Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Jak odejść z klasą? Porady firmy rekrutacyjnej HAYS Poland

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_5b9c4b0a58105559.jpg
Jak odejść z klasą? Porady firmy rekrutacyjnej HAYS Poland

Różne okoliczności mogły sprawić, że nie chcesz już więcej pracować w danym miejscu: nie zgadzasz się z kierownictwem firmy, jest zła atmosfera, coś ci nie pasuje. Wiesz, że najwyższy czas odejść.

Wypowiedzenie powinno składać się osobiście na ręce bezpośredniego przełożonego. Przy czym niezbyt mądre jest informowanie kogokolwiek z otoczenia w pracy o podjętej decyzji zanim da się znać szefowi. Może to zrodzić niepotrzebne komplikacje i wywołać atmosferę spisku. Zaszkodzi to nie tylko Tobie, ale także kolegom. Poza ustnym powiadomieniem niezbędne jest także złożenie oświadczenia na piśmie.

Przy ogłoszeniu swojej decyzji warto podać jej powód- atrakcyjna oferta, życiowa szansa, możliwości rozwoju zawodowego itp. Ważne jest także, aby podziękować za nabyte doświadczenie i współpracę, zapewniając, że na decyzję nie wpłynęły żadne przykrości czy negatywne uczucia związane z firmą lub jej pracownikami.

Co robić, kiedy się dostaje kontrofertę? Trzeba jasno znaczyć, że Twoja decyzja jest ostateczna i nie rozważasz przyjęcia kontroferty, ponieważ nie tylko kwestie finansowe odgrywają dla Ciebie ważną rolę. Pamiętaj jednak o tym, aby możliwie najmocniej zaznaczyć, że doceniasz, co pracodawca dla Ciebie zrobił i uczynisz wszystko, aby Twoje odejście było jak najmniej odczuwalne dla firmy. Jednocześnie, nie zapomnij spytać, co możesz zrobić podczas okresu wypowiedzenia, aby pomóc (np. wyszkolić następcę, domknąć transakcję lub projekt).

Wypowiedzenie powinno być możliwie krótkie, zrozumiałe i treściwe. Pamiętaj o dostarczeniu kopii dokumentu do akt pracowniczych. Odpowiednie udokumentowanie rezygnacji jest konieczne dla późniejszego uzyskania referencji.

10 rad, jak odejść z pracy z klasą:

 1. Nie bądź zbyt szczery, chyba, że praca, z której odchodzisz była wspaniała i pozbawiona wad. Ale w takim razie dlaczego ją zmieniać? Po prostu spokojnie i rzeczowo powiedz pracodawcy, że odchodzisz.
 2. Nikogo nie obrażaj, oskarżaj, nie czyń wyrzutów. Nie narzekaj na przeszłość. Nie wytykaj wad pracodawcy.
 3. Nie musisz nikomu mówić, gdzie odchodzisz i dlaczego.
 4. Zachowaj absolutny spokój. Poważna rozmowa to nie powód do paniki.
 5. Miej dystans.
 6. Nie zwierzaj się nikomu. Opieka i pomoc ze strony najbliższych współpracowników może wytworzyć atmosferę konspiracji. Nikt nie lubi być wykluczony. Narazisz się na wrogość reszty otoczenia a Twoi opiekuńczy koledzy pogorszą własną pozycję w firmie.
 7. Nie pal za sobą mostów. Twój obecny pracodawca może kiedyś być Twoim klientem.
 8. Mów tylko miłe rzeczy.
 9. Uśmiechnij się!
 10. Napisz maila pożegnalnego. Daj do siebie kontakt.

Łatwo jest być uprzejmym, jeśli wszystko było w porządku, ale zazwyczaj odchodzi się z pracy ze względu na niezadowolenie z jakiegoś jej aspektu. Prawdziwą próbą charakteru jest dobre zachowanie w warunkach wzajemnych pretensji, niechęci i zarzutów.

7 powodów, dla których warto odejść z pracy z klasą:

 1. Aby nie utracić szansy na ponowne zatrudnienie w firmie.
 2. Aby nie utracić szansy na zatrudnienie przez dotychczasowego przełożonego w innej firmie.
 3. Aby dostać dobre rekomendacje/ referencje. Możesz ich potrzebować w przyszłości.
 4. Aby zwiększyć szansę na polecenie Ciebie komuś w przyszłości.
 5. Aby zachować dobrą opinię o Tobie w środowisku.
 6. Aby ograniczyć powstanie szkodliwych plotek.
 7. Aby udowodnić, że w każdej sytuacji jest się profesjonalnym.

Na podstawie: Jak znaleźć wymarzoną pracę? Kieszonkowy poradnik dla kandydatów. HAYS Poland.

2012-02-20 ,