Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

5 trików – jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_47fcd3cbc29149337.jpg
5 trików – jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna to kluczowy moment w procesie rekrutacji. Często wiąże się z dużym stresem dla kandydata, który wynika z nieodpowiedniego przygotowania. Poniżej zebraliśmy 5 trików, które pozwolą lepiej przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. 

Zrób research

Dokładnie zbadaj 3 elementy. Po pierwsze – organizację. Sprawdź informacje o firmie, jakie świadczy usługi, co produkuje, gdzie ma siedzibę i filie, jaki jest jej kapitał. Istotne jest również by wiedzieć jaką firma ma wizję, misję i cele strategiczne – ich znajomość pozwoli Ci lepiej odpowiadać na pytania rekrutera. Po drugie – stanowisko. Sprawdź dokładnie ofertę na którą aplikowałeś, poszukaj podobnych stanowisk w innych firmach i znajdź miejsce w strukturze organizacji – pozwoli Ci to uniknąć rozczarowań i niepewności, oraz doda Ci sporo komfortu w trakcie rozmowy. Po trzecie – siebie. Ponownie dokładnie przeczytaj swoje CV i list motywacyjny, sprawdź co na Twój temat mówi Internet, przypomnij sobie dokładne nazwy szkoleń, organizacji i szkół, oraz daty współpracy. Rekruter będzie miał te informacje w CV, ale kandydat powinien mieć je w głowie – w końcu są to rzeczy, którymi chce przekonać pracodawcę do zatrudnienia.

Zrób raport

Spisz najistotniejsze według Ciebie rzeczy, które mogą przydać Ci się na rozmowie. Zapisz dokładnie nazwę firmy, imię i nazwisko rekrutera, adres, godzinę i resztę uwag, które wynikają z punktu pierwszego. Możesz również sprawdzić w sieci z kim odbędzie się spotkanie, to sprawi, że będziesz czuł się bardziej komfortowo w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. W tym triku ważne jest, żeby dać sobie odpowiednio dużo czasu. Nie rób raportu dzień przed rozmową – przygotuj raport wcześniej, żeby móc się z nim dokładnie zapoznać. W drodze na spotkanie przeczytaj go raz jeszcze i przypomnij sobie wszystkie szczegóły. 

Przećwicz

Poproś kogoś z kim mógłbyś przećwiczyć rozmowę kwalifikacyjną. Możesz skorzystać z naszej listy pytań. Dzięki temu osoba z którą będziesz ćwiczył może zadać Ci profesjonalne pytania, a Ty nie będziesz zaskoczony na rozmowie kwalifikacyjnej. Nie ćwicz odpowiedzi pamięciowo – zwróć uwagę jakie podstawowe informacje powinna zawierać odpowiedź na podobne pytania, jednak nie ucz się ich na pamięć – sprawny rekruter od razu zauważy, że odpowiedzi są wyuczone i niekoniecznie szczere. Po ćwiczeniu poproś swojego kompana o informację zwrotną i popracuj sam nad płynnością wypowiedzi i ich zawartością. Pamiętaj, żeby nie wtrącać wielu dygresji, ale jednocześnie nie odpowiadaj jednym zdaniem. 

Przygotuj pytania

Rozmowa kwalifikacyjna to rozmowa – nie przesłuchanie. Dlatego na pewno pojawi się miejsce na pytania z Twojej strony, które są jak najbardziej dobrze widziane na rozmowie. Przygotuj sobie listę rzeczy, które najbardziej Cię interesują w związku z pracą w firmie. Najlepiej wykorzystaj do tego wcześniejszy raport. Możesz odwołać się do zdobytej wiedzy o firmie i zadać dodatkowe pytania, które ją potwierdzą. Zadając takie pytania przekonasz rekrutera, że jesteś zainteresowany stanowiskiem. Jeżeli uda Ci się zbudować dobrą relację z rekruterem to zawsze możesz poprosić o pokazanie swojego przyszłego miejsca pracy. To rozluźni atmosferę, zobaczysz gdzie będziesz w przyszłości pracował, a może nawet poznasz przyszłych współpracowników.

Daj sobie czas

Przygotowanie merytoryczne to podstawa, jednak diabeł tkwi w szczegółach. Dlatego wybierz i przygotuj sobie wcześniej ubrania na rozmowę kwalifikacyjną, sprawdź czy masz teczkę z referencjami, sprawdź jak dojechać na miejsce rozmowy i gdzie możesz zaparkować. Takie przygotowanie pozwoli Ci uniknąć nerwowego prasowania koszuli kwadrans przed wyjściem na rozmowę kwalifikacyjną. 


Bonus: Pamiętaj, że dobre przygotowanie jest ważne, jednak najistotniejsze są Twoje kompetencje. Powodzenia!

2013-10-25 ,