Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Koniec wkuwania! Szybki poradnik tworzenia mapy myśli

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_9ad23d2bf96200648.jpg
Koniec wkuwania! Szybki poradnik tworzenia mapy myśli

Zapełnione rzędami zdań, przepasane notatki nie zachęcają do nauki. Nie są one również najskuteczniejszym sposobem uczenia się. Zostało udowodnione, że mapy myśli są znacznie bardziej efektywne.  Aktywizują obie półkule mózgu i wzmagają kreatywność. Jak je tworzyć? Mamy kilka cennych rad.

Mapy myśli nie są kolorowym wymysłem, ani chwilową modą. Technikę stworzył Tony Buzan, światowy autorytet w dziedzinie mózgu i mnemotechniki. Był konsultantem agend rządowych i międzynarodowych korporacji m.in. General Motors, IBM, Walt Disney.

Czym jest mapa myśli? To notatki szczególnego rodzaju. Ich twórca przyrównał je do planów miast. Na środku – śródmieście, miejsce na najważniejsze pojęcia i poglądy. Ulice wychodzące z centrum odpowiadają myślom i pomysłom, które rodzą się wraz z postępem pracy. Mniej ważne, poboczne uliczki to natomiast myśli pomocnicze. Inni porównują mapy myśli z ośmiornicą, neuronem, korzeniem.

Mniejsza o skojarzenia, ważne że jest to metoda skuteczna. Kiedy uczymy się z tradycyjnych notatek, w sposób linearny, uaktywnia się tylko lewa półkula, która jest odpowiedzialna za logiczne rozumowanie, słowa, chłodną analizę. Podczas gdy jedna strona ciężko pracuje, druga zwyczajnie się nudzi, a my tracimy 50% naszego potencjału. Nauka z mapy myśli, a nawet już samo jej tworzenie pozwala dobrze zapamiętać jej treść dzięki angażowaniu obu półkul mózgu. Oprócz lewej, pracuje także prawa, która odpowiada za kreatywność, twórcze myślenie, wyobraźnię i obrazy.

Sporządzanie mapy myśli nie jest też bardziej czasochłonne niż spisywanie tradycyjnych notatek. Nie trzeba zapisywać całych zdań – wystarczą słowa klucze, proste rysunki, piktogramy. Jak wykazały badania naukowe oszczędza się z przez to 50-95% czasu przy notowaniu  około 90% przy czytaniu materiału, w stosunku do klasycznych zapisków.

Wygląd mapy myśli powinien odzwierciedlać umysł jej autora, a jak wiadomo każdy jest inny. Warto więc eksperymentować nad formą notatek, by z czasem dojść do perfekcji i stworzyć swój personalny styl. Mamy jednak kilka dobrych rad dla początkujących.

Na środku napisz temat, albo go narysuj. Zakreśl go w okręgu, albo prostokącie, albo w innej figurze.

  • Używaj kolorów wg uznania. Im więcej tym lepiej.
  • Rysunki i piktogramy są lepsze niż słowo pisane.
  • Ważnym treściom należy się wyróżnienie, podkreślenie, wykrzyknik lub kolor.
  • Im ważniejsze słowo, tym większe litery i tym bliżej „centrum”.
  • Nie twórz większych lilii – rozgałęzień niż długość słów.
  • Kreśl miękkie, elastyczne, linie niczym macki ośmiornicy. Grubsze przy centrum i zwężające się za każdym rozgałęzieniem. Niektórzy znawcy tematu mówią, że to lepsze niż kąty proste i linie spod linijki, ale jeśli tak Ci się podoba, to droga wolna.
  • Rysuj 3D. Kontury dodające 3 wymiaru nie tylko świetnie wyglądają, ale także świetnie aktywizują prawą półkulę.
  • Łącz, kreśl, skreślaj, porównuj, zestawiaj i nie przejmuj się regułami.
  • Obrazy i słowa układaj w historie i procesy.
  • Strzałki, chmurki, okręgi, dziwne, kształty, pętelki – rysuj co tylko chcesz.

2013-02-22 ,