Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Rozmowa kwalifikacyjna przez Skype. Jak się przygotować?

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_975404dac65440590.jpg
Rozmowa kwalifikacyjna przez Skype. Jak się przygotować?

Dla pokolenia Y – młodych talentów rozmowa poprzez komunikator internetowy to norma. Spotkanie kwalifikacyjne poprzez wideokonferencję online to już jednak wyższa szkoła komunikacji. Wykorzystanie narzędzia stworzonego pierwotnie do kontaktu ze znajomymi i rozrywki nie powinno zmylić – nadal obowiązuje profesjonalizm i biznesowa, formalna relacja z rekruterem.

Rozmowa rekrutacyjna poprzez wideokonferencję Skype, to nowość na polskim rynku pracy. Wciąż nie jest i zapewne długo jeszcze nie będzie obowiązującym standardem, jednak pracodawcy coraz chętniej z niej korzystają, zwłaszcza gdy kandydat mieszka w innym państwie i mieście. Decyduje wygoda i oszczędność czasu.

Należy pamiętać, że obowiązuje na niej większość zasad i reguł konwencjonalnej rozmowy kwalifikacyjnej, natomiast część dobrych praktyk jest nowa. Do takiego spotkania należy podejść w sposób szczególny i zaplanować kilka istotnych kwestii.

  1. Profesjonalny Login Skype. Większość użytkowników Skype, korzysta z niego w celach prywatnych, toteż nie dziwi mnogość i kreatywność loginów. Umawiając się na wideokonferencję z rekruterem musimy najpierw podać mu nazwę naszego. Ważne by brzmiał profesjonalnie, podobnie jak mail używany w procesie rekrutacyjnym. Jeżeli posiadamy już zbyt kreatywną nazwę profilu, należy stworzyć nowy, przeznaczony wyłącznie do rozmowy rekrutacyjnej, najlepiej w formacie „imię.nazwisko”.
  2. Termin spotkania. Rozmowa rekrutacyjna poprzez Skype zapewne będzie się odbywała w godzinach pracy biura – 9-17. Przed potwierdzeniem zaproponowanego przez rekrutera terminu i godziny spotkania, warto dokładnie przemyśleć, czy będziemy wtedy w domu, czy będziemy dysponowali cichym pokojem na wyłączność i czy na pewno nikt nam nie będzie przeszkadzał.
  3. Miejsce rozmowy. Wideokonferencja rekrutacyjna ma w sobie coś z zaproszenia rekrutera do własnego domu. Musimy więc zatroszczyć się o odpowiednią, profesjonalną atmosferę. W tym celu należy wybrać odpowiednie miejsce i odpowiedni kadr. Porządek to podstawa, ważne by było możliwie najbardziej neutralne i dobrze oświetlone. Idealnym tłem będzie pusta ściana.
  4. Profesjonalny ubiór. Chociaż spotkanie rekrutacyjnie odbędzie się w domu, to przy wyborze garderoby obowiązuje formalny dress-code. Może i rekruter zobaczy jedynie białą koszulę, czy żakiet, ale nie warto rezygnować z całego „kompletu”. W nagłej sytuacji, gdy niezbędna byłaby zmiana pozycji, lepiej żeby rekruter nie zobaczył dresowych spodni, bo to świadczyłoby o braku szacunku ze strony kandydata.
  5. Próba generalna. Mikrofon, głośniki, połączenie z Internetem – dmuchaj na zimne i sprawdź dwukrotnie czy wszystko działa jak należy (najlepiej na dzień i na godzinę przed rozmową). Jeżeli pomimo tego coś zawiedzie, niezwłocznie zadzwoń do rekrutera i umów się na inny termin, lub zaproponuj rozmowę telefoniczną.
  6. Dystraktory offline. Pamiętaj o wyciszeniu telefonu komórkowego. Chodzące i wydające dźwięki zwierzęta domowe zaproś do opuszczenia pokoju. Powiadom domowników/współlokatorów, żeby zachowywali się w miarę cicho, a na pół godziny przed rozmową przypomnij o tym. Jeżeli sąsiad od 5 lat nie skończył remontu kuchni lub jest niedosłyszącym melomanem, wproś się do znajomego.
  7. Dystraktory online. Nie pozwól by chóralne „Baza wirusów została zaktualizowana” wprowadziło do rozmowy z rekruterem niepotrzebną konsternację. Wyłącz wszystkie programy, które mogą wydać jakikolwiek dźwięk, a także takie które spowalniają komputer lub obciążają łącze internetowe. O to ostatnie poproś również swoich współlokatorów. Kiedy tylko nawiążesz połączenie z działem HR zmień swój status na niewidoczny, żeby nikt inny nie próbował zaczepić Ciebie na czacie.
  8. Podczas rozmowy. Jeżeli Twoja kamera internetowa nie jest umiejscowiona przy górnej krawędzi monitora, to pamiętaj o kierowaniu wzroku w jej kierunku. Rekruter będzie miał wtedy wrażenie, że podtrzymujesz kontakt wzrokowy. Co jakiś czas spoglądaj na obraz z Twojej kamerki – świadomość jak się aktualnie wygląda to niewątpliwa przewaga tej formy rekrutacji nad spotkaniem w realu. Ekran monitora możesz podzielić tak, żeby oprócz okna konwersacji mieć również stały, dyskretny wgląd w swoje CV. Podczas rozmowy nie pisz nic na klawiaturze – googlowanie odpowiedzi jest dyskwalifikujące.

2013-04-02 ,