Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

CV i list motywacyjny, czyli fundament udanej rekrutacji

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_9b4b179e423907621.jpg
CV i list motywacyjny, czyli fundament udanej rekrutacji

Trendy w tworzeniu CV zmieniają się bardzo dynamicznie. Ma to związek ze zmianami na rynku pracy, jak również z upowszechnieniem nowych technologii. Od tego jak wygląda nasze CV zależy bardzo wiele, przede wszystkim to, czy trafimy do kolejnego etapu rekrutacji. Lekceważenie wyglądu dokumentów aplikacyjnych to jeden z najczęstszych powodów braku odzewu ze strony pracodawcy.

Podstawowe błędy przy tworzeniu CV

Choć wydają się oczywiste, nadal wiele osób poszukujących pracy je popełnia. Błędy, z którymi najczęściej spotykają się rekruterzy, to chociażby nieodpowiednie zdjęcie w CV. Co znaczy w tym przypadku „nieodpowiednie”? Otóż nie chodzi już tylko o sytuację nieadekwatnego zdjęcia do stanowiska, o które ubiega się kandydat (np. zdjęcie z wakacji przy aplikacji o stanowisko doradcy finansowego), ale też o jakość zdjęcia. Zdarza się, że zdjęcia w CV są zamazane, niewyraźne, nierówno ucięte. Warto też zwrócić uwagę na minę na zdjęciu. Niektóre ze zdjęć działają zniechęcająco już na pierwszy rzut oka, co może negatywnie rzutować na decyzję rekrutera.  Poza tym wyrazem niestaranności przy tworzeniu dokumentów aplikacyjnych są także błędy interpunkcyjne i ortograficzne. Świadczą one o niekompetencji osoby ubiegającej się o daną posadę lub też o jej lekceważącym podejściu do obowiązków. Warto zauważyć, że tak wyglądające CV to nasza wizytówka, jako przyszłego pracownika. Poza tym bezwzględnie należy pamiętać o tym, aby wpisywać poważnie brzmiący adres e-mail, najlepiej zawierający w nazwie nasze imię i nazwisko, wskazane jest też, aby unikać niepoważnych i dziwnie brzmiących nazw domen.

Wiele osób, tworząc CV, ma problem z wyborem odpowiednich treści, które chcą w nim umieścić. W związku z tym lepiej przemyśleć wcześniej, co chcemy zawrzeć w CV i stworzyć plan zawierający najważniejsze informacje. Wiele osób podaje w Curriculum Vitae nazwy szkół lub szkoleń, które nie mają znaczenia dla pracodawcy zainteresowanego określonym profilem kandydata, co zaznacza w ogłoszeniu. Niektóre osoby zapominają o dodaniu w CV klauzuli informującej o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych – jest to najpoważniejszy błąd, który z automatu zamyka kandydatowi drogę do udziału w dalszych etapach rekrutacji.

Zanim więc wyślemy swoje CV, warto nie tylko dokładnie je sprawdzić, ale najlepiej dać do wglądu osobie z branży, ewentualnie znajomemu czy przyjacielowi, który może dostrzec te błędy, których my nie zauważymy.

Poprawne, a nawet perfekcyjnie napisane CV to jednak w dzisiejszych czasach wciąż za mało, aby się wyróżnić w tłumie innych kandydatów i ich pokonać. Na co więc należy zwrócić szczególną uwagę przy tworzeniu dokumentów aplikacyjnych?

CV, które się wyróżnia

Sposobów na to, aby uatrakcyjnić swoje CV jest wiele.  Coraz częściej pojawiają się CV w formie nietypowej infografiki, a nawet gry lub aplikacji. Niektórzy zamiast CV wysyłają pracodawcy adres swojej strony internetowej, bloga albo profilu w portalu społecznościowym dla profesjonalistów. Coraz popularniejsze staje się także video CV. Niezależnie jednak od tego, jaką formę prezentacji życiorysu wybierzemy, zawsze warto mieć przygotowaną wersję CV w pliku pdf. Ten format dokumentu zapisany w nieedytowalnej formie da nam pewność, że treść, jaką w nim zamieścimy, pozostanie niezmienna. Rekruter nie powinien też mieć problemu z otwarciem lub wydrukowaniem takiego CV.

Tajemnicą sukcesu w procesie rekrutacji są umiejętnie skomponowane dokumenty, które są ściśle dopasowane do stanowiska, o które się ubiegamy. W związku z tym w CV warto podkreślać te umiejętności, które mogą okazać się przydatne z punktu widzenia potencjalnego pracodawcy. Sposobów na wyróżnienie swojej wiedzy i doświadczeń może być wiele. Nietypowa grafika lub zaskakująca treść dokumentów aplikacyjnych, w której przemycone są umiejętności, to jedne z najpopularniejszych sposobów.

Pisząc list motywacyjny należy zwrócić uwagę szczególnie na te aspekty, które ukazują, w jaki sposób jesteśmy w  stanie spełnić oczekiwania pracodawcy i co możemy wnieść do jego firmy. Jeśli do tego dodamy atrakcyjną formę przekazu, znacząco wzrasta nasza szansa na rekrutacyjny sukces.

Nietypowe CV to jeden ze sposobów wyróżnienia się w gronie osób aplikujących na dane stanowisko. Należy jednak pamiętać, aby umiejętnie dobierać modyfikacje, jakim poddajemy swoje CV.  Zdarza się bowiem też tak, że nieumiejętne „podrasowanie” CV może wpłynąć na niekorzyść kandydata. Oczywistym jest natomiast fakt, że w CV powinniśmy zawierać tylko prawdę i nie dodawać sobie cech lub umiejętności, których rzeczywiście nie mamy. Wszystko to bowiem zostanie zweryfikowane najpóźniej w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.

Tworzenie dokumentów aplikacyjnych to proces wymagający i czasochłonny. Dobrze stworzone CV jest jednym z  atutów kandydata na rynku pracy. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza wówczas, gdy odzew na wysłane dokumenty przez dłuższy czas jest znikomy. Może warto wówczas jeszcze raz przeanalizować to, co wysyłamy do potencjalnego pracodawcy?

 

 

2014-04-15 ,