Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Najtrudniejsze pytania rekrutacyjne [3]

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_ce759e74378026509.jpg
Najtrudniejsze pytania rekrutacyjne [3]

Now or never. Rozmowa rekrutacyjna to najważniejszy sprawdzian dla kandydata, 30-40 minut, podczas których należy zaprezentować się na 100%. Prezentujemy trzeci artykuł cyklu, który tłumaczy jakich odpowiedzi udzielić i co właściwie rekruter ma na myśli oraz jakich informacji szuka. Tym razem pytamy jakie są powody rozstania z poprzednim pracodawcą? Co chciałby Pan/i robić za 5 lat? Jakie są Pana/i oczekiwania finansowe? 

Jakie są powody rozstania z poprzednim pracodawcą?

Odpowiedź na pytanie o okoliczności i przyczyny rozstania z poprzednim pracodawcą  może ciekawić rekrutera z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze, chce się dowiedzieć czy kandydat sam odszedł z poprzedniej pracy czy został z niej zwolniony. Po drugie, jest ciekawy jak będzie wyrażał się o poprzednich pracodawcach i czy wyciągnął istotne dla swojej kariery zawodowej wnioski związane z potrzebą zmiany pracy.

Jeżeli odejście było przymusowe to rekruter z pewnością będzie dociekał, dlaczego rozwiązano umowę właśnie z tą osobą: była nieodpowiednia na dane stanowisko, miała gorsze wyniki niż współpracownicy czy po prostu zredukowano jej etat. Jeżeli natomiast kandydat odszedł dobrowolnie to ważne jest wskazanie dokładnych przyczyn takiej decyzji. Rekruter chciałby się dowiedzieć czy oczekiwania i oferta kandydata pokrywają się z oczekiwaniami i ofertą potencjalnego, nowego pracodawcy.

Nawet jeżeli zwolnienie nastąpiło w niezbyt przyjaznej atmosferze to narzekanie na poprzedniego pracodawcę może być odebrane przez rekrutera jako świadectwo braku lojalności. Najlepiej skupić się na doświadczeniach jakie wyniosło się z poprzedniej pracy i wyrazić nadzieję, że pozwolą one znaleźć miejsce pracy w większym stopniu spójne z wymaganiami i wizją ścieżki zawodowej.

Poziom trudności w odpowiedzi na to pytanie podnosi się, gdy kandydat nie może znaleźć pracy przez dłuższy okres czasu. Częstą obawą jest możliwość, że zostanie to zinterpretowane jako brak kompetencji potrzebnych na rynku pracy. Zdaniem Agnieszka Wojtuń, rekruterki z agencji Grafton Recruitment, kandydaci często obawiają się iż zwolnienie z pracy oraz kilkumiesięczne poszukiwanie nowego zatrudnienia od razu skreśli ich w oczach potencjalnego pracodawcy. – Kandydaci niejednokrotnie pomijają aktywności, które wykonywali w tym czasie, np. pracę w rodzinnej firmie czy projekty wykonywane w charakterze freelancera – mówi Agnieszka Wojtuń. – Dla rekrutera każda forma aktywności zawodowej ma znaczenie. Konsultant doskonale zdaje sobie sprawę iż poszukiwanie pracy jak i same procesy rekrutacyjne są długie i czasochłonne, a dodatkowa działalność może mieć pozytywne znaczenie nawet jeśli nie dotyczy bezpośrednio wymagań stanowiska, na które kandydat aplikował.

Jakie są Pana/i oczekiwania finansowe?

– Podam za małą kwotę, to pomyślą że nie doceniam własnych umiejętności lub nie potrafię ich dobrze wycenić. Zażyczę sobie za dużo to zatrudnią tańszą osobę – myśli i kalkuluje wielu kandydatów. I bardzo dobrze. Do odpowiedzi na to pytanie należy się solidnie przygotować. Zdaniem Agnieszki Wojtuń z Grafton Recruitment dobrym rozwiązaniem może być  podanie przedziału wynagrodzenia, które będzie można negocjować w kolejnych etapach procesu rekrutacyjnego. Warto poinformować rekrutera, że podana kwota to poziom optymalny zależny od szczegółowych obowiązków i np. pakietu socjalnego.

Mikołaj Szwochert, koordynator projektu Youngpro.pl radzi natomiast dokładny reaserch sytuacji na rynku pracy. – Przygotowując się do tej oceny warto zapoznać się z raportami wynagrodzeń w branży na wybranym stanowisku. W Internecie łatwo można znaleźć takie informacje, jednak trzeba pamiętać by opierać się na rzetelnych raportach profesjonalnych firm, a nie sugerować się wypowiedziami na forach – sugeruje Mikołaj Szwochert.

– Należy porównać swoje doświadczenie i kompetencje w stosunku do oczekiwanych na danym stanowisku. Jeżeli pojawia się luka w naszym doświadczeniu w tym wypadku lepiej zaproponować wynagrodzenie z niższej granicy, jednak gdy nasza kandydatura wykracza poza oczekiwania pracodawcy w tym momencie możemy wycenić swoją pracę na wyższą kwotę. Ważna jest świadomość, że rekruterzy często mają wyznaczony już budżet stanowiska, którego nie mogą przekroczyć. Jeżeli kandydat zaproponuje zbyt wysokie wynagrodzenie rekruter uzna, że nie będę zmotywowany do pracy z niższą kwotę – kończy Mikołaj Szwochert z Youngpro.pl.

Co chciałby Pan/i robić za 5 lat?

Jak wynika z rekruterskiego doświadczenia Agnieszki Wojtuń kolejną problematyczną kwestią jest pytanie o własną wizję rozwoju zawodowego kandydata. – Dotyczy to zwłaszcza ludzi młodych, ambitnych, którzy często mają wątpliwości czy ich ambitne plany zawodowe nie będą źle postrzegane przez firmę – twierdzi Agnieszka Wojtuń. – Zarówno dla rekrutującego jak i potencjalnego pracodawcy najważniejsze jest aby dany kandydat miał realnie określone plany swojej dalszej kariery zawodowej.

Jak wyznaczyć realny plan dalszej kariery zawodowej? Jest to proces tyle czasochłonny co skomplikowany. Na samym początku należy przystąpić do gruntownej i szczerej samooceny własnych umiejętności i kwalifikacji. Z czym radzimy sobie dobrze, w czym się wyróżniamy, co przychodzi nam z łatwością, a co z pewnymi problemami? Jakie doświadczenia wynieśliśmy ze studiów, z praktyk i staży? Następnie warto zastanowić się nad swoją motywacją do pracy. Jaki powinien być nasz docelowy pracodawca? Czy wolimy pracować samemu (np. jako wolny strzelec), w grupie, a może nią zarządzać?

Cel zawodowy na najbliższe 5 lat powinien być odpowiedzią na wszystkie te pytania. Rekruter może nas prosić o jego uzasadnienie. Ważne, żeby był też w pewien sposób elastyczny i uwzględniał proces uczenia się i nabywania kwalifikacji niezbędnych do objęcia docelowej posady za 5 lat.

Jak twierdzi Mikołaj Szwochert z Youngpro.pl, należy pamiętać, że kandydując na stanowisko w danej firmie kandydat musi brać pod uwagę ewentualny rozwój zawodowy i możliwości jakie oferuje dana firma. – Rekruter nie wybierze kandydata, którego plan rozwoju zawodowego nie będzie się pokrywał z strukturą organizacyjną firmy. Przygotowując się do rozmowy kandydat powinien zapoznać się z strukturą firmy i upewnić, że jego plan rozwoju zawodowego może być zrealizowany w firmie w której chce rozpocząć pracę.

Dowiedz się jak perfekcyjnie odpowiedzieć również na inne pytania rekrutacyjne.

Najtrudniejsze pytania rekrutacyjne [1]

Najtrudniejsze pytania rekrutacyjne [2]

2012-02-04 ,