Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Praktyki zagraniczne z AIESEC, wywiad z Eweliną Prus

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_2258d6756f4287717.jpg
Praktyki zagraniczne z AIESEC, wywiad z Eweliną Prus
Marketing, Business Administration, Teaching & Education oraz IT to 4 obszary praktyk, które oferuje AIESEC. W 5 tysięcznej bazie ofert praktyk z całego świata nawet Ci najbardziej żądni przygód znajdą coś dla siebie. AIESEC każdego roku udowadnia, że ich działalność to źródło niesamowitych doświadczeń, nie tylko tych emocjonalnych, ale i zawodowych. Chiny, Japonia, Indie, Tajwan, Indonezja, Brazylia, Meksyk, Wenezuela… to tylko część krajów do których AIESEC może pomóc Ci się wybrać. Ty decydujesz - Ty praktykujesz! Wspaniale!
O praktykach zagranicznych rozmawialiśmy z Eweliną Prus, która jest finalnie odpowiedzialna za program praktyk zagranicznych - Global Talents w Poznaniu.


Youngpro.pl: AIESEC – 6 liter, które łączy studentów z całego świata. Działacie w Polsce ponad 40 lat. Co roku wiele osób decyduje się na odbycie praktyk zagranicznych z Waszą pomocą. Przyjmijmy hipotetyczne, że ja również jestem osobą chcącą zdobyć doświadczenie zawodowe na zagranicznych praktykach.
Od czego mam zacząć?

Ewelina Prus: Wspaniale! Międzynarodowy program praktyk zagranicznych Global Talents został podzielony na 4 subprodukty takie jak: Marketing, Business Administration, Teaching & Education oraz IT w ramach, których można zdobyć międzynarodowe doświadczenie zawodowe. Cała przygoda zaczyna się od wysłania zgłoszenia poprzez stronę internetową www.globaltalents.pl zakładka ‘Jak wyjechać?’ – miasto np. Poznań. Następnie kontaktujemy się z zainteresowaną osobą w celu umówienia się na spotkanie, gdzie chcemy poznać jej oczekiwania odnośnie wyjazdu i przedstawiamy jak wszystko dokładnie krok po kroku wygląda. Wyjazd na praktyki z AIESEC jest dla osób ze statusem studenta lub do dwóch lat po ukończeniu studiów maksymalnie do 30 roku życia. Wymaganym poziomem języka angielskiego jest przynajmniej poziom B2, zapewniamy także darmowe testy językowe. Jeśli chodzi o kraje gdzie można wyjechać to jest ich dość sporo. W dużej mierze to zależy od preferencji zainteresowanego oraz tego w jakim konkretnie obszarze chce odbyć praktyki.

Jedną z kwestii o której wspominacie to wybór obszaru w którym chcielibyśmy zrealizować swoją praktykę. W jakich działach mogę realizować praktyki i czego sie mogę po nich spodziewać?
Tak jak wspominałam oferujemy praktyki w 4 obszarach takich jak: Marketing, Business Administration, Teaching & Education oraz IT. Można je odbywać w międzynarodowych firmach takich jak: PwC, Microsoft, DHL, Ebay, Electrolux, UBS oraz w firmach lokalnych danego kraju. Każdy obszar jest atrakcyjny i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. ;) Na daną chwilę w naszej bazie znajduje się ok. 5 tysięcy ofert. Istnieje także możliwość wyjazdu na praktyki spoza 4 obszarów, które oferujemy i w takich przypadkach rekomenduje skontaktowanie się z nami w celu sprawdzenia naszej bazy ofert. Zapewniam, że nie będą to praktyki, które będą polegać na parzeniu kawy, tylko będą bardzo wartościowym doświadczeniem z danego obszaru.

Kolejną ważną rzeczą jest wybór kraju do którego chcemy się udać w celu zdobywania doświadczenia. Jakie kraje polecasz dla studentów z Polski?
Jakie kraje polecam? Te, które wydają się dla nas niedostępne i są bardzo daleko stąd. Oprócz doświadczenia jakie się zdobywa podczas praktyk, odbywa się z pewnością jedną ze swoich przygód życia. Czasami warto zaryzykować i wyjechać „na drugi koniec świata”. Może być to dość dużym zaskoczeniem, ale większość osób, które wyjechały na praktyki wybierały te najbardziej ‘egzotyczne’ kraje, takie jak: Chiny, Japonia, Indie, Tajwan, Indonezja, Brazylia, Meksyk, Wenezuela. Oczywiście w naszej bazie można znaleźć praktyki w Europie zazwyczaj wschodniej (Serbia, Rumunia, Ukraina, Rosja) czasem można trafić na praktyki na zachodzie Europy (Niemcy, Wielka Brytania), ale nie ukrywam, że dość ciężko jest się na nie dostać. Zapewne czekasz aż coś powiem o Ameryce Północnej ;) Tam też znajdą się oferty praktyk, ale w znikomej ilości.

Zdecydowałem się. Wybrałem już dział oraz kraj w którym chciałbym realizować praktyki. Co dalej? Na jakie wsparcie organizacyjne i finansowe mogę liczyć?
Koszta jakie się ponosi przedstawiają się następująco: opłata za dostęp do bazy wynosi 500zł. Istnieje możliwość rezygnacji z programu i zwracamy wówczas 200 zł, po powrocie jeśli praktykant zda nam relacje z wyjazdu zwracamy 50 zł. Bilety lotnicze, szczepienia, wiza te koszta pokrywa praktykant. Czasem zdarza się tak, że firma opłaca przelot w jedną stronę, pokrywa koszty zakwaterowania lub zapewnia wyżywienie. Ciężko jest określić konkretnie koszta jakie ponosi osoba wyjeżdżająca, ponieważ to zależy od bardzo wielu czynników, m.in.: kraj destynacji, warunki jakie oferuje firma czy też czas w jakim praktyka miałaby się rozpocząć.

Co z zarobkami? Czy za praktyki zagraniczne otrzymam wynagrodzenie?
Wszystkie praktyki są płatne. ;) Wysokość zarobków jest zawsze podana w opisie oferty więc od samego początku ma się świadomość ile będzie się zarabiać. Chce zaznaczyć tylko, że praktyki z AIESEC nie są praktykami typowo zarobkowymi. Ogólną zasadą jest to aby wysokość zarobków była średnią wynagrodzenia w danym kraju czy też mieście. Dana kwota musi wystarczyć praktykantowi na: zakwaterowanie, wyżywienie oraz drobne wydatki. To zróżnicowanie jest widoczne, ponieważ są miejsca gdzie zarabia się $400 czy też $2000.

Praktyki zagraniczne wydają się być bardzo cennym wpisem w CV studenta czy młodego absolwenta.
Czy na pewno dla każdego?

Moim zdaniem program praktyk zagranicznych to świetna okazja aby zdobyć doświadczenie zawodowe co jest równoznaczne z ciekawym wpisem do CV, ale także wartość dodana dla samego siebie. Na pewno podczas takiego wyjazdu poznajemy samych siebie jeszcze lepiej, wychodzimy ze swojej strefy komfortu każdego dnia i zdobywamy przyjaciół z całego świata. Czy nie warto choć trochę zaryzykować i przeżyć przygodę swojego życia? Ja na pewno zaryzykuję. Już planuję swój roczny wyjazd na praktyki w Azji.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o programie Global Talents napisz mail do Eweliny: ewelina.prus@aiesec.net

Dziękuję za rozmowę.


2013-07-02 ,