Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Pytanie do eksperta: co zrobić w przypadku spóźnienia na rozmowę kwalifikacyjną?

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_0ea7f6f0ff682121.jpg
Pytanie do eksperta: co zrobić w przypadku spóźnienia na rozmowę kwalifikacyjną?

Termin i miejsce spotkania rekrutacyjnego ustalone z wyprzedzeniem, strój na rozmowę przygotowany, wiedza o potencjalnym pracodawcy nabyta. Tylko, że na drodze stają okoliczności, które uniemożliwiają planowe stawienie się na interview. Sytuacje bywają różne i większość rekruterów z pewnością zrozumie powody spóźnienia czy niestawienia się na rozmowę. Trzeba jednak zachować klasę i zasady savoir-vivre, w przeciwnym razie można stracić okazję by zaprezentować swoje umiejętności i zdobyć wymarzoną pracę.

Jak więc zachować się w okoliczności gdy nie możemy przyjść na umówioną rozmowę kwalifikacyjną? Jak wybrnąć z takiej sytuacji, by nie przekreślać szansy na ustalenie innego terminu spotkania? Co można zrobić w przypadku spóźnienia? Czy fakt, że nie możemy pojawić się w wyznaczonym terminie na Assessment Center przekreśla szansę dalszego udziału w procesie rekrutacyjnym?


Quote

Sylwia Wieczorek, Business Unit Manager w Grafton Recruitment Polska 

Do rozmowy kwalifikacyjnej bezwzględnie należy się przygotować. Trzeba też dobrze zaplanować sobie na nią czas. Bywa jednak ,że pomimo bardzo dobrej organizacji czasu, nagle pojawiają się jakieś nieprzewidziane okoliczności które wpływają na to, że nie możemy pojawić się na spotkaniu na czas bądź w najgorszym przypadku w ogóle nie możemy danego dnia przyjść.

Co wtedy? Najgorszym ze wszystkich rozwiązaniem jest „zapadnięcie się pod ziemię”. Nie polecamy. W ten sposób bowiem absolutnie tracimy szanse na inny termin spotkania. Możemy też być pewni, że w bazie przy naszym nazwisku pojawi się notatka rekrutera – „bez uprzedniej informacji nie przyszedł/przyszła na spotkanie” i na kolejne zaproszenie możemy już nie liczyć. Nie polecamy również tłumaczeń typu: czekałam na autobus a on nie przyjechał, nagle wezwał mnie Urząd Skarbowy, żona nie pozwoliła mi iść na spotkanie,  bądź boję się windy a na 12 piętro też nie wejdę bo za wysoko.

Jaka jest zatem „złota zasada”? Niezależnie od tego czy mamy się spóźnić na spotkanie czy też w ogóle nie możemy się na nim pojawić, powinniśmy powiadomić o tym osobę z którą się umawialiśmy  i to najlepiej telefonicznie. Mail w takim wypadku nie jest dobrym rozwiązaniem albowiem może zostać on przeczytany dużo później a złe wrażenie już pozostanie. Postarajmy się też zadzwonić wcześniej aby uprzedzić osobę oczekującą na nas o tym, że nie możemy przyjść na spotkanie i od razu poprosić o wyznaczenie kolejnego terminu. Jest to sygnał ,że nam zależy na tym spotkaniu i rzeczywiście mieliśmy realny powód nie pojawienia się w wyznaczonym terminie.  Jeśli stoimy w korku i już wiemy że się spóźnimy to również zadzwońmy i uprzedźmy o tym. Na pewno zyskamy sobie za to wdzięczność i zostanie nam to zapisane na plus jako dobre obycie biznesowe. 

A co w przypadku Assessment Center? Tutaj sprawa nieco się komplikuje. Jeśli bowiem jest ono powtarzane cyklicznie to możemy liczyć na zaproszenie w innym terminie. Jeśli był to jednak jedyny termin, a naprawdę nie mogliśmy się na nim pojawić,  to przynajmniej zostawimy po sobie dobre wrażenie i przy kolejnym procesie rekrutacji możemy chociaż liczyć na przychylność i ponowne zaproszenie przez rekrutera. 

W każdej sytuacji pamiętajmy zwyczajnie o zasadach dobrego wychowania oraz o tym, że ktoś nas oczekuje i zarezerwował sobie czas specjalnie dla nas.
Aktualne ogłoszenia o pracę z Grafton Recruitment skierowane do studentów i absolwentów można znaleźć na profilu agencji na Youngpro.pl.

Chcesz dowiedzieć się więcej o rynku pracy, rozwoju zawodowym, wymaganiom stawianym przez pracodawców? Prześlij swoje pytanie na adres mailowy kontakt@youngpro.pl.

2012-02-23 ,