Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Cała prawda o kłamstwach w CV [infografika]

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_6bde2180483797064.jpg
Cała prawda o kłamstwach w CV [infografika]

Kłamstwo ma krótkie nogi. Doświadczony rekruter, przy odrobinie samozaparcia jest w stanie zweryfikować każdą informację zawartą w CV. Jeżeli przeoczy ponaginane fakty w CV kandydata – tym gorzej dla kandydata. Być może zostanie mu zaproponowana praca, ale ukrywana niekompetencja szybko wyjdzie na jaw.

Jak wynika z infografiki przygotowanej dla portalu visual.ly, aż 70% studentów przeinaczyłoby fakty ze swojego zawodowego życiorysu, jeżeli gwarantowałoby to pozytywny wynik rekrutacji. „Szansa” pojawia się nad wyraz często, skoro w aż 46% wysyłanych CV znajdują informacje, które w mniejszym bądź większym stopniu rozmijają się z prawdą.

Przy jakich rubrykach CV kandydatom najczęściej wydłużają się nosy? Wg. twórców infografiki w aż 40%  mają oni wygórowane wymagania płacowe. Trochę tego nie rozumiemy, bo każdy chciałby otrzymywać jak najwyższe wynagrodzenie – to sama prawda. Przyjrzyjmy się zatem innym pozycjom na liście najczęstszych kłamstw w życiorysie:

  • 33% aplikacji, pochodzi od kandydatów, którzy nie pamiętają co dokładnie robili na poprzednim stanowisku pracy i dopasowują swoje poprzednie obowiązki do wymagań ogłoszenia rekrutacyjnego.
  • 29% CV to dzieło kandydatów mających problemy z matematyką, albo kalendarzem, skoro mylą daty rozpoczęcia i skończenia pracy na danym stanowisku.
  • 27% życiorysów zostało przesłanych przez kandydatów, którzy legitymują się fałszywymi referencjami. Dane, na podstawie których, sformułowano ten wniosek pochodzą z USA, gdzie jak zresztą we wszystkich krajach anglosaskich referencje to podstawa. Mamy nadzieję, że analogiczny wskaźnik dla polskich kandydatów jest o wiele niższy.
  • 21% CV to dzieło kandydatów konfabulujących na temat swojego wykształcenia.

Ciekawie robi się jednak dopiero, gdy zestawimy te dane z odpowiedziami na zadane wprost pytanie, czy zdarzyło Ci się kłamać w życiorysie. Nigdy nie skłamało aż 73,5% kandydatów – przynajmniej tak twierdzą; 12,9% to rozważało; 4,1% raz w życiu minęło się prawdą, a 9,5% kilkukrotnie. Porównując to ze statystyką najczęstszych kłamstw w CV … aż boimy się wyciągać wnioski.

10% kandydatów to rekrutacyjni mitomani, którzy masowo rozsyłają swoje nieprawdziwe w każdym calu CV. Ciężkie życie rekrutera.

2013-01-18 ,