Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Pytanie do eksperta: Na co zwrócić uwagę podpisując umowę o pracę?

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_f0239a97f49259532.jpg
Pytanie do eksperta: Na co zwrócić uwagę podpisując umowę o pracę?
Umowa o pracę, mimo swojej powszechności nadal kryje wiele tajemnic, a niewielu ma motywację do tego by wertować Kodeks Pracy w poszukiwaniu informacji. Podpisując umowę o pracę warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii - jakich? Poniżej odpowiedź ekspertów Grafton Recruitment - Agata Naklicka -Recruitment Consultant, Natalia Janusiak - Junior Recruitment Consultant i Anna Rogala - Recruitment Consultant

Przy zatrudnianiu nowego pracownika pracodawca podejmuje decyzję, jaki rodzaj umowy może zaproponować pracownikowi biorąc pod uwagę charakter zatrudnienia i  rodzaj wykonywanych zadań. Jeżeli praca odbywa się w ustalonym miejscu i czasie, pod nadzorem przełożonego, zgodnie z przepisami prawa pracy powinna zostać zawarta umowa o pracę.

Zgodnie z Art. 29 § 1 Kodeksu Pracy, aby umowa zawarta była zgodnie z przepisami prawa pracy powinna zawierać następujące elementy:
1. rodzaj umowy,
2. miejsce wykonywania pracy,
3. informacje o wysokości wynagrodzenia za pracę,
4. wymiar czasu pracy,
5. termin rozpoczęcia pracy.

Istotne jest również, aby umowa zawarta była w formie pisemnej – jeżeli forma pisemna nie została zachowana, pracodawca powinien najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika potwierdzić na piśmie ustalenia dotyczące stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków (§ 2).

Podpisując umowę, pracownik powinien zweryfikować swoje dane personalne, aby umowa miała moc prawną i właściwe dane trafiły do ZUS-u.  Jeśli umowa zawiera więcej niż jedną stronę, na każdej z nich powinna znaleźć się parafka pracownika i osoby reprezentującej pracodawcę. Ważna dla pracownika jest również zawarta w umowie informacja dotycząca okresu wypowiedzenia umowy, dlatego przed podpisaniem dokumentu warto sprawdzić czy jest prawidłowa. Do umowy powinien być dołączony zakres obowiązków i kompetencji pracownika, czyli dokument zawierający informacje o zadaniach na stanowisku pracy.Chcesz dowiedzieć się więcej o rynku pracy, rozwoju zawodowym, wymaganiom stawianym przez pracodawców? Prześlij swoje pytanie na adres mailowy kontakt@youngpro.pl

2013-10-03 ,