Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Czym jest Networking? Definicja, praktyka i wymierne korzyści [VIDEO]

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_cbf0ea4f467022120.jpg
Czym jest Networking? Definicja, praktyka i wymierne korzyści [VIDEO]

Modne słowo – networking. Sieć kontaktów, znajomości, wymiana informacji i pomocna dłoń w potrzebie.  Networking to coś więcej niż kilkaset kontaktów w telefonie i o wiele więcej niż martwa obecność na portalu społecznościowym. Bo czy każdy znajomy ręczy za nas swojemu pracodawcy? Podstawy prowadzenia efektywnego networkingu poznasz w tym artykule.

„Witam, pamiętasz mnie jeszcze? Studiowaliśmy razem i kiedyś pożyczyłem Tobie notatki. Widzę, że pracujesz w fajnej firmie, możesz mnie polecić w dziale HR. Bardzo proszę”. Osoby piszącej podobne nagabywania, graniczące ze stalkingiem, z pewnością nie można nazwać mistrzem networkingu. Networking  z pewnością nie jest bezpośrednim zabieganiem o posadę, ani kontakt ze znajomymi, których ledwie znamy. Ba, nie są to też działania prowadzone tylko wirtualnie.

Nie oznacza to wcale, że networking nie sprawdzi się jako strategia do objęcia wymarzonego etatu. Jest wręcz przeciwnie – jest to najlepsza do tego droga – wg. różnych badań, aż 65-85% osób dostaje pracę dzięki sile rekomendacji. Ktoś powie:  tak, tak … wszędzie tylko znajomości. Kumoterstwa i korporacyjnej „polityki” też nie popieramy, ale z tym też networking nie ma nic wspólnego. Czym zatem jest?

Networking to sieć znajomości

Książkowa definicja nazywa networking procesem wzajemnej wymiany informacji, zasobów, poparcia i możliwości, który prowadzony jest dzięki korzystnej sieci wzajemnych kontaktów. Za dość czerstwą formułką, kryją się jednak realne akcje.

Po pierwsze, żeby sieć kontaktów posiadać, trzeba ją najpierw mieć. Mogą to być koledzy i koleżanki ze studiów, organizacji studenckich, kół naukowych, osoby ze wszystkich instytucji i organizacji, z którymi do tej pory się współpracowało. Od ilości ważniejsza jest jednak jakość. Jak dowodzą eksperci, tak naprawdę człowiek jest w stanie utrzymywać jednocześnie kontakt ze 150 osobami. Przy większej ilości traci na tym jakość relacji.

Kogo zatem wpisać do terminarza? Kluczy wyboru jest zapewne wiele, my polecamy następujące kryterium – powinny to być osoby, które lubimy, dobrze znamy, ufamy im. Warto celować w aktywnych o dużym potencjale rozwoju i dobierać znajomych, którzy są ekspertami w różnych dziedzinach życia. Jesteś humanistą? Pomoc informatyka, czy grafika komputerowego nie raz może się Tobie jeszcze przydać. Jesteś informatykiem? Nikt nie napisze lepszych tekstów na stronę internetową, którą zakładasz, niż humanista, który ma wobec Ciebie dług wdzięczności.

Networking to wzajemne relacje

Prawdziwy networking nigdy się nie kończy, a na pewno nie na dodaniu kilku figurantów do listy znajomych. Jest to potrawa, która potrzebuje kilku esencjonalnych składników: systematyczności, czasu, zaufania i wzajemności. Mieszać je trzeba nieustannie, cały czas gotowania.

Wiesz czym interesuje się Twój znajomy? Prześlij mu link do ciekawego artykuły z tej dziedziny. Macie wspólne zainteresowania? Tym lepiej, zaproś go na ciekawe wydarzenie bądź warsztat, na którym sam zamierzasz się pojawić. Potrzebujesz pomocy? Sam nie zapomnij wyciągnąć pomocną dłoń, jeśli czujesz, że potrafisz – karma wraca. Nie zapominaj o życzeniach urodzinowych, imieninowych, świątecznych, oraz o pogratulowaniu swojemu znajomemu awansu.

Warto też znajomego wypróbować. Poprosić o małą przysługę i sprawdzić jak sobie poradził czy poprosić o pokazanie portfolio albo zapytać jak poradzić sobie z danym problemem. Zaufania nie otrzymuje się za darmo, a jeśli mamy komuś zarekomendować w przyszłości daną osobę jako pracownika, podwykonawcę czy partnera do projektu, musimy być pewni jego możliwości. Działa to również w drugą stronę. Nikt nie poleci nas i zaryzykuje swoją reputację tylko dlatego, że nasz lubi.

Networking to wymierne korzyści

Czy networking się opłaca? Cóż, gdyby było odwrotnie zabiegani ludzie biznesu nie tracili by tyle czasu na spotkaniach networkingowych, a my nie napisalibyśmy tego artykuły. Networking się opłaca, bo dobrzy i zaufani „biznesowi znajomi” to większy dostęp do wiedzy, umiejętności, kontaktów i zasobów, których sami nie posiadamy.

Przekładając to na praktykę dnia codziennego: znajomy może zarekomendować Ciebie w dziale HR firmy, w której pracuje. Nie oznacza to oczywiście, że nie trzeba będzie przechodzić standardowej rekrutacji, ale rekruterzy ostatnia polubili tą drogę pozyskiwania kandydatów (ufają pracownikom, że nie polecą byle kogo, a także wierzą, że skoro nasz znajomy się sprawdził, to jego znajomy również dobrze rokuje).

Czasami wystarczającą przysługą jest przekazanie kontaktów, ze swojej listy networkingowej, do kogoś kto aktualnie szuka osób do projektu, kogoś kto może nam pomóc w ważnej sprawie, do kogoś kto zna kogoś, kto ma firmę, która wdraża ciekawą technologię.

Nie do przecenienia jest też możliwość pogadania na zawodowe tematy, odświeżenia wieści o najświeższych trendach, poznania innego know-how, czy chociażby spojrzenia na niektóre aspekty z innej perspektywy. Co dwie głowy to nie jedna!

Last but not least – networking to zobowiązanie, ale również przyjemność.

Od czego więc zacząć? Od obejrzenia wykładu trenerki i coach’a – Anety Murakowskiej z TEDx, w którym tłumaczy jakie są założenia networkingu i jak nawiązywać wartościowe relacje biznesowe.2013-01-18 ,