Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Pytanie do eksperta: kiedy pokazać referencje od pracodawców?

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_f1a79099434262037.jpg
Pytanie do eksperta: kiedy pokazać referencje od pracodawców?
Referencje niejednokrotnie mogą pełnić kluczową rolę w procesie rekrutacyjnym. Jednak ich brak nie przekreśla całkowicie naszej szansy na otrzymanie pożądanej przez nas posady. Posiadanie referencji może okazać się przepustką, która otworzy nam drzwi do wymarzonej kariery. Na pytanie: na jakim etapie rekrutacji pokazać referencje od pracodawców, odpowiada Jolanta Toton, Recruitment Consultant w Grafton Recruitment Poland.


Bardzo ważną kwestią jest czy referencje w ogóle są wymagane przy danym procesie rekrutacji do firmy. Z reguły osoby po stażach czy po pierwszych doświadczeniach zawodowych nie potrzebują referencji, jednak wraz z dalszym rozwojem takie referencje mogą pełnić kluczową rolę. Bywa nawet, że referencje potrafią zaważyć o potencjalnej ofercie pracy. Warto prosić o referencje po zakończonej współpracy, jednak należy pamiętać że takie referencje, które wkładamy na dno szuflady nie zawsze są adekwatne do oczekiwań potencjalnego pracodawcy.
Po pierwsze może być to problem z ich formą np. język (np. są po angielsku gdyż nasz przełożony był anglojęzyczny) lub są też zbyt ogólne, lakoniczne nie opisujące obszarów nad którymi pracowaliśmy. Jeżeli oczywiście pracujesz jako grafik lub architekt i posiadasz swoje portfolio to również może być swojego rodzaju referencją. Pamiętajmy jednak, że one nie opisują Twoich miękkich kompetencji takich jak np. praca zespołowa. Coraz bardziej decydującą role odgrywają referencje ustne. Często agencja rekrutacyjna ma za zadanie sprawdzenie referencji. Ważne, aby gromadzić osoby kontaktowe, które mogą udzielić korzystnych referencji. Zazwyczaj jest to osoba, która była naszym przełożonym lub klientem. Referencje, jeżeli takie posiadamy, nie powinny być kopiowane i wysyłane na każde odpowiedziane przez nas ogłoszenie o pracę. Warto wspomnieć w mailu, że posiada się referencje i można je dostarczyć, dodatkowo zakomunikować na rozmowie rekrutacyjnej iż w przypadku chęci jest możliwość przekazania kontaktu do osoby, która może udzielić referencji lub też zabrać ze sobą pisemną formę. Jeżeli uzgodniliśmy z poprzednim przełożonym, iż jest gotowy udzielać rekomendacji można dodać wzmiankę w cv: ,,kontakt referencyjny”. Nie zapomnijmy określić stanowiska czy relacji zawodowej (czy osoba do której podajemy kontakt była np. bezpośrednim managerem.)
Bądźmy przygotowani na to, że padnie pytanie o referencje i aby skrócić proces przygotowań referencji, dotarcia do poprzednich pracodawców bądźmy gotowi na taką okoliczność. Taki dokument czy kontakt w perspektywie osoby rekrutującej minimalizuje ryzyko zarekomendowania niewłaściwej osoby.  Oczywiście, nie zawsze pracodawca się fatyguje aby uzyskać referencje od potencjalnego pracownika, jednak czym ważniejsze, na kluczowe stanowisko w organizacji posiadanie przygotowanych referencji przemawia na naszą korzyść i zwiększa prawdopodobieństwo zatrudnienia. Nie martw się, jeśli nie posiadasz referencji lub nie chce ich nam przygotować poprzedni pracodawca (prawo nie reguluje tej kwestii i pracodawca nie ma obowiązku udzielać przy zakończeniu stosunku pracy referencji, jak dotyczy to świadectwa pracy) ponieważ nie przekreśla to Twoich szans na zatrudnienie. Jednak zawsze warto, o ile to możliwe zachować dobre relacje i przy okazji odejścia z firmy zatroszczyć się o referencje ustne lub pisemne.


Chcesz dowiedzieć się więcej o rynku pracy, rozwoju zawodowym, wymaganiom stawianym przez pracodawców? Prześlij swoje pytanie na adres mailowy kontakt@youngpro.pl


2013-07-23 ,