Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Pytanie do eksperta: jaka umowa jest najbardziej korzystna dla studenta?

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_f1a79099434322815.jpg
Pytanie do eksperta: jaka umowa jest najbardziej korzystna dla studenta?
Okres studiów to nie tylko czas, który młodzi ludzie poświęcają na naukę. Coraz częściej studenci podejmują pracę zarobkową, wszelkiego rodzaju praktyki oraz staże. Największym problemem wśród nich jest podpisanie korzystnej dla siebie umowy. Rodzajów umów jest wiele. Jaka jest najbardziej korzystna dla studenta? Podpowiada Agata Naklicka, Recruitment Consultant i Jolanta Hryszkiewicz Payroll Specialist w Grafton Recruitment Poland.


Letnie miesiące to czas wypełniony różnego rodzaju ofertami pracy skierowanymi do studentów. Okres wakacji daje studentom możliwość podjęcia zatrudnienia i zdobycia cennego doświadczenia zawodowego, które zaowocuje w przyszłości. Jaka forma zatrudnienia jest najkorzystniejsza - to pytanie, przed którym staje aktywnie poszukujący pracy zarobkowej student. Dla osoby uczącej się, która nie ukończyła 26 roku życia korzystnym rozwiązaniem jest zatrudnienie w oparciu o umowę zlecenie.

Umowa zlecenie jest rodzajem cywilnoprawnej umowy łączącej dwie strony – jedną z najczęściej spotykanych podstaw świadczenia usług, tzw. umowa starannego działania (zgodnie z art. 734 § 1 k.c.). Zgodnie z Ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych w momencie, kiedy umowa zlecenie zawierana jest ze studentem nie podlega ona obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu, co wpływa na wysokość wynagrodzenia - taki zleceniobiorca otrzymuje wyższe wynagrodzenie netto. Ubezpieczeniom tym umowa może podlegać dobrowolnie.

Aby student pracujący na umowę zlecenie nie podlegał ubezpieczeniu, musi być osobą do 26 roku życia i posiadać status studenta przez cały czas trwania umowy zlecenia. Pamiętać należy, że statusu studenta nie mają zatem osoby kształcące się na studiach podyplomowych i doktoranckich.

Przy zatrudnieniu na umowę zlecenie wynagrodzenie jest naliczane na podstawie ewidencji (grafiku godzin) zaakceptowanej przez przełożonego. Poza korzystnym dla studenta wynagrodzeniem otrzymywanym z tytułu umowy zlecenia dodatkowym atutem jest elastyczność tej formy zatrudnienia. Wykonanie zlecenia może nastąpić w ustalonych wspólnie ze zleceniobiorcą godzinach, mogą być to godziny nieregularne, w dowolnej liczbie dziennie, często praca może być wykonywana zdalnie.


Chcesz dowiedzieć się więcej o rynku pracy, rozwoju zawodowym, wymaganiom stawianym przez pracodawców? Prześlij swoje pytanie na adres mailowy kontakt@youngpro.pl


2013-08-29 ,