Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Pytanie do eksperta: gdzie szukać wiarygodnych informacji o pracodawcy?

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_f1a79099434424414.jpg
Pytanie do eksperta: gdzie szukać wiarygodnych informacji o pracodawcy?
Przed dokonaniem zakupu danego produktu często poszukujemy opinii na jego temat w Internecie. Podobnie może być pracą. Przed jej rozpoczęciem warto sprawdzić jaką opinią cieszy się nasz przyszły pracodawca w sieci. Gdzie szukać wiarygodnych informacji o pracodawcy? Jak sprawdzać gdzie są wiarygodne? Podpowiada Iwona Mitros, Marketing Coordinator z Grafton Recruitment.


Wiele mówi się o tym, że pracodawcy bardzo chętnie „sprawdzają” potencjalnych kandydatów w sieci. Najczęściej oglądają ich profile na zawodowych portalach społecznościowych typu Goldenline czy Linkedin. Dyskusje dotyczą słuszności tego typu działań.

Pracodawcy sprawdzają nas, dlaczego więc my nie mielibyśmy sprawdzać ich? Czym w pierwszej kolejności kieruje się statystyczny Polak podejmując decyzje o zakupie czegoś lub skorzystaniu z jakiejś usługi? Otwiera Google i sprawdza co inni piszą na ten temat lub sugeruje się opiniami znajomych. Jak podają portale Pracuj.pl i Praca.pl ponad 85% kandydatów szuka informacji o pracodawcy w Internecie.

Najcenniejszym źródłem informacji o pracodawcy są sami pracownicy. Sprawdźmy czy nikt z naszych znajomych lub znajomy znajomego nie pracuje w danej organizacji. Bliżsi lub dalsi znajomi w większości przypadków kierują się naszym dobrem dlatego wskażą nam mocne i słabe strony firmy.

Kolejny krok powinniśmy kierować w stronę opinii obecnych i byłych pracowników dostępnych w Internecie, który jak wiadomo jest skarbnicą wszelakiej wiedzy. Informacje o dużych firmach dostępne są np. na portalu Goldenline, gdzie każdy były lub obecny pracownik może opisać plusy i minusy pracy w danej organizacji oraz zaproponować zmiany, które powinny być wprowadzone. Podobne opinie można znaleźć na portalu GoWork, gdzie zamieszczonych jest wiele opinii, ale należy przy tym wziąć poprawkę, że często są one negatywne. Nie oznacza to, że wszystkie firmy są z gruntu złe. Raczej postrzegam to jako miejsce gdzie każdy może przelać swoje żale z niezadowolenia z pracy.

Jeżeli rozważamy już konkretnego pracodawcę warto skorzystać z social media i obejrzeć jego fan page (oczywiście o ile go prowadzi). Tam znajdziemy bardziej luźne wpisy o tym czy firma organizuje wyjścia integracyjne, co pod danymi postami wypisują pracownicy. Tutaj negatywnych opinii raczej nie będzie, gdyż są one szybko wyłapywane przez osoby odpowiedzialne za wizerunek firmy w mediach.

Najprostszym sposobem na znalezienie informacji o potencjalnym pracodawcy jest wyszukiwarka Google gdzie po wpisaniu „nazwy firmy + opinie” wyskoczy nam kilkanaście, albo i więcej rekordów z toczącymi się dyskusjami na forach o danej firmie.

Pamiętajmy, że Internet żyje swoim życiem i niezależnie od tego co uda nam się przeczytać, nie należy we wszystko w 100% wierzyć. Najbardziej wiarygodna zawsze będzie opinia znajomego.

Ja osobiście zawsze w pierwszej kolejności sprawdzam co ludzie piszą o danej organizacji. Polecam takie działanie każdemu. Można nazwać to szpiegostwem, można ciekawością, dla mnie to jest po prostu zdrowy rozsądek i dbanie o swoje dobro.Chcesz dowiedzieć się więcej o rynku pracy, rozwoju zawodowym, wymaganiom stawianym przez pracodawców? Prześlij swoje pytanie na adres mailowy kontakt@youngpro.pl


2013-08-14 ,