Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

PARP dla młodych – wywiad z Miłoszem Marczukiem, rzecznikiem prasowym PARP

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_221a09653e6113477.jpg
PARP dla młodych – wywiad z Miłoszem Marczukiem, rzecznikiem prasowym PARP
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wspiera w realizacji pomysłów pojawiających się w głowach młodych przedsiębiorców. Jednak sam pomysł to nie wszystko - rzetelnie przygotowany biznesplan, dobra analiza, korzystanie z rad profesjonalistów to czynniki podwyższające szansę na sukces o których wspomina podczas rozmowy Miłosz Marczuk, rzecznik prasowy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.  

Youngpro.pl O Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości słyszał niejednokrotnie prawie każdy student. Podejmujecie wiele inicjatyw, prowadzicie wiele programów oraz projektów. Mógłby Pan w skrócie powiedzieć czym się zajmujecie?
Miłosz Marczuk: Misją PARP jest tworzenie korzystnych warunków dla zrównoważonego rozwoju polskiej gospodarki poprzez wspieranie innowacyjności i aktywności międzynarodowej przedsiębiorstw oraz promocją przyjaznych środowisku form produkcji i konsumpcji.
W praktyce Agencja realizuje programy rozwoju gospodarki wspierając działalność innowacyjną i badawczą małych i średnich przedsiębiorstw, rozwój regionalny, wzrost eksportu, rozwój zasobów ludzkich oraz wykorzystywanie nowych technologii. Podsumowując, PARP wspiera przedsiębiorców w realizacji ich wizji, zarówno w skali makro jak i mikro.

Dobra firma zaczyna się od pomysłu. Jednak student czy wczesny absolwent niekoniecznie musi wiedzieć jak założyć firmę. Czy PARP mu w tym pomoże?
Uruchomiliśmy portal edukacyjny dedykowany małym i średnim przedsiębiorcom z systemem bezpłatnych szkoleń internetowych. Akademia PARP oferuje szereg kursów adresowanych do osób, które chcą założyć własny biznes. Uczestnicy poznają najważniejsze zagadnienia związane z rozpoczęciem własnej działalności gospodarczej. Nie są to tylko informacje o formalnościach urzędowych, kosztach i ulgach związanych z uruchomieniem firmy, kwestiach doboru formy prawnej - czyli sprawach istotnych w momencie zakładania firmy. Wiele miejsca poświęcono finansom, podatkom, a także zagadnieniom dotyczącym rekrutacji pracowników i form prawnych zatrudnienia. Szkolenie Akademii PARP z pewnością pomoże rozwiązać dylematy, pojawiające się zarówno na etapie planowania, jak i już w trakcie prowadzenia działalności. To świetne kompendium wiedzy dla osób, które planują rozpoczęcie własnego biznesu. W ramach szkoleń uczestnicy mogą korzystać ze wsparcia infolinii z opiekunami kontaktującymi się telefonicznie lub poprzez e-mail, przez 12 godzin dziennie przez 6 dni w tygodniu. Dodatkową możliwością jest dostęp do ekspertów merytorycznych - tutorów. Fora i czaty internetowe dają szansę na wymianę wiedzy i doświadczeń oraz pracę w grupach. Oprócz szkoleń internetowych odbyło się kilkadziesiąt warsztatów regionalnych w różnych miastach Polski. Akademia PARP to również nowoczesna i lekka konwencja szkoleniowa tzw. edutainment czyli "uczyć bawiąc, bawić ucząc". W ramach działu "Rozrywka i wiedza" przeprowadzonych zostało 5 edycji symulacyjnej gry menedżerskiej dla przedsiębiorców "Gwiezdne szkolenia", służącej zespołowemu ćwiczeniu umiejętności i postaw przedsiębiorczych w warunkach biznesowych. Ponadto, uruchamiane są łatwe do przyswojenia pigułki wiedzy, gry decyzyjne i psychozabawy.
Zachęcam do odwiedzenia naszej strony http://www.akademiaparp.gov.pl.

Przyjmijmy, że dzięki pomocy uzyskanej od PARP udało nam się założyć firmę. Teraz brakuje nam kolejnego klucza do sukcesu czyli kapitału. Zatem, skąd wziąć środki na start?
Szkolenia, o których wspominałem są skierowane zarówno do osób młodych z interesującymi pomysłami na własny biznes, chcących przekuć swoje kwalifikacje na korzyści z prowadzenia własnej firmy. Podczas tych kursów można zdobyć praktyczną wiedzę o pozyskiwaniu pieniędzy na realizację planów biznesowych, dlatego też gorąco zachęcam do wykorzystania szerokiej wiedzy naszych ekspertów. Właśnie zakończył się Narodowy Program Przedsiębiorczości, skierowany m.in. do studentów i absolwentów (w wieku 18 – 29 lat), w którym uczestniczyło ponad 12 tys. osób. Nagrodę w wysokości 60 tys. PLN na realizację projektu otrzymał autor biznesplanu na platformę tłumaczeń językowych, ale wielu z uczestników dowiedziało się jak rozpocząć własny biznes. Od czego zacząć, jak go realizować i gdzie szukać finansowania, by przedsięwzięcie się powiodło? Celem tego projektu było zmotywowanie młodych osób do podjęcia konkretnych kroków, zmierzających właśnie do założenia własnej firmy. Wielu z nich, dzięki programowi PARP, przekonało się, że realizacja marzeń i zawodowych ambicji znajduje się w zasięgu ich możliwości.

Czy to jedyna ścieżka konsultacji?
Na terenie całego kraju funkcjonuje 55 Punktów Konsultacyjnych Krajowego Systemu Usług dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw, które mają umowy z PARP. Osoby zamierzające założyć firmę oraz przedsiębiorcy uzyskują w nich usługi informacyjne lub doradcze. W ramach usługi informacyjnej klienci mogą otrzymać informacje min.: jak założyć firmę, pozyskać finansowanie, jak i od kogo uzyskać specjalistyczną usługę min.: porady w obszarze transferu technologii, finansowania zwrotnego, etc. Konsultanci PK KSU pomogą także w zaaranżowaniu spotkania z usługodawcą specjalistycznym oraz będą prowadzić dalszy monitoring losów klienta. Usługa informacyjna jest bezpłatna.
Z kolei usługa doradcza - asysta w rozpoczynaniu działalności gospodarczej obejmuje wszystkie aspekty zakładania działalności gospodarczej w tym m.in. pomoc w przygotowaniu biznes planu natomiast asysta w prowadzeniu działalności gospodarczej, obejmuje zagadnienia formalno-prawne związane z prowadzeniem firmy, marketingu przedsiębiorstwa, organizacji firmy oraz finansowania przedsiębiorstwa. Usługa doradcza asysty jest dofinansowana do 90% i obejmuje maksymalnie 16 godzin dla osoby rozpoczynającej działalność gospodarczą oraz maksymalnie 24 godziny dla przedsiębiorcy. Koszt dla klienta wynosi odpowiednio ok. 160 zł lub 240 zł. Jest to bardzo popularne rozwiązanie. Dość powiedzieć, że z usług KSU w 2012 r. skorzystało ok. 250 tys. klientów. Prawie 50 tys. usług było dofinansowanych przez PARP. Ponadto, z usług pilotażowych i systemowych KSU korzysta kilka tysięcy klientów rocznie. Więcej informacji o Punktach Konsultacyjnych KSU można znaleźć pod adresem http://ksu.parp.gov.pl/pl

Jakie ma pan rady dla młodych przedsiębiorców?
Przede wszystkim namawiam do rzetelnego przygotowania biznesplanu, który odpowie na podstawowe pytanie: czy pomysł ma szansę na powodzenie? Dobra analiza wskaże kierunki rozwoju i zdecydowanie pomoże zdobywać rynek, a co za tym idzie może uchronić od niepowodzenia. Oczywiście gorąco namawiam do korzystania z wiedzy ekspertów PARP służących profesjonalną wiedzą z zakresu przedsiębiorczości.

Dziękuję za rozmowę.


2013-06-17 ,