Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Pytanie do eksperta: jak powinno wyglądać CV studenta?

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_f1a79099433363628.jpg
Pytanie do eksperta: jak powinno wyglądać CV studenta?

CV jest obowiązującą formą dokumentu aplikacyjnego praktycznie w każdym procesie rekrutacyjnym. Także przy rekrutacji na praktykę czy staż. Wypełnia się go według określonych standardów i powinien zawierać określone sekcje, w tym doświadczenie zawodowe. Co może zrobić student pierwszych lat studiów, kiedy jeszcze nie może pochwalić się takimi cennymi wpisami? Zapytaliśmy eksperta.

Jak zredagować CV studenta? Czy brak doświadczenia zawodowego CV dyskwalifikuje kandydata w walce o praktyki czy miejsce stażowe?  Jak napisać o swoich osiągnięciach na uczelni i które z nich warte są uwagi rekrutera? Na pytania odpowie Iwona Mitros, Marketing Coordinator w Grafton Recruitment

Chcesz ułożyć doskonałe CV? Zarejestruj się teraz na Youngpro.pl!

Quote

Iwona Mitros, Marketing Coordinator w Grafton Recruitment Polska.

Pisanie swojego pierwszego CV tylko z pozoru wydaje się proste i szybkie. Wymaga jednak dłuższego zastanowienia i to nie tylko nad jego zawartością, ale także nad przyszłością zawodową. Studia to okres eksperymentowania ze swoją ścieżką kariery. Warto go mądrze wykorzystać odbywając praktyki zawodowe, najlepiej w różnych firmach, działach i branżach. Zebrane w ten sposób doświadczenie nie tylko pomoże w podejmowaniu decyzji zawodowych, ale również otworzy drzwi u kolejnych pracodawców.

Jeżeli nie mamy czasu, ani na pracę, ani na podjęcie praktyk to warto przynajmniej zaangażować się w uczelniane inicjatywy. Wiele studentów organizuje różnego typu wydarzenia, należy do kół naukowych i aktywnie uczestniczy w życiu akademickim. Warto zawsze to podkreślać w CV, bo każda tego typu inicjatywa pokazuje, że kandydat jest ambitny i kreatywny.

Jeżeli natomiast przejdziemy do tematu CV studenta to należy zacząć od tego, że nikt nie wymaga od studenta pierwszego, czy drugiego roku studiów CV wypełnionego bogatą historią zatrudnienia. Jeżeli nie posiadamy doświadczenia stricte zawodowego to warto nasze dodatkowe aktywności wpisać w sekcji „Doświadczenie” lub „ Inicjatywy”. Zazwyczaj dodajemy te sekcje pod naszym wykształceniem. Pamiętajmy aby niczego nie ubarwiać, ale rzetelnie podkreślić co i kiedy się robiło wraz z opisem lub wypunktowaniem informacji dotyczących tego doświadczenia.

Studenci miewają czasami dylemat – co jest ważniejsze dla przyszłego pracodawcy? Wykształcenie czy doświadczenie zawodowe. W przypadku kandydowania na praktyki i staże brane są pod uwagę oba te kryteria, czasami niemal równorzędnie. Studia na najlepszej uczelni lub intersujący kierunek  mogą być ważnym kryterium dla pracodawcy. Zwłaszcza jeśli oferta pracy, stażu czy praktyk wymaga specjalistycznej wiedzy. Równie ważne są często praktyki odbyte podczas studiów, dzięki którym udało nam się zdobyć wymagane doświadczenie i nawiązać intersujące kontakty.

Warto podkreślić specjalizację studiowanego kierunku. Zwłaszcza jeżeli jest ona powiązana z pracą, którą chcielibyśmy wykonywać w przyszłości. Średnią ocen i temat pracy magisterskiej - niekoniecznie. Oceny nie odzwierciedlają jakim kto jest, lub będzie pracownikiem dlatego pracodawcy zazwyczaj nie biorą tego pod uwagę.

Podczas redagowania sekcji CV odnoszącej się do posiadanego doświadczenia zawodowego, w tym praktyk zawodowych, warto zadbać o to, żeby rekruter otrzymał pełną i klarowną informację o tym jakie zadania wykonywaliśmy, przy jakich projektach braliśmy udział i jaki był wymiar pracy.

Informacje dotyczące celu zawodowego, podawane niekiedy przez kandydatów w CV, oceniam natomiast jako mało istotne. Dla rekrutującego ważniejsze są kwestie kompetencyjne i predyspozycje do pracy na danym stanowisku. 

Zdarza się, że obrona pracy magisterskiej może zająć studentowi więcej czasu niż mógłby to sugerować 5 letni cykl studiowania. W tej sytuacji w miejscu, gdzie zazwyczaj wpisujemy „studia magisterskie” lub „tytuł magistra”, wpisujemy absolutorium (jeżeli oczywiście zdane mamy wszystkie egzaminy i jesteśmy w trakcie pisania pracy magisterskiej). Jeżeli mamy już wyznaczony termin pracy magisterskiej to możemy go oczywiście dodać.  Aktualne ogłoszenia o pracę z Grafton Recruitment skierowane do studentów i absolwentów można znaleźć na profilu agencji na Youngpro.pl.

Publikacje, które mogą Cię zainteresować:

2012-04-28 ,