Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Jak opóźnić rozwój swojej kariery zawodowej?

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_c0d0cc49546558001.jpg
Jak opóźnić rozwój swojej kariery zawodowej?

Są tacy, których kariera rozwija się z prędkością światła i tacy, których kariera osiąga prędkość sportowego samochodu… Są tez tacy, których kariera nie osiąga żadnej prędkości. Po prostu stoi w miejscu. Wtedy zawsze pojawia się pytanie, – co on/ona może zrobić, aby to zmienić? Zwykle, kiedy ktoś rozpacza nad faktem, że jego kariera nie rozwija się tak szybko jak innych, pojawia się rzesza doradców, którzy próbują pomóc. Porady bywają różne i właśnie w tym artykule chciałabym rozprawić się z najczęściej przekazywanym radami dotyczącymi tego, co może przyśpieszyć naszą karierę zawodową.

1.  Aby awansować wystarczy dobrze wykonywać swoje obowiązki. Dobre wykonywanie swoich obowiązków to tylko połowa sukcesu. Ci, którzy awansują – zwykle są autorami rozwiązań, dzięki którym zyskała cała organizacja. To osoby, które angażują się nie tylko w działania związane w wykonywanie swoich obowiązków, lecz wspierają działania strategiczne firmy. To osoby, które potrafią patrzeć na swoje działania z szerszej perspektywy, dostrzegając jak mogą wpływać na funkcjonowanie całej organizacji.

2. Wystarczy, że Twój szef będzie z Ciebie zadowolony, a na pewno awansujesz. Szefowie, którzy przeczytają nagłówek tego punktu, mogą się oburzyć. Spokojnie, zaraz wszystko wyjaśnię. Znowu, zadowolenie szefa to jedno, zadowolenie klientów, zarówno wewnętrznych i zewnętrznych do drugie. Szef może być zadowolony z Twojej pracy, możecie mieć bardzo dobrą relację, jednak, jeżeli klienci wewnętrzni lub zewnętrzni będą się na Ciebie skarżyć, to choćbyś idealnie wypełniał zadania zlecane przez szefa – nie awansujesz. Co więcej, zadowolenie osób w firmie i poza firmą, z którymi masz relacje, ich pozytywna ocena Twojej pracy, może spowodować, że Twój szef szybciej podejmie decyzję o Twoim awansie.

3.  Spełniaj wszystkie życzenia klientów.,, Klient ma zawsze rację”,,, Nasz klient nasz Pan” – to wszystko odwieczne prawdy. We wszystkim trzeba jednak zachować umiar. Jeżeli klient żąda od Ciebie działań nieetycznych lub niezgodnych ze strategią Twojej firmy – musisz odmówić. Są na przykład klienci, którzy narzekają, że przedstawianie zasad bezpieczeństwa w samolocie jest nudne i bez sensu, jednak linie lotnicze nie rezygnują z tego pomimo narzekań klientów, albowiem wiedzą jak ważne stają się te informacje w obliczu zagrożenia.

4.  Przychodź pierwszy do pracy i wychodź ostatni. To idealny sposób na ciężką, ale mało efektywną pracę. Pamiętaj, że ilość wypracowanych godzin nie jest wprost proporcjonalna do wielkości sukcesu, jaki osiągniesz. To najlepsza droga do wypalenia zawodowego a nie do awansu.

5.  Sprawiaj wrażenie zawsze zajętego. W ostatecznym rozliczeniu zawsze decydują rezultaty Twojej pracy i wyniki – nie wrażenie, jakie wywierasz na innych. Jeżeli nie będziesz realizował swoich zadań, Twój szef zacznie się zastanawiasz czy fakt, że wyglądasz na ciągle zajętego, lecz nie realizujesz swoich celów nie wskazuje na to, ze jesteś nieefektywny i nie potrafisz dobrze zarządzać swoim czasem. A skoro nie umiesz zarządzać własnymi zadaniami to z pewnością nie można cię awansować, bo brakuje ci podstawowych kompetencji.

6.  Zgłaszaj się do realizacji projektów niewchodzących w zakres Twoich obowiązków. To chyba jedna z najgorszych rad, jakie słyszałam. Chyba, że masz dużo wolnego czasu i nudzisz się w pracy. Ale to również może zastanowić twojego szefa, zwłaszcza, gdy okaże się, że nie realizujesz swoich zadań za to jesteś zaangażowany w pięć innych projektów, leżących poza zakresem twoich obowiązków i odpowiedzialności.  Jeżeli masz czas – rozsądnie angażuj się w inne projekty, zastanów się, co wniosą, jak bardzo są istotne z punktu widzenia wspierania strategii firmy, w której pracujesz. Wybierz naprawdę ważne projekty, w których weźmiesz udział i dobrze oszacuj zakres swojego zaangażowania czasowego.

7.  Ubieraj się tak, jak osoby na najwyższych stanowiskach. Z pewnością jest to idealny sposób na zrobienie wrażenia na innych, natomiast zupełnie niesprawdzony sposób na otrzymanie awansu. Ubranie nie uczyni z nikogo człowieka, bo nawet szympans może włożyć drogi garnitur, lecz jest ważnym elementem kształtującym wizerunek. Pamiętaj, że we wszystkim należy zachować umiar – klasyczny strój biznesowy wystarczy, jeżeli takiego wymaga Twoja firma.

8. Wykonuj wszystkie swoje zadania bardziej efektywnie. Przekraczaj swoje możliwości. Peter Drucker powiedział kiedyś, że nie ma nic bardziej bezużytecznego niż robienie efektywnie i z dobrymi rezultatami czegoś, co nigdy nie powinno być robione. Przekraczaj swoje możliwości, ale zawsze zadawaj sobie pytanie czy robisz to w kierunku zgodnym ze strategią firmy. Czy korzyść, jaką odniesie firma nie jest mniejsza od nakładu pracy, jaki trzeba włożyć w wykonanie zadania.

Założę się, że choć raz w życiu usłyszeliście przynajmniej jedną z powyższych rad.  Pamiętajcie jednak, że kariera zawodowa to wynik wielu zmiennych jak: doświadczenie, wiedza, umiejętności miękkie, potrzeba biznesowa w firmie, możliwości awansu w ramach obszaru, w którym pracujecie lub koniunktura na rynku i wiele innych. Każda z tych zmiennych w zależności od sytuacji może mieć większy lub mniejszy wpływ na rozwój kariery. Zanim, więc wpadniesz w depresję z powodu braku awansu, przyjrzyj się warunkom, otoczeniu, w jakim pracujesz. Nie wdrażaj bezmyślnie rad, które usłyszysz. Nawet, jeśli masz poczucie, że Twoi doradcy chcą Ci pomóc. Pomyśl też o słowach Jacka Welcha, który powiedział, że: ,,kariera zawodowa jest długa i nieprzewidywalna. Rzadko ma charakter liniowy. Zwykle kluczy, przystaje, nabiera tempa i wpada w nieoczekiwane zakręty. Ciężka praca i talent to ważne rzeczy, nie bez znaczenia jest także szczęście.”

2013-03-28 ,