Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

5 kroków – Jak przyspieszyć poszukiwanie pracy?

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_c96e40d43e8866717.jpg
5 kroków – Jak przyspieszyć poszukiwanie pracy?
Dziesiątki, czasem setki wysłanych CV i nadal brak zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne? Sytuacja na rynku pracy nie napawa optymizmem, jednak są sposoby na przyspieszenie poszukiwań pracy. W 5 krokach przedstawiamy jak nadać karierze dynamizmu. Należy jak zawsze – zacząć od siebie. 

Krok 1. Oceń status quo

Pierwszy i najważniejszy etap. Sprawdź dokładnie do jakich firm i na jakie stanowiska wysłałeś już aplikacje. Przejrzyj dokładnie swoje CV, czy na pewno nie znajdują się w nich błędy. Najlepiej poproś kogoś znajomego kto obiektywnym okiem spojrzy na dokumenty aplikacyjne. Przeprowadź również ewaluację swoich kompetencji, sprawdź czy na pewno ogłoszenia na które aplikujesz są zbieżne z Twoimi doświadczeniami i umiejętnościami. Gdy wyłonisz już profil siebie jako kandydata – sprawdź w jakich branżach i na jakich stanowiskach mógłbyś pracować. W ten sposób stworzysz sobie klucz do wyboru firm oraz ogłoszeń na które powinieneś aplikować – najlepiej przygotuj sobie listę firm w Twojej okolicy i sprawdź czy nie poszukują kandydatów. 

Krok 2. Ustal konkretny plan

Sprawdź ile czasu jesteś w stanie poświęcić na poszukiwanie pracy – dziennie / tygodniowo i ustal dokładnie kiedy będziesz się tym zajmował. Aplikacja i przygotowanie odpowiedniego CV i listu motywacyjnego wbrew pozorom wymaga skupienia. Przygotuj listę portali pracy na których znajdziesz najbardziej interesujące Cię ogłoszenia. Stwórz podobną listę zakładek kariery na stronach internetowych pracodawców, którzy mogą szukać kandydatów na podobne stanowiska. Tak przygotowany określ dokładne terminy i ściśle się ich trzymaj. Pamiętaj żeby monitorować postępy.

Krok 3. Przypomnij się

Czas na działanie. Sprawdź swoją listę kontaktów i daj im wyraźny znak, że poszukujesz pracy. Poinformuj jakie stanowiska lub branża Cię interesują, przypomnij im jakie masz kompetencje. Jest spora grupa firm, która szuka kandydatów najpierw wśród swoich znajomych. Pamiętaj, że kontakty to nie tylko najbliżsi znajomi, napisz lub zadzwoń do byłych współpracowników, znajomych ze studiów. Dodatkowo uzupełnij swoje profil na portalach społeczności kariery, pokaż informacje zawodowe o sobie i zaznacz wyraźnie, że szukasz nowych doświadczeń.

Krok 4. Zgłoś się do agencji rekrutacyjnej

Przez największe agencje rekrutacyjne i headhunterskie przewijają się setki ofert pracy, współpracują z nimi najwięksi pracodawcy, więc niezależnie od branży i stanowiska warto się do nich zgłosić i postarać by trafić do ich bazy kandydatów. Jeżeli wcześniej udało Ci się trafić na rozmowy kwalifikacyjne to przypomnij się rekruterom. Zapytaj o nowe procesy rekrutacyjne i plany. Każdy kontakt jest cenny, dlatego nie ograniczaj się i spróbuj swoich sił w najlepszych agencjach rekrutacyjnych. 

Krok 5. Uwierz w networking

Modne ostatnio zjawisko, do którego jeszcze nie wszyscy się przekonali, poleca na rozwijaniu sieci kontaktów w sytuacjach biznesowych (rzadziej prywatnych). Punkt pierwszy – przygotuj wizytówki. Punkt drugi – sprawdź gdzie w najbliższym czasie będą odbywały się spotkania, konferencje lub meetingi branż lub grup zawodowych, które Cię najbardziej interesują. Nawet na najbardziej formalnych spotkaniach jest czas na rozmowę i wymianę spostrzeżeń – to idealny moment by się zaprezentować i opowiedzieć kilka słów o swoich doświadczeniach. Nawet najprzyjemniejsza rozmowa telefoniczna lub najlepiej napisany mail nie zastąpi bezpośredniej rozmowy i dobrego wrażenia. Dlatego – działaj!

2013-11-08 ,