Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Co najmniej 11 powodów, dla których warto odbyć staż

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_2db8ea1f2e2299109.jpg
Co najmniej 11 powodów, dla których warto odbyć staż

Sezon rekrutacji na praktyki i staże rozkręcił się w najlepsze. Nadal wahasz się, czy opłaca się na nie aplikować? Warto i to jak! Powody, dla których warto można mnożyć w nieskończoność. My, zdecydowaliśmy się wymienić zaledwie 11.

 1. Zdobędziesz cenny wpis CV. Na rynku pracy obowiązuje zasada „bogatym będzie dodane”. Im większe doświadczenie zawodowe, tym większa szansa na kolejne. Kolejne pozycje w CV to czytelny znak, dla rekrutera, że zaufali Tobie i docenili Twoje umiejętności także inni rekruterzy.
 2. Nowe, praktyczne umiejętności. Dziś dobre wykształcenie nie stanowi karty przetargowej podczas rozmowy z pracodawcą. Rynek oczekuje od kandydatów, także tych młodych, dopiero rozpoczynających karierę praktycznych umiejętności i biznesowego obycia. Nie zdobędziesz ich nawet na najlepszych studiach.
 3. Zbudujesz ścieżkę zawodową. Rekruterom przychylnym wzrokiem spoglądają tylko w kierunku kandydatów, którzy wiedzą czego chcą, mają jasno określony cel zawodowy, obrany kierunek w którym chcą się rozwijać. Kiedy będziesz już szukać pierwszej pracy „na etacie”, łatwiej przekonasz rekrutera, że chcesz pracować właśnie na tym stanowisku, w tej firmie i w tej branży, jeśli będziesz posiadać podobne doświadczenia w swoim CV. Będą one świadczyć o ciągłości i rozwoju Twoich zainteresowań.
 4. Pieniądze. Fakt, nie wszystkie programy praktyk są płatne. Są jednak i takie, które opłacane są całkiem dobrze. Tych drugich szukaj w ofertach najbardziej znanych, prestiżowych pracodawców. Nawet jeśli dopiero zaczynasz i nie możesz liczyć na angaż u topowego pracodawcy, głowa do góry! Za rok, może dwa, gdy nabierzesz już doświadczenia na bezpłatnych praktykach, twoje akcje na rynku pracy wzrosną.
 5. Praca po praktyce. Dla wielu firm, zwłaszcza dla cenionych pracodawców, programy stażowe to prawdziwa kuźnia talentów. Jeżeli zespół, dział HR i menedżer doceni Twoje kompetencje i zaangażowanie, może zdecydować o zaproponowaniu Tobie umowy o pracę. W wielu ogłoszeniach rekrutacyjnych znaleźć można nawet przyjemnie brzmiącą obietnicę „możliwości zatrudnienia”. Nie zawsze jednak znajduje ona swoje pokrycie. Najlepiej zapytać podczas następnych targów pracy, albo za pośrednictwem strony Facebook, jaki procent stażystów, zostaje zatrudnionych po odbyciu stażu.
 6. Nowe znajomości. W Polsce ponoć nic nie odbywa się bez znajomości. Może to trochę fatalistyczny obraz, ale skuteczny networking, rzeczywiście może pomóc w rozwoju Twojej kariery. Daj się poznać jako rzetelny, kreatywny profesjonalista i zarazem dobry kumpel, a za jakiś czas dowiesz się ile znaczy siła rekomendacji. Jedna rada: przed zakończeniem praktyk dodaj do znajomych współpracowników na portalach społecznościowych i utrzymuj z nimi kontakt.
 7. Wiedza o sobie. Praktyki to świetna okazja by sprawdzić siebie, swoje umiejętności, kompetencje, wiedzę. Wahasz się, w której branży, bądź na jakim stanowisku chciałbyś pracować? Dowiedz się tego w praktyce! To najlepszy, jeśli nie jedyny sposób, żeby rozwiać wszelkie wątpliwości.
 8. Lato w mieście. Rodzice ściągają Cię do rodzinnej miejscowości, a Tobie nie w smak 3 miesięczna hibernacja w małej mieścinie? Praktyka lub staż, to naprawdę dobra wymówka by zostać w mieście na dłużej. Pamiętaj jednak, że rodzina to podstawowa komórka społeczna – odwiedzaj ją w weekendy, by zdać relację z rozwoju swojej kariery.
 9. Zabłyśnij na studiach. Wiedza zdobyta na studiach okazuje się przydatna w pracy zawodowej. Wiedza zdobyta na praktykach okazuje się natomiast przydatna na uczelni. Wykładowcy cenią zorientowanych na rozwój zawodowy studentów, którzy oprócz teorii, mieli też do czynienia z praktyką.
 10. Temat na magisterkę. Każdy student staje w końcu przed trudną decyzją – jaki powinien być temat mojej pracy magisterskiej. Mała podpowiedź – im praktyczniejszy i związany z realnymi problemami biznesowymi – tym lepiej. Inspiracji najlepiej szukać w praktycznym i biznesowym środowisku.
 11. Obycie w rekrutacji. Im więcej rozmów rekrutacyjnych odbędziesz, tym mniej będziesz się stresował na kolejnej i tym celniejszych będziesz udzielał odpowiedzi. Albo w to uwierzysz, albo będziemy zmuszeni przetoczyć dowody w postaci zasad i badań psychologicznych. 

2013-04-27 ,