych korporacji.  

Sabbatical jest skierowany do pracowników wyższego szczebla, z wieloletnim doświadczeniem, którzy pragną naładować akumulatory lub też zwyczajnie - zebrać motywację do dalszej pracy, nowych, niekiedy trudniejszych wyzwań, jakie zostaną postawione im przez pracodawcę.  

Sabbatical: USA mekką zmęczonych pracą?
To właśnie Stany Zjednoczone są źródłem sabbatical. Według danych, yoursabbatical.com na tego typu urlop może pozwolić sobie pracownik co piątego przedsiębiorstwa. Do grona szczęśliwców, którzy mogą pozwolić sobie na tego typu udogodnienie, należą pracownicy takich korporacji jak: Intel, Deloitte., Adobe, eBay, McDonald’s, Timberland, American Express, Nike czy też Newsweek. Ten ostatni przeciera szlaki w obszarze czasu trwania sabbatical, mając w swej ofercie również i taki trwający aż do 12 miesięcy.

Sabbatical w Polsce
Ten bonus w naszym kraju jest wciąż rzadko spotykany. Jeśli mamy z nim do czynienia, to jest przeważnie wynikiem indywidualnych ustaleń z pracodawcą. Polscy pracownicy wybierają  inne benefity, które otrzymują od pracodawców. Są to między innymi: samochody służbowe, laptopy, mieszkania czy po prostu pensje, nieodbiegające od tych w krajach zachodnich. Sabbatical to dobra wola naszego pracodawcy, ale również egzamin partnerskiej relacji z pracownikiem. Ten urlop nie posiada swych uwarunkowań w polskim prawie. Niepewna sytuacja na polskim rynku pracy to kolejny powód, który powoduje, że wagarowanie nie jest mile widziane – zarówno ze strony pracodawcy, jak i pracownika obawiającego się  utraty pracy. Myśl, iż ktoś mógłby zająć nasze miejsce w firmie, a co najgorsze „wygryzłby” nas przez okres, w którym teoretycznie regenerowalibyśmy siły do kolejnych działań – zdecydowanie nie zachęca.  Kolejnym argumentem w dyskusji o sabbatical są kompetencje, które w trakcie długiego urlopu mogą się zdezaktualizować. Zmienne środowisko i potrzeba ciągłego rozwoju w wielu firmach wymaga od pracownika codziennej pracy. W ciągu kilku miesięcy firma, przepisy lub trendy w środowisku pracy mogą się diametralnie zmienić, co będzie wymagało od pracodawcy ponownego wdrożenia pracownika.

Sabbatical sprawdzianem lojalności?
Wiele firm to rozwiązanie traktuje jako sprawdzian lojalności pracownika wobec firmy. Pracodawca najczęściej chroniąc siebie oraz budżet firmy wymaga podpisania umowy lojalnościowej. Zwykle obliguje ona pracownika do powrotu do pracy i współpracy z firmą przez określony okres , np. dwóch lat od daty zakończenia urlopu   Wynika to z prostego rachunku ekonomicznego. Jeżeli pracodawca inwestuje w pracownika i pozwala na przerwę od pracy i zregenerowanie sił, to zależy mu na tym, by zebrane siły były wykorzystane w pracy w jego firmie.

Sabbatical zachęta dla igreków?

Wagary od pracy są atrakcyjne przede wszystkim dla reprezentantów pokolenia Y.  Sabbatical pozwala im osiągnąć propagowaną przez nich ideę work – life – study balance. Realizują się zawodowo, a zarazem posiadają możliwość zrobienia czegoś więcej. Sposobów na wykorzystanie urlopu krytycznego jest wiele. Absolutnym trendem wśród badanych przez yoursabbatical.com jest wolontariat.  Poza tym - atrakcyjnym wypełnieniem czasu wolnego są również podróże, nauka języków obcych, oddanie się rodzinie. Jest to okres, w którym człowiek znajduje nowe wartości, poznając tym głębiej siebie i otoczenie.


2013-08-23 ,