Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Krok we własny biznes z InQbatorem

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_7e14925c5b2803668.jpg
Krok we własny biznes z InQbatorem
InQbator to miejsce, w którym wyrażenie „przedsiębiorczość” nabiera innego, bo bardziej praktycznego znaczenia. To miejsce spotkań nie tylko towarzyskich, lecz przede wszystkim biznesowych. Doradzają, pomagają oraz poświęcają swój czas zarówno dla tych z pomysłem na własny biznes, jak i tych poszukujących nowych rozwiązań dla swoich działających już firm. Z nimi rzeczy niemożliwe - stają się możliwe. O InQbatorze i jego działalności rozmawialiśmy z Piotrem Szczęsnym, ekspertem InQbatora Technologicznego Poznańskiego Parku Naukowo -Technologicznego Fundacji UAM.

Youngpro.pl: O Inkubatorach Przedsiębiorczości słyszał prawie każdy student. Podejmujecie wiele inicjatyw, prowadzicie wiele projektów. Opowiedz w kilku zdaniach czym się zajmujecie.
Piotr Szczęsny: W skrócie InQbator Technologiczny Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznym Fundacji UAM jest miejscem, w którym spotykają się przede wszystkim dwa typy studentów. Z jednej strony są to młodzi ludzie, którzy marzą o własnej firmie, mają pomysł i potrzebują wsparcia w jego realizacji, a z drugiej są to osoby prowadzące własną firmę i szukające doświadczonego partnera, który pomoże ich biznesowi się rozwinąć. Na osoby, które mają tylko pomysł, czeka przede wszystkim profesjonalne indywidualne doradztwo (preinQbacja). Na firmy, które szukają dla siebie nowych dróg rozwoju czekają m.in. liczne szkolenia, wizyty studyjne, dotacje. Co ważne, dysponujemy także przestrzenią biurową, którą wynajmujemy młodym firmom na preferencyjnych warunkach. Wszystko po to, by stworzyć im jak najlepsze możliwości do rozwoju.

Jestem studentem. Decyduję się na współpracę z InQbatorem. Co dalej? Jak rozpocząć całą przygodę zwaną przedsiębiorczością?
Pomagamy przede wszystkim tym studentom, którzy mają pomysł na biznes i potrzebują doradztwa, kogoś kto wskaże im drogę, pomoże w realizacji marzenia o własnej firmie. Prowadzimy z nimi prace dotyczące odpowiedniego modelu biznesowego (biznesplanu), pomagamy postawić firmę na nogi i znaleźć jej miejsce do pracy, na preferencyjnych warunkach. Ale pomagamy również tym studentom, którzy prowadzą już firmy – w takim przypadku skupiamy się na rozwoju firmy, odnalezieniu i wzmocnieniu przewag konkurencyjnych, jak również na działaniach mających na celu zwiększenie przychodów firmy.

A zatem, jeśli masz pomysł na biznes, ale nie wiesz jak się do niego zabrać, zapraszamy do InQbatora. Umów się na darmową wizytę z jednym z naszych specjalistów, a my przygotujemy dla Ciebie indywidualną ścieżkę rozwoju biznesu. Możesz także wziąć udział, w jednym z naszych projektów. Jesteśmy do waszej dyspozycji. Wystarczy wejść na stronę www.inqbator.pl lub na nasz profil na Facebooku i skontaktować się z nami.

Jakie programy/projekty czekają na młode oraz ambitne osoby chcące  otworzyć własną działalność gospodarczą?
Do 17-go czerwca trwa rekrutacja do projektu „InQbator Seed” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Studenci, którzy mają pomysł na biznes z branży chemicznej, biotechnologicznej lub z technologii " informacyjnych czy telekomunikacyjnych, mogą otrzymać do 600 000 zł na rozpoczęcie inwestycji. Przede wszystkim zyskują jednak partnera, który pomoże im sprawnie prowadzić własną innowacyjną działalność. Doświadczenie zespołu pierwszego w Polsce parku naukowo-technologicznego jest tu nie do przecenienia.

Dodatkowo, niedługo ruszy projekt „Biostart”, dzięki któremu studenci z branży biotechnologicznej otrzymają możliwość rozwijania i wprowadzenia swoich pomysłów do świata biznesu (tzw. komercjalizacja). Pomogą im w tym specjalistyczne szkolenia i praca w laboratoriach biotechnologicznych.

Od nowego roku akademickiego kontynuujemy także zajęcia z przedsiębiorczości na UAM. Jest to projekt pt. „Moja firma od podstaw”, w ramach którego studenci biorą udział w szkoleniach z zakładania i prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Podsumowaniem szkoleń jest napisanie profesjonalnego biznesplanu, a dla autorów najlepszych z nich przewidziano nagrody pieniężne.

Jeśli nie wiadomo o co chodzi… to chodzi o kasę. Co z nią? Skąd pieniądze? Jak duży wkład własny potrzebuję, aby rozpocząć z Wami  współpracę?
Skorzystać z oferty InQbatora można na dwa sposoby. Przede wszystkim na studentów poznańskich uczelni czeka cała gama ciekawych projektów, takich jak „Pierwszy Krok we Własny Biznes”, „TechnoInQbacja pomysłów”, „Biostart”, „Erasmus for Young Entrepreneurs” i wiele, wiele innych. W takim wypadku studenci są zwolnieni z opłaty, ponieważ nasze projekty w przeważającej części są finansowane ze środków Unii Europejskiej lub z budżetu państwa.

Z kolei, jeśli oczekujecie doradztwa skrojonego na miarę waszych potrzeb, zapraszamy do indywidualnej pracy z naszymi ekspertami. Co ciekawe, z indywidualnego doradztwa mogą skorzystać zarówno osoby myślące o otworzeniu firmy, jak i właściciele już działających przedsiębiorstw. Dla studentów mamy atrakcyjne zniżki!

Przez InQbator przewinęło się wiele firm. Na jakie projekty biznesowe wpadają Polscy studenci?
Studenci są bardzo kreatywni w tworzeniu pomysłów na biznes. Nie ma co ukrywać, że prawdziwy boom na rynku jest na start-up’y z branży IT. Zaskakującym może być fakt, że wiele firm IT zakładanych jest nie przez informatyków, ale przez matematyków, prawników czy studentów kierunków humanistycznych. Żeby otworzyć sklep internetowy z produktami, na które jest duży popyt lub by świadczyć innowacyjną usługę, należy przede wszystkim mieć zgrany zespół i dobrze przemyślany pomysł na biznes. Znalezienie informatyka, który później wykona dla nas sklep jest już wyzwaniem drugorzędnym. W InQbatorze pomagamy studentom w rozwoju ich pomysłu i w przekształceniu go w sprawnie działający biznes.

Dziękuję serdecznie za rozmowę.

2013-06-11 ,