Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Pytanie do eksperta: o co warto zapytać na rozmowie kwalifikacyjnej?

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_0ea7f6f0ff8396953.jpg
Pytanie do eksperta: o co warto zapytać na rozmowie kwalifikacyjnej?

Pod koniec rozmowy kwalifikacyjnej rekruterzy mają w zwyczaju oddać trochę inicjatywy kandydatowi i proponują zadawanie pytań dot. pracodawcy i charakteru pracy. Jest to chwila, która jest ważna co najmniej z dwóch względów. Po pierwsze udzielona odpowiedź daje obraz przyszłego miejsca pracy, tłumaczy kontrowersje i pomaga podjąć decyzję. Po drugie stanowią one również wskazówkę dla samego rekrutera: co interesuje kandydata i jak bardzo jest zainteresowany oferowanym wakatem. Nie zadanie żadnego - nie jest na miejscu. O co w takim razie pytać? O poradę udaliśmy się do eksperta.

O co warto zapytać przyszłego pracodawcę/rekrutera z agencji pracy podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Jakiego typu pytań natomiast lepiej nie zadawać? Na jakie kwestie rekruter może odmówić udzielenia wypowiedzi i dlaczego? O odpowiedź poprosiliśmy Annę Rogalę, doświadczonego rekrutera z Grafton Recruitment Polska.


Quote

Anna Rogala, Recruitment Consultant w Grafton Recruitment Polska

Zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną jest sukcesem, dlatego też warto zadać na niej pytania, które pozwolą nam dobrze zaprezentować się podczas interview i znaleźć wymarzoną pracę. O co warto pytać przyszłego pracodawcę, czy rekrutera z agencji pracy? O wszystko, co pomoże podjąć nam właściwą decyzję i sprawi, że świadomie będziemy budować drogę rozwoju zawodowego. Proponowane przeze mnie pytania, to m.in.:

  • Jakie są obowiązki, uprawnienia i odpowiedzialność na danym stanowisku?
  • Jakie są dodatkowe wymogi stanowiska oprócz tych, które pojawiły się w ogłoszeniu?
  • Jakie są możliwości rozwoju?
  • Jak wygląda środowisko pracy, atmosfera, kultura organizacyjna firmy?
  • Jakie są plany rozwojowe i inwestycyjne firmy na przyszłość?
  • Jak wygląda obecna sytuacja rotacji pracowników? 
  • Czy często odchodzą z firmy? Jeśli tak, to, dlaczego?

Nie na wszystkie pytania możemy od razu otrzymać odpowiedź. Natomiast osoba, z którą rozmawiamy widząc nasze zaangażowanie, chętnie wróci do nas z nowymi informacjami w kolejnym kontakcie. Jeśli chodzi o specyfikę konkretnych branż, to przede wszystkim warto skupić się na pytaniach, które pozwolą nam zaplanować rozwój w danej dziedzinie np.: Czy w firmie funkcjonuje system szkoleń? Jak wygląda struktura organizacyjna firmy? Jak wygląda ścieżka kariery na tym stanowisku i w tej konkretnej branży?

Warto też zapytać o rodzaj umowy, którą proponuje pracodawca. Oprócz standardowej umowy o pracę, coraz częściej firmy proponują zatrudnienie za pośrednictwem agencji pracy, w oparciu o umowę o pracę tymczasową. Taka forma, jest bardzo atrakcyjna i zbliżona do standardowej umowy o pracę. Pozwala nam zdobywać wszelkie uprawnienia (ciągłość pracy, ubezpieczenie w ZUS, prawo do urlopu) i nowe doświadczenia. Jeszcze kilka lat temu praca tymczasowa była postrzegana, jako forma zatrudnienia niedająca poczucia stabilizacji i krótkoterminowa. Aktualnie bardzo często zdarza się tak, że po pewnym czasie pracodawcy przejmują pracowników tymczasowych do zatrudnienia we własnych firmach, jako sprawdzonych, cennych i wysoko wykwalifikowanych współpracowników.

Oczywiście w trakcie rozmowy rekrutacyjnej na niektóre pytania nie otrzymamy odpowiedzi. Zazwyczaj chodzi o zachowanie poufności pewnych danych podczas pierwszego etapu spotkań tj.: nazwa firmy Klienta (rekrutacja realizowana przez agencję), czy też wynagrodzenie na danym stanowisku. Nie proponuję również dążenia za wszelka cenę do uzyskania informacji nt. wysokości wynagrodzenia. Podczas pierwszego spotkania takie zachowanie jest źle postrzegane, dlatego warto zaczekać na pytanie o nasze oczekiwania finansowe ze strony przyszłego pracodawcy. Wówczas unikniemy błędnej oceny naszej motywacji do pracy na danym stanowisku.

Pamiętajmy o tym, że zawsze podczas rozmowy rekrutacyjnej warto zdawać pytania, wykazać się inicjatywą i entuzjazmem, ponieważ to właśnie sprawia, że jesteśmy postrzegani jako osoby komunikatywne, odpowiedzialne i zaangażowane.


Aktualne oferty pracy z Grafton Recruitment skierowane do studentów i absolwentów można znaleźć na profilu agencji na Youngpro.pl.

Chcesz dowiedzieć się więcej o rynku pracy, rozwoju zawodowym, wymaganiom stawianym przez pracodawców? Prześlij swoje pytanie na adres mailowy kontakt@youngpro.pl.

2012-02-22 ,