Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

5 rzeczy, które należy zrobić przed przyjęciem oferty pracy

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_6896a8696b5765555.jpg
5 rzeczy, które należy zrobić przed przyjęciem oferty pracy
Moment, który jest dla wielu szukających pracy długo wyczekiwaną chwilą – telefon od pracodawcy z ofertą pracy. Euforia, zadowolenie – te emocje towarzyszą takim rozmowom, jednak jest kilka rzeczy nad którymi warto się zastanowić przed powiedzeniem „Tak” ofercie pracy. 
 
1. Daj sobie czas
 
Jeżeli dzwoni do Ciebie rekruter i proponuje pracę nie odpowiadaj od razu. Daj sobie czas na zastanowienie i dokładne przemyślenie oferty. Podziękuj za propozycję, powiedz, że musisz się nad nią zastanowić i umów się z rekruterem na telefon w konkretnym terminie. Pamiętaj jednak, że nie możesz kazać mu długo czekać – najdłużej 2-3 robocze – to będzie optymalny czas by wykonać kolejne punkty. 
 
2. Zrób przegląd oferty
 
Gdy rekruter czeka na Twoją odpowiedź, nie trać czasu. Sprawdź ponownie ofertę i upewnij się, że spełnia ona Twoje wymagania. Dowiedz się jakie benefity i dodatki obejmuje przedstawiana Tobie propozycja. 
 
Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości – przejdź do punktu 3. 
 
3. Pytaj
 
Zastanawiasz się nad ofertą pracy, ale nie jesteś pewien jak będą wyglądały jej szczegóły? Pytaj i dowiaduj się. Pamiętaj, fora internetowe nie są najbardziej wiarygodnym źródłem informacji. Jeżeli chcesz czegokolwiek się dowiedzieć, zadzwoń do rekrutera i dopytaj o nurtujące się kwestie związane z propozycją pracy. To ułatwi Ci pierwsze dni w nowej pracy – będziesz mógł skupić się na nowych zadaniach, bez dowiadywania się do kogo raportujesz pracę lub w jakim zespole pracujesz. 
 
Jeżeli niekoniecznie wszystkie warunku oferty Ci odpowiadają – przejdź do punktu 4. 
 
4. Negocjuj
 
Nie przekonuje Cię karnet na siłownię lub darmowe przedszkole? Spróbuj negocjować. Podobnie jak z wynagrodzeniem – jeżeli jest niższe od Twoich oczekiwań, postaraj się dowiedzieć czy pracodawca może Ci w jakiś sposób tę różnicę w wynagrodzeniu rekompensować – np. elastycznym czasem pracy lub inną nazwą stanowiska. Takie negocjacje mogą zapewnić Ci lepszy start kariery. 
 
5. Opracuj plan ewakuacji
 
Dostałeś ofertę pracy, a pracujesz w innym miejscu? Dowiedz się dokładnie jaki masz okres wypowiedzenia i kiedy jesteś dostępny dla nowego pracodawcy. Jeżeli jesteś bezrobotny – możesz zacząć od zaraz. Jeżeli jednak masz miesięczny okres wypowiedzenia – pamiętaj, że przeważnie ma ono skutek na koniec miesiąca – a nowy pracodawca nalega na wcześniejsze rozpoczęcie pracy, spróbuj negocjować z aktualnym pracodawcą. Pamiętaj, żeby zachować dobre relacje i odejść tak, by nie spalić za sobą mostów. Weź również pod uwagę, że zmiana pracodawcy to często znaczny krok, dlatego warto zapewnić sobie kilka dni wolnego przed rozpoczęciem nowej pracy i chwilę odpocząć. 
 
 
Jeżeli dotarłeś do tego miejsca, pozostał ostatni krok – śmiało dzwoń i powiedz rekruterowi „Tak”. Powodzenia!
2014-04-04 ,