Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Pierwszy dzień praktyk. 10 wskazówek jak się przygotować

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_5b7b51e49f8169656.jpg
Pierwszy dzień praktyk. 10 wskazówek jak się przygotować
Masz tylko jedną szansę by zrobić dobre pierwsze wrażenie. Truizm, ale jak każdy truizm – prawdziwy. W planach na tegoroczne wakacje zapisałeś praktykę lub staż? Lepiej o tym pamiętaj. By dobrze wypaść należy się dobrze przygotować i uzbroić w odpowiednie nastawienie. Przedstawiamy kilka wskazówek.

1. Wyśpij się, przestaw się. To ostatni dzwonek, by przestawić się nocnego bądź nieregularnego trybu życia. Trzeźwy, wyspany umysł pomoże zapamiętać dziesiątki nowych imion, miejsc i faktów. Praktyki odbywają się zazwyczaj w stałych godzinach, co oznacza, że będziesz musiał dostosować swój cykl okołodobowy. Eksperci twierdzą, że może to potrwać nawet 2 tygodnie.

2. Logistyka! Sprawdź dojazd do swojej firmy. Wybierz połączenie, które gwarantuje Tobie punktualność nawet w przypadku zdarzeń losowych jak „wypadnięcie z rozkładu tramwaju”. Zrób plan awaryjny i zaopatrz swój portfel w dodatkowe fundusze na taksówkowe pogotowie.

3. Pan kanapka to ja. Każda firma posiada własną „kulturę żywieniową”. W jednej pracownicy swobodnie wychodzą zjeść coś na mieście, w drugiej muszą się zadowolić kanapką przy biurku. W jednej codziennie zjawia się tzw. „pan kanapka”, w drugiej każdy może liczyć tylko na siebie. Szybko odkryjesz, jak to wygląda u Twojego pracodawcy, w pierwszy dzień praktyk zapobiegawczo sam przygotuj kanapki. PS. Weź też opakowanie jednorazowej kawy, bo niestety nie u każdego pracodawcy uświadczysz ciśnieniowego ekspresu z zapasem aromatycznych ziaren.

4. Odśwież informacje o firmie. Kolejne zadanie domowe – przypomnij sobie informacje o firmie, w której zaczynasz praktyki. Dowiedz się przed jakimi wyzwaniami teraz stoi, jaką ma pozycję na rynku, jakich ma konkurentów, jak działa. To może Cię uchronić przed niejednym faux pas.

5. Ubierz się odpowiednio. Co oznacza, ani za elegancko, ani za luźno, tak w sam raz. Zły wybór może zostawić stały ślad w pamięci Twoich kolegów i koleżanek z biura. Jak uniknąć wpadki? Najlepiej spytaj się już w trakcie rozmowy rekrutacyjnej jaki dresscode obowiązuje w firmie. Jeżeli przegapiłeś okazję, możesz jeszcze zadzwonić do osoby z działu HR, z którą się kontaktujesz.

6. Zabierz notatnik. Pierwszy dzień praktyk to dziesiątki jeśli nie setki nowych informacji: hasło do komputera, numery telefonu, numery pokoi, instrukcję obsługi drukarki-kombajna. Nie ma innej rady, jeśli nie masz pamięci omnibusa, przygotuj mały notatnik, albo terminarz by zanotować to co najważniejsze. 

7. Uporządkuj gąszcz imion. Ludzie lubią myśleć, że są tak wyjątkowi, że wystarczy jak się przedstawią i wnet każdy zapamięta ich imię. W pierwszy dzień praktyk zostaniesz przestawiony dziesiątkom nowych osób. Jak je spamiętać? Cóż, specjaliści od technik pamięciowych mają pewną metodę – każde imię z czymś kojarzą. Paweł, bo „dumny jak paw”, a jak Ania to na pewno „ta z Zielonego Wzgórza”. Nie musimy przypominać, że takie skojarzenia zachowujemy dla siebie. Jeżeli nie przemawia to do Ciebie możesz zastosować trik kelnerski. Rozrysuj w notesie biurka w poszczególnych pomieszczeniach, a następnie dopisz imiona w odpowiednie miejsca.

8. Przedstaw się. Kiedy będziesz przedstawiany innym pracownikom biura padną zapewne pytania dotyczące zakresu Twoich obowiązków, Twojego bezpośredniego przełożonego. Bądź pewien, że potrafisz na nie odpowiedzieć. Pomyśl jak możesz się przedstawić, żeby być zapamiętanym. W każdym biurze będziesz miał okazje zamienić 2-3 zdania.

9. Nie wiesz – zapytaj, ale tylko jeśli poszukiwanej informacji nie możesz znaleźć w dostępnych Ci źródłach. Zadawanie pytań i pierwsze dni praktyki to jedno i to samo, masz prawo pytać, ale lepiej nie urządzaj menedżerowi cyklu „milion pytań do ...”.

10. Zachowaj własne zdanie na jutro. Pierwszy dzień praktyk nie jest odpowiednim terminem na narzekanie, proponowanie nowych rozwiązań, wypominanie jak to wyglądało na poprzednich praktykach, oświecanie innych swoją wiedzą. Lepiej słuchać, obserwować i odkrywać niepisane prawa rządzące firmą.


2013-07-01 ,