Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Pytanie do eksperta: jak napisać przekonujący list motywacyjny?

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_f1a79099432411352.jpg
Pytanie do eksperta: jak napisać przekonujący list motywacyjny?
List motywacyjny to zaraz po CV najważniejszy dokument aplikacyjny. Ma na celu uzupełnienie informacji zawartych w życiorysie, nadanie kandydaturze bardziej personalnego charakteru i jest okazją by pochwalić się szczególnymi osiągnięciami czy kwalifikacjami. Napisanie skutecznego listu motywacyjnego nie jest łatwe a duża część kandydatów powiela szablonowe formułki o jakoby  wrodzonych umiejętnościach. Co zatem radzą rekruterzy? Zapytaliśmy!

Cykl artykułów Pytanie do Eksperta powstał z myślą o naszych czytelnikach, których zachęcamy do współtworzenia treści, poprzez przesyłanie problemowych pytań dot. procesu rekrutacji, trendów na rynku pracy czy rozwoju zawodowego na adres kontakt@youngpro.pl. Wybrane pytania doczekają się publikacji wraz z wyczerpującą odpowiedzią eksperta.

Tym razem pytamy jak powinien wyglądać idealny list motywacyjny? Na co zwrócić szczególną uwagę? Co napisać, a czego nie? Jak wyglądał list motywacyjny, który przekonał rekrutera do kandydata?

Na pytania odpowiedzą doświadczeni rekruterzy z agencji pracy Hays Poland - Agnieszka Monczak-Gorayska i Łukasz Siedlecki.Quote Łukasz Siedlecki, Resourcing Consultant, Business Services

Najważniejsze w liście motywacyjnym są merytoryczne argumenty i przedstawione w sposób atrakcyjny kwalifikacje. Przede wszystkim trzeba się skupić na uzupełnieniu faktów zawartych w CV. Chodzi o ich dopełnienie szczegółami. W samym CV znaleźć się powinien opis stanowiska i wykonywanych obowiązków. Jest to jednak opis skrótowy, oparty o słowa klucze. List motywacyjny służy do tego, aby te informacje skomentować, pochwalić się sukcesami i osiągnięciami. Liczą się nietypowe, interesujące szczegóły. Można dopowiedzieć to, na co brakowało miejsca w CV. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że list powinien być dedykowany nie tylko dla danego stanowiska, ale także dla konkretnego pracodawcy. Pamiętajmy, że nadrzędnym celem listu motywacyjnego jest doprowadzenie do spotkania z pracodawcą i ma skutkować zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną. 

Dobry list motywacyjny jest niestety rzadkością. Wynika to z dwóch zależności: po pierwsze kandydaci dość często nie wiedzą, do czego on ma służyć, jak wyglądać i co zawierać. Po drugie, dlatego, że przesyłają taki sam list na wszystkie stanowiska. Wtedy gwarantowane jest, że nikt go nie przeczyta z zaciekawieniem, a zatem nie pomoże w zdobyciu zatrudnienia. Jeśli brakuje w nim informacji uzupełniających CV to prawie niczemu nie służy. Poza tym potencjalny pracodawca naprawdę lubi usłyszeć coś o sobie. Na przykład, dlaczego chcielibyśmy akurat dla niego pracować. Miło reaguje na wiedzę na temat własnego obszaru działania, misji itd.. Dotyczy to oczywiście tylko takich sytuacji, w których wiemy dokładnie do kogo aplikujemy. Jeśli korzystamy z pośrednictwa firmy rekrutacyjnej ta informacja jest zazwyczaj niesprecyzowana. 

Problem w tym, że wiele osób nie zna formalnych reguł, na których opiera się list motywacyjny. Wszędzie słyszy się o CV, zewsząd można się dowiedzieć jak je skonstruować, jakie są najlepsze wzory itd. Niestety nie przywiązuje się równie wielkiej wagi do samego listu. I dotyczy to w pewnym stopniu, choć znacznie mniejszym, także pracodawców. Faktem jest jednak, że poprawnie skonstruowany list motywacyjny może bardzo wiele pomóc w znalezieniu pracy.


Quote Agnieszka Monczak-Gorayska, Junior Resourcing Consultant, Business Services 

Wszelkie zbyt ogólnikowe informacje nie są w zasadzie mile widziane w liście motywacyjnym. Jeśli kandydat zawrze w swoim liście szczegółowy opis kompetencji i doświadczeń, przemyśleń czy nowych rozwiązań dostosowanych precyzyjnie do stanowiska, na które aplikuje, wtedy możemy mu lepiej pomóc w znalezieniu zatrudnienia.

Tylko kilka razy zdarzyło się, aby listy motywacyjne szczególnie przykuły moją uwagę. Wtedy jednak od razu wiedziałam, że jest to właściwa osoba na dane stanowisko. Zazwyczaj takie sytuacje występują w przypadku osób doświadczonych, które niejednokrotnie poszukiwały pracy i orientują się w tendencjach panujących na rynku. 

Najlepszy list motywacyjny poza poprawnością merytoryczną był również bardzo oryginalny. Doskonale przyciągał uwagę. Nie pozostawiał wyboru. Wyrażał zdecydowanie, pewność siebie. Wyśmienicie przekonywał pracodawcę, dlaczego powinien zatrudnić akurat tego kandydata. Ton był nietypowy, podkreślał, że jeśli nie wybiorą tej osoby, to stracą możliwość uzyskania kluczowych, jedynych w swoim rodzaju umiejętności. Ważne jest, zatem zdecydowanie i pomysł, który się wyróżnia w tłumie.Reasumując, zdaniem Agnieszki Monczak-Gorayskiej z Hays Poland list motywacyjny powinien uwzględniać 10 kluczowych zagadnień:
  1. Uzupełniać CV.
  2. Szczegółowo opisywać sukcesy w pracy i wybitne osiągnięcia. 
  3. Zawierać konkretne, precyzyjne informacje. 
  4. Dotyczyć konkretnego stanowiska i być zaadresowany do konkretnej firmy (jeśli ją znamy).
  5. Prezentować świadomość na temat działalności i misji firmy (jeśli taką świadomość mamy).
  6. Udowadniać zainteresowanie tą działalnością. 
  7. Być ciekawy, indywidualny i oryginalny.
  8. Być napisany zdecydowanym językiem, w stanowczym stylu.
  9. Wyjaśniać, dlaczego jesteś najlepszą osobą na to stanowisko.
  10. Być nie dłuższy niż jedna strona A4.

Więcej informacji o redakcji i formatowaniu listu motywacyjnego możesz znaleźć w artykule ABC listu motywacyjnego na Youngpro.pl

Polecamy również zapoznanie się z bieżącymi ogłoszeniami rekrutacyjnymi Hays Poland zamieszczonymi na profilu agencji.
2012-02-20 ,