Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

5 wskazówek - jak efektywnie pracować w domu

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_e290cc04054791142.jpg
5 wskazówek - jak efektywnie pracować w domu
Home-office, praca zdalna czy po prostu praca w domu – jakkolwiek ją nazwać – jest dużym wyzwaniem dla osób z problemami z motywacją. Jak skutecznie i efektywnie pracować w domu? Jest kilka prostych zasad, które pozwalają skupić się na wykonywaniu zadań i uniknięciu niepotrzebnego rozproszenia. Oto niektóre z nich.

Znajdź miejsce

Wybierz miejsce w domu, które możesz przeznaczyć na pracę. Pamiętaj, że powinno być dobrze oświetlone i w miarę możliwości ergonomiczne. Przygotuj na nim swoje materiały i narzędzia niezbędne do pracy – pozwoli Ci to uniknąć ciągłego szukania i przerywania pracy. Najlepiej jeżeli będzie to stałe miejsce w którym codziennie w ciszy i odseparowany od domowników możesz spokojnie skupić się na zadaniach. Dodatkowo zaznacz swoim współlokatorom, że jest to miejsce z którego powinni „pożyczać” rzeczy – dzięki temu masz gwarancję, że Twoje stanowisko będzie zawsze gotowe do pracy. 

Znajdź miejsce … na komputerze

Większość zawodów, które wymagają pracy zdalnej (home-office) związana jest z pracą przy komputerze. Dlatego podobnie jak swoje domowe biuro powinieneś przygotować miejsce pracy na komputerze. Najlepiej będzie gdy utworzysz do celów zawodowych osobne konto, na którym będziesz miał dostęp tylko do programów potrzebnych Ci do wykonywania pracy. Jednocześnie łatwiej będzie Ci zorganizować dane. Dzięki temu prywatne sprawy nie będą Cię rozpraszały, a jednocześnie unikniesz załatwiania spraw zawodowych w czasie wolnym.

Ustal plan

To jeden z trudniejszych elementów pracy w domu, ponieważ poza ustaleniem planu, należy się go trzymać. Jeżeli możesz to podziel dzień na kilka części i przeznacz go na ogólne zadania. W ten sposób nie będziesz się rozdrabniał przy planowaniu, a Twoja efektywność nie ucierpi. Pamiętaj o przynajmniej jednej dłuższej przerwie w ciągu dnia. Planuj czas pracy tak, żeby czas wolny, który możesz wykorzystać dla siebie znajdował się po wykonaniu wszystkich zadań służbowych. 

Pracuj w biurowym rytmie

Nawet na najbardziej samodzielnych stanowiskach trzeba współpracować z ludźmi, dlatego istotne jest, żeby godziny pracy w domu w większej części pokrywały się z typowymi dla Twojej branży. Jeżeli większość współpracujących biur jest czynne w godzinach 8 – 16, to takie też powinny być godziny Twojej pracy. Nie pracuj ponad siły, jeżeli nie masz zaległości to po 8 h efektywnej pracy masz czas dla siebie. Zasada ta działa również w drugą stronę – jeżeli po 4 h pracy zrobiłeś już wszystko, sprawdź raz jeszcze.

Ubierz się jak do biura

To raczej swobodna sugestia niż skuteczny sposób – jednak doświadczeni potwierdzają – ubieranie się w domu „jak do pracy” pomaga w skupieniu, ułatwia przygotowanie się do nagłego spotkania służbowego i daje domownikom / współlokatorom wyraźny sygnał – „Pracuję – nie przeszkadzać”. 

2013-10-11 ,