Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

3 studenckie postanowienia noworoczne

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_eafafa59614902539.jpg
3 studenckie postanowienia noworoczne

Niemal co drugi Polak zrobił postanowienia noworoczne na 2013 rok. Koniec z nałogami, smukła sylwetka, wymarzona wycieczka … świetnie, ale co roku warto zrobić też coś dla swojej kariery. Rynek pracy jest coraz trudniejszy, warto więc rozwinąć skrzydła w nowym roku. Jakie postanowienia noworoczne przybliżą studenta i absolwenta do celu? Mamy kilka propozycji.

Coś dla kariery: wakacyjna praktyka w dobrej firmie

Doświadczenie zdobyte na praktykach jest bezcenne i stanowi najważniejszą kartę przetargową podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Na rynku pracy najwyżej oceniane są referencje od cenionych, znanych pracodawców, a także największych organizacji pozarządowych. Im dłuższa praktyka – tym lepiej. Inną nie do przecenienia korzyścią z wakacyjnej pracy jest możliwość zostania w firmie na dłużej, w roli pracownika etatowego – jak tego dokonać radziliśmy w Praktycznym Przewodniku Jak Zostać Zatrudnionym Po Praktykach.

Fakt, 3 miesiące wakacji wielu studentów wolałoby zarezerwować tylko dla siebie, na długo wyczekiwany odpoczynek, jednak realia rynku pracy pozostają niezmiennie trudne, szczególnie dla absolwentów. Może się okazać, że Ci którzy dali sobie czas na studiach, dostaną go w nadmiarze na bezrobociu, a jak alarmuje Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami w 2013 roku, bezrobocie wśród absolwentów może przekroczyć 30%.

Czasy, w których praktyka studencka oznaczała praktykę bezpłatnego parzenia kawy powoli mijają. By się jednak nie naciąć polecimy kilku dobrych pracodawców, u których można liczyć na twórcze i pracowite spędzenie wakacji. PwC / Grupa Allegro / Grafton Recruitment Polska / Gemius SA

Coś dla wiedzy: zdać certyfikat językowy/zapisać się na kurs drugiego języka obcego

Znajomość języków obcych to w realiach globalnej gospodarki must have. Przeglądając oferty pracy najlepszych pracodawców wręcz nie sposób znaleźć takie, w którym nie byłaby wyszczególniona w polu „wymagamy”. Angielski to podstawa, ale inne języki są bardzo mile widziane. Poligloci mogą ponadto liczyć na wynegocjowanie wyższych zarobków, dlatego warto potraktować naukę języków obcych jako inwestycję przynoszącą wymierne korzyści.

Druga sprawa – centra usług wspólnych rosną w Polsce w siłę. Mieszają się w nich wszystkie języki świata, a pracujący tam specjaliści na co dzień używają języka obcego w kontakcie z native speaker’ami. Agencje pracy poszukujące pracowników dla klientów z tej branży chętnie zatrudniają absolwentów kierunków filologicznych. Centra Usług Wspólnych intensywnie rozwijają się w dużych miastach, a w szczególności, w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, czy w Krakowie.

Sam fakt posiadania certyfikatu językowego w swoim portfolio nie zrobi wrażenia na rekruterze. W większości przypadków i tak sprawdzenie znajomości języka obcego nastąpi podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Stanowi jednakże dobry cel, który zmobilizuje do nauki i otworzy wiele możliwości studiowania poza granicami Polski.

Coś dla siebie – rozwinąć swoją pasję

Koniec roku to czas podsumowań. Jednym z nich jest odpowiedź na pytanie, czy ostatnie 12 miesięcy spędziliśmy na Facebook’u, przy serialach, przed telewizorem, czy znaleźliśmy czas na bardziej twórcze i rozwijające aktywności. Na przykład pasje. Dają dużo radości, wspierają harmonijny rozwój, stanowią przystań wolną od problemów codzienności. Długo i intensywnie rozwijane hobby może być podstawą do prowadzenia własnego biznesu, z pasją.

Co warto sobie postanowić w tym zakresie, nie będziemy doradzać. Życzymy znalezienia optymalnego, ale ambitnego celu!

2013-01-02 ,