Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Jak zrobić zdjęcie do CV - Poradnik

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_01bbbf285a4514b9a5df94323ebda0064096829.jpg
Jak zrobić zdjęcie do CV - Poradnik
Nie trzeba udawać się do studia fotograficznego, aby zrobić sobie zdjęcie do CV. Zachęcamy do wykonania aktualnego foto w domowych warunkach. Kilka praktycznych porad przygotował dla Was fotograf Igor Krupa.

1. Miejsce


Aby wykonać fotografię portretową potrzebujemy pokoju, który będzie dysponował mocnym źródłem światła. W naszym przypadku może to być okno. Im jaśniejsze ściany pokoju tym lepiej.

Nie wykonujmy zdjęć przy słonecznym dniu. Najlepszym momentem do fotografowania jest chwila, gdy słońce chowa się za chmurami. Wtedy jesteśmy w stanie pracować przy delikatnym świetle, które nie będzie pozostawiało tak dużych cieni, jak światło słoneczne. Pamiętajmy abyśmy nie popełnili podstawowego błędu, nie fotografujmy pod słońce. Światło ma padać na naszą twarz. 
 

2. Aparat


Nie musimy dysponować sprzętem za tysiące złotych, wystarczy nam mały prosty w obsłudze aparat kompaktowy. Raczej pomińmy opcję wykonywania tego typu zdjęć za pomocą aparatu w telefonach komórkowych, ponieważ pliki z tego typu sprzętu są stosunkowo słabej jakości, a co najważniejsze nie mamy zbyt dużej ingerencji w ustawienia aparatu.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby użycie aparatu, który dysponuje trybem manualnego ustawiania parametrów. Dzięki tej funkcji sami będziemy mogli decydować o tym, czy wykonywane przez nas zdjęcie będzie jaśniejsze bądź ciemniejsze. 

Każdy aparat fotograficzny dysponuje jednak trybem AUTO. Jeśli nie mamy możliwości użycia sprzętu, który posiada ręczną korektę parametrów, z pewnością podołamy w wykonaniu tak prostej fotografii.

3. Gdzie ustawić aparat


Aby wykonać dobre zdjęcie musimy ustawić aparat na stabilnym podłożu. Najlepszym rozwiązaniem oczywiście jest statyw, ale jeśli nie mamy takiego sprzętu to nic straconego. Poprośmy mamę, siostrę, kolegę lub kogokolwiek, kto wykona jedno, proste kliknięcie.

Aparat powinien znajdować się pomiędzy nami a źródłem światła. Jeżeli nie dysponujemy statywem i ktoś z naszych przyjaciół będzie robił nam zdjęcie, to pamiętajmy, aby ta osoba swoją sylwetką zabierała jak najmniej światła. To właśnie w światło w fotografii jest najważniejsze.


Nie musimy martwić się o typowe sprawy związane z technikaliami, ponieważ to aparat i tak za nas wszystko ustawi (mówię tu o trybie auto, w przypadku manuala będziemy musieli parametry ustawić sami, najlepiej metodą prób i błędów).

Ważniejszą sprawa jest zadbanie o tło. Jednym z poważniejszych problemów w nieodpowiednio dobranych zdjęciach z CV jest kolorowe lub rozpraszające tło z dużą ilością detali. Aby tego uniknąć postawmy za naszymi plecami białe tło. Może to być odwrotna strona plakatu, ale co ważne zadbajmy o to, aby ta odwrotna strona nie była błyszcząca. Najlepiej jest gdy tło jest jednolicie matowe. 

4. Jak dobrze wyglądać


W zdjęciu do CV reklamujemy siebie. Aby uzyskać efekt zainteresowania kierujmy swój wzrok w środek obiektywu. W ten sposób odbiorca będzie miał wrażenie, że na niego patrzymy niezależnie od konta spoglądania na fotografię. Tego rodzaju metoda była już znana wieki temu w malarstwie. Artyści rysowali źrenice oczu idealnie na środku gałki ocznej. Dzięki temu uzyskiwali identyczny efekt.


Aby wyglądać na osobę odpowiedzialną, należy ubrać się stosownie. Najlepiej, aby był to prosty, jednolity strój. Wystrzegajmy się białych ubrań, ponieważ aparat może doświetlić naszą fotografie nastawiając swoje parametry bezpośrednio na koszule. Efektem będzie mocno niedoświetlone zdjęcie.

W przypadku kobiet makijaż może odgrywać dużą rolę. W tym typie fotografii mile widziany jest subtelny makijaż uwydatniający zalety, a kryjący mankamenty. Częstym błędem jest stosowanie mocnego wyrazistego makijażu.

Co myślą rekruterzy o zdjęciach w CV? - zobacz

Więcej porad Igora w wywiadzie dla RozPoznań

Więcej zdjęć Igora - zobacz
2011-01-21 ,