Znajdź pracę SZYBCIEJ!

Zarejestruj się
w logo
i otrzymaj
darmowy e-book!

DARMOWY E-BOOK!

book

Zostań młodym profesjonalistą!

Zdobądź pracę swoich marzeń!

ZAREJESTRUJ SIĘ

sonda

Pytanie do eksperta: jak zdobyć referencje po praktykach?

http://youngpro.pl/uploads/artykuly/artykul_f1a79099431634550.jpg
Pytanie do eksperta: jak zdobyć referencje po praktykach?
Dokumenty aplikacyjne to pierwszy kontakt pracodawcy z Nami. Ich poprawność jest niezwykle ważna. Referencje – o których uzyskaniu często zapominamy po ukończonych praktykach, dodane do naszego Curriculum Vitae lub listu motywacyjnego sprawiają, iż stajemy się dużo bardziej wiarygodnymi kandydatami na dane stanowisko. Na pytanie: jak zdobyć referencje po praktykach, odpowiada Katarzyna Antczak, Junior Reaserch Consultant w Grafton Technologies.

Referencje to na ogół pozytywna opinia pracodawcy o swoim pracowniku. Może je wystawić również przełożony czy opiekun praktyk. Dlatego po każdych praktykach, nawet tych krótkich, warto zbierać takie opinie na swój temat. Nie wiadomo, czy w przyszłości nam to nie zaowocuje. Coraz częściej pracodawcy patrzą nie tylko na wykształcenie i umiejętności, ale też na referencje. Pracownik, który jest chwalony przez swojego byłego pracodawcę, staje się bardziej atrakcyjny i wiarygodny. Wszelkie referencje możemy załączać do naszych dokumentów aplikacyjnych.

Chcąc uzyskać referencje od swojego pracodawcy musisz pamiętać, że to Tobie na tym zależy! Najlepiej jeśli na początek dowiesz się, kto jest upoważniony do tego, aby wystawić Ci taką opinię. Możesz od razu zakomunikować, że zależy Ci na referencjach po ukończonych praktykach. Przez cały okres pracy staraj się wykonywać jak najlepiej swoje obowiązki i pokazać się z jak najlepszej strony. To co uda Ci się zrobić podczas praktyk znajdzie swoje odzwierciedlenie w tym, co zostanie zawarte w referencjach. Im więcej z siebie dasz, tym będą one lepsze. A co za tym idzie - Twój przyszły pracodawca na samym początku pozna Cię od dobrej strony. Staraj się brać udział w ciekawych projektach, zadawaj dużo pytań i bierz aktywny udział w tym co dzieje się wokół Ciebie. Dzięki temu pokażesz, że jesteś zaangażowanym praktykantem, który wykonuje powierzone zadania w 100%!

Dobre referencje muszą zawierać kilka podstawowych i ważnych informacji. Po pierwsze imię i nazwisko praktykanta wraz z danymi adresowymi. Po drugie okres praktyk w danej firmie oraz jej nazwę. Istotna jest również informacja o zajmowanym stanowisku oraz o zakresie obowiązków. Po takim krótkim wstępie osoba upoważniona do wystawienia referencji zapisuje swoją opinię o praktykancie. Mogą się tu znaleźć bardzo różne informacje dotyczące np. zaangażowania, motywacji do pracy, cech osobowościowych, pracy w grupie, umiejętności, sukcesów, jakie praktykant odniósł podczas praktyk.

Pamiętajmy, że najbardziej wartościowe referencje to te, które zostaną napisane przez kogoś, kto „czuwał” nad nami podczas okresu naszych praktyk. Osoba taka obserwuje nas, widzi naszą pracę.  Taka ocena jest dużo bardziej wartościowa i wiarygodna. Jest również ważną informacją zwrotną dla samego praktykanta. Zdarzają się również sytuacje, kiedy to praktykanci sami przygotowują swoje referencje, przekazując je do oceny i podpisu Pracodawcy lub Opiekunowi. Warto wtedy pamiętać o tym, co byśmy chcieli żeby znalazło się w takich referencjach. Czy zależy nam na pokazaniu naszych pozytywnych cech osobowości czy może na naświetleniu naszych świetnych umiejętności językowych lub technicznych?

Niezależnie od tego, gdzie odbyliśmy praktyki i ile one trwały warto pamiętać o referencjach. Ich zdobycie wcale nie jest trudne. To opinia o Waszej pracy, która jest stworzona na podstawie tego, co pokazaliście przez cały okres praktyk. Dlatego też, ważne jest, aby podchodzić do praktyk z tak samo dużym zaangażowaniem jak do normalnej pracy.


Chcesz dowiedzieć się więcej o rynku pracy, rozwoju zawodowym, wymaganiom stawianym przez pracodawców? Prześlij swoje pytanie na adres mailowy kontakt@youngpro.pl.


2013-07-16 ,