Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

5 wskazówek na pierwszy dzień w nowej pracy

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_1666d79ec23717575.jpg
5 wskazówek na pierwszy dzień w nowej pracy
Nowa firma, nowe miejsce, nowi współpracownicy, nowy szef. Nieważne jak dobrze poszły rozmowy kwalifikacyjne, pierwszy dzień w pracy jest stresujący. Przez cały dzień trzeba uważać na każdy swój krok i każde słowo, to wymaga pełnego skupienia, jednak są sposoby. Jak przetrwać pierwszy dzień w nowej pracy i zrobić wrażenie? Poniżej pięć wskazówek od Youngpro.pl 

1. Wyśpij się

Naprawdę. Odpowiednia ilość snu pozwala skupić się przez długi czas. Zasiadanie pierwszego dnia do biurka z wielkim kubkiem mocnej kawy, również nie musi być dobrze odebrane. Dlatego przed rozpoczęciem pracy połóż się do łóżka wcześniej, najlepiej z dwa tygodnie wcześniej. Według ekspertów potrzeba około 14 dni na przestawienie naszego zegara biologicznego na nowe godziny. Niestety, wstawanie do pracy na godzinę 8:00 może wymagać trochę więcej treningu niż zrywanie się na popołudniowy wykład. Dlatego daj sobie i swojemu organizmowi trochę czasu na przygotowanie. 

2. Jazda próbna

Nieważne czym będziesz podróżujesz – samochodem, tramwajem czy rowerem. Weź swój środek lokomocji na jazdę próbną, najlepiej w godzinach dojazdu do pracy. Sprawdź ile czasu zajmuje Ci dojazd i dodaj do tego czasu 15 minut. W trakcie jazdy próbnej sprawdź również gdzie możesz zaparkować samochód lub rower. Oszczędzi Ci to wiele stresu i uchroni przed największym błędem pierwszego dnia w pracy, czyli spóźnieniem. 

3. Odrób pracę domową

Od rozmów kwalifikacyjnych do otrzymania oferty pracy może upłynąć sporo czasu. Dlatego przed pierwszym dniem w pracy przypomnij sobie dokładnie dostępne informacje o firmie. Sprawdź również strony klientów i portale branżowe. Dzięki temu zbierzesz pakiet niezbędnych informacji, które pozwolą Ci zabłysnąć przed nowym przełożonym i współpracownikami. Będziesz wiedział dokładnie o kim rozmawiacie i przypomnisz sobie branżowy żargon. 

4. Notuj

Sama praca domowa jest dobrą podstawą, jednak pewne jest, że pierwszego dnia zostaniesz zasypany nowymi informacjami. Dlatego przygotuj sobie podręczny notes i długopis w którym możesz zapisać wszystko. Nie wierz sobie, że zapamiętasz wszystko bez problemu. Z pewnością pamiętasz sytuację z wykładu, gdzie mówiłeś sobie „Nie zapisuję, bo i tak zapamiętam”, a następnego dnia nie pamiętałeś nawet o co chodziło. Warto zapisać rzeczy, które na pierwszy rzut oka wydają się oczywiste lub łatwe do zapamiętania, ponieważ właśnie o tych najszybciej zapominamy. 

5. Nie wiesz? Pytaj

Pierwszego dnia na pewno w Twojej głowie pojawi się mnóstwo niejasności. Dlatego dobrym sposobem na uzyskanie odpowiedzi jest … zadawanie pytań. Jeżeli czegoś nie wiesz lub nie jesteś pewny, zapytaj współpracownika lub przełożonego i poproś o wyjaśnienie. W pierwszych dniach jesteś wdrażany do pracy, więc nikogo nie powinny dziwić Twoje pytania. Jest jednak pewna pułapka – pytaj tylko raz. Jeżeli uzyskasz odpowiedź - zapamiętaj ją, a najlepiej zapisz (patrz punkt 4.). Nawet najbardziej cierpliwi współpracownicy nie wytrzymają piątej instrukcji obsługi faksu z rzędu. 

Bonus:

Jeżeli masz już trochę doświadczenia i pierwszego dnia jest okazja by porozmawiać z bezpośrednim przełożonym – zrób to. Typów zarządzania i komunikacji jest mnóstwo, dlatego warto dowiedzieć się czy Twój szef chce codziennie dowiadywać się postępach w pracy, czy tylko w przypadku większych wydarzeń. Ustalcie Wasze wspólne zasady, dzięki temu będzie Wam łatwiej współpracować. 

2013-11-15 ,