Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Pytanie do eksperta: Jak zrezygnować z oferty pracy?

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_f1a79099435194803.jpg
Pytanie do eksperta: Jak zrezygnować z oferty pracy?
Sytuacja prawie idealna. Po okresie intensywego szukania pracy, wysyłania CV i odbyciu wielu rozmów kwalifikacyjnych - pojawiają się oferta pracy, a nawet dwie. Z jednej trzeba zrezygnować. Jak odmówić pracodawcy tak, by nie spalić za sobą mostów? Odpowiada Iwona Mitros - Marketing Coordinator w Grafton Recruitment.

Iwona Mitros - Marketing Coordinator w Grafton Recruitment - Setki ofert pracy i tysiące kandydatów to codzienność rynku pracy. Każdego dnia firmy poszukują najlepszych kandydatów do swoich organizacji a kandydaci próbują otrzymać wymarzoną pracę. Konkurencyjność na rynku pracy w przypadku większości branż jest bardzo duża. Jeżeli jesteśmy na etapie zmiany pracy to zazwyczaj ze zdwojona siłą korzystamy ze wszelkich możliwych źródeł, od portali pracy, serwisów społecznościowych po  polecenia naszych znajomych.  Cieszymy się kiedy uda nam się po wielu trudach, czasami tygodniowych lub miesięcznych poszukiwaniach, wieloetapowych rozmowach rekrutacyjnych znaleźć pracę. Co zrobić kiedy biorąc jednocześnie udział w kilku projektach otrzymamy w zbliżonym czasie więcej niż jedną ofertę pracy?

Przede wszystkim podczas rozmowy rekrutacyjnej, rekruter znając sytuację kandydata powinien zadać mu pytanie o udział w innych projektach rekrutacyjnych. Chodzi przede wszystkim o to aby ustalić na jakim etapie są inne procesy i na przykład w miarę możliwości przyspieszyć nasz proces. Oczywiście tego typu pytania powinny wyjść ze strony rekrutera. Na pewno pozwoli to wyjaśnić możliwość odrzucenia w przyszłości danej oferty pracy jeżeli wyprzedzi nas inna firma. Nie będzie to zaskoczeniem dla danej organizacji. 

Po stronie kandydata bardzo ważne jest aby po otrzymaniu oferty pracy od razu poinformować osoby rekrutujące w firmach, w których bierze udział w procesach rekrutacyjnych, o fakcie otrzymania i przyjęcia danej oferty oraz chęci zakończenia udziału w rekrutacji.  Jest bardzo małe prawdopodobieństwo aby otrzymać w jednym dniu dwie oferty i nie mieć możliwości powiadomienia firmy, której oferty nie przyjmiemy, o tym fakcie. Co więcej odradzam przyjmowanie jednej oferty i oczekiwanie na inną aby je później porównać i wybrać lepszą. Jeżeli dzień przed rozpoczęciem pracy ktoś informuje przyszłego pracodawcę o wyborze innej oferty przedstawia się w świetle wysoce nieprofesjonalnym. Wszyscy powinniśmy być wobec siebie szczerzy i nie marnować czasu obu stron. Jeżeli znalazłam super kandydata na stanowisko do mojej firmy i przyjął on ofertę pracy to dziękuję pozostałym kandydatom za udział w procesie i przekazuję im odpowiednią informację zwrotną. Tak samo w przypadku przyjęcia oferty pracy przez kandydata warto w miarę możliwości, po podpisaniu np. listu intencyjnego, przekazać taką informację pozostałym firmom, w których jesteśmy zaangażowani w projekty rekrutacyjne.

W przypadku naszej branży stosunkowo często otrzymujemy informacje od kandydatów o wycofaniu się z projektu rekrutacyjnego lub odrzuceniu oferty pracy. Jeżeli powód jest odpowiedni i kandydat zrobi to stosunkowo wcześnie w przyszłości zawsze może liczyć na nasza pomoc. 

2013-11-07 ,