Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Pokolenie Y: Społeczne ADHD w dobie wyścigu szczurów

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_8f96ddf8377464676.jpg
Pokolenie Y: Społeczne ADHD  w dobie wyścigu szczurów

Znajomi mówią, że ma społeczne ADHD. Joanna Przybylska pracuje, studiuje stosunki międzynarodowe, działa. Z czystym sumieniem można powiedzieć, że jest ewangelizatorką idei CSR w poznańskim ośrodku akademickim. Ciśnienie tworzy diamenty, dlatego nie boi się wyzwań i wychodzenia ze strefy komfortu.

Youngpro.pl: Co dla Ciebie oznacza idea CSR?

Joanna Przybylska: Odpowiedzialny biznes to coś więcej niż osiąganie zysku. Mimo, iż niektórzy sądzą, że we współczesnym "wyścigu szczurów" nie można nic robić "za darmo", dla mnie działanie na rzecz innych jest codziennością. Znajomi mówią, że mam społeczne ADHD. W swoich działaniach staram się pokazywać, że relacje zachodzące pomiędzy biznesem, społeczeństwem a NGO wcale nie muszą być tematem tabu.

Jak to się stało, że zainteresowałaś się ideą CSR?

Tak, jak już wspomniałam wcześniej, lubię angażować się w różne projekty. O CSR usłyszałam pierwszy raz na zajęciach, później zaczęłam przeglądać dostępne na ten temat materiały w sieci, aż stanęło na tym, że podporządkowałam tej idei swoją prace magisterską ;) W CSR pasjonuje mnie to, że nawet firmy muszą dojrzewać do pewnych zachować i ciągle się rozwijać chcąc sprostać wymaganiom coraz bardziej świadomego klienta.

Jaki jest Twój ulubiony projekt  CSR?

Jeśli chodzi o ulubiony projekt, to nie będę szukała daleko, ponieważ trzeba promować lokalne firmy;) Wspomnę w tym miejscu o firmie Solaris, która pomaga między innymi studentom przemieszać się środkami komunikacji po Poznaniu. Ciekawym projektem, którym firma zmniejsza swój negatywny wpływ na środowisko jest niewątpliwie budowa innowacyjnego autobusu. Urbino electric jest pierwszym polskim autobusem z napędem elektrycznym! Warto się tym chwalić! Oprócz wpływu na środowisko Solaris dba również o swoich pracowników tworząc pierwszy w Wielkopolsce żłobek przyzakładowy.

Czy studenci interesują się tą dziedziną?

W mojej opinii studenci mało interesują się CSR, ponieważ nie ma zbyt wielkiej dostępności tego zagadnienia na uczelniach. A jeśli jest, to niewielka liczba osób zagłębia się w ten temat. Działając w Studenckiej Radzie Miasta Poznania pragnę zmieniać i kształtować zachowania społecznie odpowiedzialne. Jednym z pierwszych projektów inicjujących te działania jest niezbędnik studencki wydany przez Radę w połowie marca: srmp.eu/2013/studenckie-know-how/ . Znajduje się w nim kilka stron poświęconych CSR. Niezbędnik do końca kwietnia trafi na poznańskie uczelnie i do działających tam organizacji. O innych projektach na pewno niedługo usłyszycie ;) 

Studiujesz, pracujesz, angażujesz się społecznie. Jak godzisz te wszystkie role?

Moja recepta, to umiejętne zarządzanie sobą w czasie. Jeśli "pochłaniacze czasu" nie wygrają z naszą chęcią zmieniania świata, wszystko jest możliwe - wystarczy chcieć!. Oprócz tego w działaniu pomaga mi moje motto: "Jeśli się czegoś boisz, to znaczy, że robisz coś nowego. Jeśli robisz coś nowego, znaczy, że się rozwijasz". Zawsze wychodziłam z założenia, że wiedza książkowa jest bardzo przydatna, ale nie może być ona oderwana od doświadczeń! Poza tym jestem idealistką i marzycielką po trochu, a to sprawia, że poprzez swoje działania pragnę dawać przykład innym. Moja recepta dla wszystkich: nie poświęcajcie tyle czasu historii - zacznijcie ją tworzyć!

 ****

Joanna Przybylska: studentka II roku studiów uzupełniających magisterskich stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Od sierpnia 2011 pracuje w Wielkopolskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Sp.z o.o.. Ambasadorka Ligi Odpowiedzialnego Biznesu, Przewodnicząca Studenckiej Rady Miasta Poznania, Sekretarz Regionu Wielkopolskiego Stowarzyszenia „Młodzi Demokraci”.

Angażuje się w pomoc ludziom przedsiębiorczym, interesuje się rozwojem osobistym, a wolne chwile przeznacza na działalność społeczno – polityczną oraz budowanie oddolnych inicjatyw.

2013-04-03 ,